Haberler

Yozgat'ta Genç Çiftçi Projesi ile Besicilik Yapan Köylü

Güncelleme:

Yozgat merkeze bağlı Karacalar köyünde yaşayan Ali İhsan Bayar, Genç Çiftçi projesi kapsamında aldığı hibeyle başladığı besicilikte sürü sahibi oldu. Bayar, koyun sayısını artırarak hedefini 500 anaç koyun sahibi olmak olarak belirledi.

Yozgat merkeze bağlı Karacalar köyünde yaşayan Ali İhsan Bayar, Genç Çiftçi projesi kapsamında aldığı hibeyle başladığı besicilikte sürü sahibi oldu.

Karacalar köyünde yaşayan 47 yaşındaki Bayar, 2017'de Tarım ve Orman Bakanlığının Genç Çiftçi projesine başvurdu.

Projesi kabul edilen Bayar, sağlanan hibe desteğiyle ilk etapta 30 koyun aldı. Bayar, yaklaşık 2 yıl sonra da Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası iş birliğiyle hayata geçirilen "Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var" projesinden de kredi kullanarak 100 koyun daha satın aldı.

Zamanla koyun sayısını 250'ye çıkaran Bayar, bugünlerde kuzulamanın başlamasının heyecanını yaşıyor.

Ali İhsan Bayar, AA muhabirine, koyun sayısı artınca ağıl sıkıntısı yaşadığını söyledi.

Yaptığı araştırmalarda Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının yüzde 70 hibeli portatif çadır ağıl desteği olduğunu öğrendiğini anlatan Bayar, proje hazırlayarak Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurduğunu belirtti.

Bayar, bu projenin de kabul edildiğini ve 250 metrekare çadır ağıl aldığını dile getirerek, "Şu an 250 anaç koyunumuz var. Kuzulama dönemi de başladı. İnşallah kuzulama sonrası hayvan sayımız artacak. Hedefim 500 anaç koyun sahibi olmak." dedi.

Bayar, kardeşi Mehmet Fatih Bayar'ın da kendisine işlerinde yardımcı olduğunu, hayvanlara birlikte baktıklarını ifade etti.

Mehmet Fatih Bayar da hayvancılık yapmaktan memnun olduklarını, erkek kuzuları büyütüp sattıklarını, dişi kuzuları ise damızlık olarak beslediklerini kaydetti.

Hayvancılığın zevkli ama zor iş olduğunu vurgulayan Bayar, "Hayvanlarımızı kendimiz güdüyoruz, çobanımız yok. Koyunları sağmıyoruz, kuzular emiyor. Kuzu annesini emerse daha iyi gelişip büyüyor. Kuzular 2 aylık olunca koyunlarla birlikte güdüyoruz." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Yozgat Tarım Ekonomi Güncel Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Audi A8 makam aracına veda etti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Audi A8 makam aracına veda etti

Tahliye olan Çetin Doğan'ın ilk sözleri: Bu bir af değil, anayasal bir görevin Cumhurbaşkanı tarafından geç yerine getirilmesidir

Tahliye olan Çetin Doğan'ın ilk sözleri: Bu bir af değil, anayasal bir görevin Cumhurbaşkanı tarafından geç yerine getirilmesidir

Kobani Davası'nda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş: Bu davanın siyasi bir dava olduğu bir kez daha ispatlandı

Kobani Davası'nda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş: Bu davanın siyasi bir dava olduğu bir kez daha ispatlandı

Bakmadan Geçme

Usyk kimdir? Boksör Usyk kaç yaşında, nereli? #129351 Tyson Fury kim, kaç yaşında, nereli? #127942 18 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Fury Usyk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda 2024? Tyson Fury Usyk maçı ne zaman #129351 18 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 18 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Yeni Angola Büyükelçisi Muhammet Mustafa Çelik kimdir? Muhammet Mustafa Çelik hayatı ve biyografisi nedir? 18 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! 18 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 18 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #9889 #127919 18 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 18 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 18 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 18 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Hakimlerin başörtüsünü gören avukat reddi hakim istedi! Uyuşturucu davası ertelendi

Hakimlerin başörtüsünü gören avukat reddi hakim istedi! Uyuşturucu davası ertelendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title