Haberler

Yunus Emre, Türbesi Başında Anıldı

Büyük Türk Mutasavvıfı Yunus Emre, Ulupınar Kasabası Ziyarettepe'de bulunan mezarı başında, Kırşehir Valiliği ve Aksaray valiliklerince düzenlenen törenle anıldı.

Kırşehir Valiliği ve Aksaray Valiliklerince ortaklaşa olarak Yunus Emre'yi anma töreni düzenlendi. Anma Töreni'ne, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Aksaray Vali Vekili Kubilay Ant, Garnizon Komutanı Jan. Alb. Türker Yılmaz, Kırşehir Belediye Başkan Vekili Ebubekir Koçyiğit, Aksaray Belediye Başkan Vekili Akif Kılıç, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şahin, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Kudret Saylam, Kırşehir ve Aksaray il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Ulupınar ve Sarıkaraman Belediye Başkanlarının konuşmaları ile devam etti.

Törende bir konuşma yapan Valimiz Sayın Özdemir Çakacak, Yunus Emre'nin Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasını sağlayan en büyük mutasavvıf erlerinden biri olduğunu söyledi.

Yunus Emre'nin Anadolu'da birliğin bozulduğu, Moğol istilasının yaşandığı, insanların umutsuzluğa kapıldığı bir dönemde, şiirleriyle bir sevgi seli oluşturduğunu, insanlara manevi huzuru, sevgi ve hoşgörü gibi evrensel değerleri aşıladığını belirten Valimiz Sayın Özdemir Çakacak; " Yunus Emre, şiirlerinde Allah sevgisini, manevi aşkı ve gerçek İslam tasavvufunu işleyerek insanlar arasında sevgi bağlarının güçlenmesine katkıda bulunmuştur. Yunus Emre'yi çoğumuz bir ozan olarak biliriz, oysa ki Yunus Emre'nin ölmezliğini sağlayan asıl öğe, onun felsefesi ve varlığa bakışıdır." dedi.

Yunus Emre'nin kendisini Allah aşkına adamış, bu yüzden de "Yaratılanı Yaratandan Ötürü Seven, O'nun yarattığı insanı da aynı sebeple yücelten, insanlara iyi ve düzgün olmayı öğretmeye çalışan melâmet ehli bir sufi olduğunu ifade eden Valimiz Sayın Özdemir Çakacak; "Yunus Emre, kimseye karşı dil, din, ırk ayrımı yapmadan engin bir sevgiyle bağlıdır. Gönül kırmamak, hiçbir canlıyı incitmemek, hoşgörülü ve bilgili olmak Yunus Emre'nin üzerinde durduğu başlıca konulardandır. Ona göre herkes ayıbını ve kötülüğünü görebilmeli ve bunları düzeltmek için uğraşmalıdır," şeklinde konuştu.

Yunus Emre'nin Anadolu'ya gelerek Anadolu insanıyla kaynaşma ve Tapduk Emre'yle tanışma macerasını anlatan Aksaray Vali Vekili Kubilay Ant da yaptığı konuşmada; "Anadolu'da şiirleriyle vatandaşa yol gösteren Yunus Emre, büyük sıkıntılar ve kıtlıklar çeken, çeşitli istilalara uğrayan bu topraklarda sabır ve samimi inanç gibi iki temel erdemi insanlarımıza kazandıran büyük bir insandır. Bugün de bu değerlerimizi muhafaza ediyoruz, o'nu böyle bir araya gelerek hatırlamaya devam edeceğiz," dedi.

Program, şairlerin Yunus Emre ile ilgili şiirlerini okumalarının ardından temsili Yunus Emre Devlet Tiyatro Sanatçısı Osman Nuri Ercan'ın katılımcılara alıç dağıtmasıyla devam etti. Temsili Yunus Emre'nin şiirler okuduğu kabri başındaki program, Tasavvuf Musikisi Konseri ve Sema Gösterisi ile sona erdi.

Yunus Emre Çilehane'sinin ziyaret edilmesiyle devam eden Anma Günü programında katılımcılara Ulupınar Kasabasında çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Yunus Emre'yi Anma Günü etkinlikleri aynı gün Kırşehir Kültür Merkezinde düzenlenen ve Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Doğan'ın 'Yunus Emre Şiirlerinde İdeal İnsan' konulu konferansı ile sona erdi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Kırşehir Valiliği Özdemir Çakacak Ulupınar Aksaray Güncel Haberler

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Bakmadan Geçme

X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Gaddar neden bitiyor? FİNAL YAPIYOR! Gaddar niye final yapıyor? Asgari kurumlar vergisi nedir, ne kadar olacak? Hangi şirketler asgari kurumlar vergisi ödeyecek? Konyaspor 3'lü averaj, 4'lü averaj küme düşme hesabı nedir, averajı kaç (KONYASPOR-HATAYSPOR, GAZİANTEP) ?
Kocaeli'de genç kızın ölümüyle mide bulandıran gerçek emniyette gün yüzüne çıktı

Kocaeli'de genç kızın ölümüyle mide bulandıran gerçek emniyette gün yüzüne çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title