Haberler

  Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Çalıştayı Arü'de Yapıldı

  Çalıştay İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'ın başkanlığında toplandı.

  Çalıştay İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'ın başkanlığında toplandı. Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, çalıştayda uluslararasılaşma ile ilgili geliştirilecek politikalar, stratejiler ve belirlenecek rota doğrultusunda yapılacak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, son yıllarda Türkiye'nin uluslararasılaşmaya çok önem verdiğini, uluslararasılaşmaya yeterince önem vermeyen üniversitelerin bu alanda dünyada geride kaldıklarını söyledi. Prof. Dr. Korkmaz, "Uluslararasılaşma, eğitimde gelişmenin en temel dinamiklerinden birini oluşturuyor. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı 22 Mart 2016 tarihinde yapılan toplantısında uluslararasılaşmada yeni bir yol haritası belirlemek için bir uluslararasılaşma komisyonu oluşturdu. İlk toplantıyı Ardahan Üniversitesi'nde yapmamızın temel sebebi; Kafkasya'ya ve Orta Asya'ya açılan bir kapı olan Ardahan Üniversitesi'nin uluslararası öğrenci çekme hususunda sergilediği önemli başarıdır" dedi.

  Çalıştay sonrası değerlendirmelerde bulunan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Ardahan Üniversitesi'nin yurt dışından, özellikle de Kafkasya bölgesinden gelen öğrencilerin yoğun olarak tercih ettikleri bir üniversite olmasının altını çizdi. Prof. Dr. Gündoğan, uluslararasılaşmanın son yıllarda Türkiye'nin her alanında öne çıkan bir tema olduğunu vurgulayarak, özellikle yükseköğrenimde uluslararasılaşmasının ülke açısından büyük önem ifade ettiğini belirtti. Prof. Dr. Gündoğan, uluslararasılaşmanın büyük üniversitelerin yanı sıra başta Ardahan Üniversitesi olmak üzere, bu bölgeye hitap eden genç üniversitelerde de geleceği kurmak bakımından büyük değer taşıdığı kanaatinde olduklarını ifade etti.

  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ise düzenlenen çalıştay sonrasında Ardahan Üniversitesi'ni kurulduğu günden itibaren takip ettiklerini, her geçen gün hem yurt içinden hem de yurt dışından gelecek olan öğrenciler için çok güzel bir kampüsün oluşturulduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Hikmet Koçak, Türkiye'de uluslararası öğrenci sayısının yüz bine yaklaşmakta olduğunu ancak dünya ölçeklerine bakıldığında bu sayının yeterli olmadığını belirtti. Prof. Dr. Koçak, gerçekleştirilen çalıştayda yükseköğrenim kurumları bünyesinde neler yapılabileceği ve YÖK'ün bu süreçlere doğrudan katkısının neler olabileceği konularında görüşler oluşturulduğunu söyledi.

  Türkiye'nin bundan sonraki dönemdeki uluslararası öğrenci vizyonunun belirlenmesi için Ardahan Üniversitesinde düzenlenen çalıştaya katılan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, çalıştayın Ardahan Üniversitesinde yapılmasının bir tesadüf olmadığını, uluslararası öğrenci yoğunluğu hususunda önemli mesafeler alınmış olduğu için çalıştayın Ardahan Üniversitesinde gerçekleştirildiğini vurguladı. Prof. Dr. Metin Doğan, Ardahan Üniversitesinin Türkiye'nin Kafkaslara ve Orta Asya'ya açılan bir kapısı olması sebebiyle ve ülkeye en çok bu coğrafyadan uluslararası öğrenci geliyor olması bakımından, yükseköğrenimde uluslararasılaşmaya dair stratejilerin belirlenmesinde Ardahan Üniversitesinin deneyimlerinden yararlanmanın doğru olacağını söyledi.

  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  İstanbul Üniversitesi Mahmut Ak Türkiye Ardahan Politika Güncel Haberler

  Tüm bunlar tesadüf mü? Aliyev ile yakınlaşan 3 liderden biri öldü, biri ölümle pençeleşiyor, diğeri de tehdit ediliyor

  Tüm bunlar tesadüf mü? Aliyev ile yakınlaşan 3 liderden biri öldü, biri ölümle pençeleşiyor, diğeri de tehdit ediliyor

  Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

  Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

  İran'ın yeni liderini tanıyalım! İşte para musluğunun başından zirveye uzanan yol

  İran'ın yeni liderini tanıyalım! İşte para musluğunun başından zirveye uzanan yol

  İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

  İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title