Haberler

Milli Eğitim Bakanı Özer: "Köy yaşam merkezlerinin sayısını bin 500'e çıkaracağız"

Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanı Özer: "Köy yaşam merkezlerinin sayısını bin 500'e çıkaracağız" Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bugün itibarıyla 520 köy yaşam merkezini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Özer: "Köy yaşam merkezlerinin sayısını bin 500'e çıkaracağız"

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bugün itibarıyla 520 köy yaşam merkezini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm illerimizde ve ilçelerimizde bu sayıyı 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlangıcı itibariyle bin 500'e çıkartacağız" dedi.

Ankara'nın Altındağ ilçesindeki Aydıncık Köy Yaşam Merkezi kursiyerleri için sertifika ve kovan dağıtım töreni düzenlendi. Törene katılarak bir konuşma gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, köy yaşam merkezleri projesinin önemine değindi.

Okul öncesi eğitime ücretsiz şekilde erişilebilmesi için ciddi bir kampanya yürüttüklerini anlatan Özer, "Nasıl, yirmi-otuz yıl önce orada nice insanların yetişmesine katkı sunduysa, yine çocuklarımızın ama sadece çocuklarımızın değil yetişkinlerimizin de hizmetine sunulan bir yaşam merkezi olarak hayat bulsunlar. Bu bağlamda öncelikle Bakanlık olarak, köylerde ilkokulların açılmasıyla ilgili tüm engelleri ortadan kaldırdık. Yönetmelik değişikliği yaparak istenilen tüm köylerde okulların tekrar öğrenci alabilmesi imkanını getirdik. İkinci bir adım daha attık, dedik ki 'bu sene Bakanlık olarak en öncelik verdiğimiz şey, okul öncesi eğitim seferberliği.' Okul öncesi 3-5 yaş grubundaki çocuklarımızın gelir seviyesi ne olursa olsun, okul öncesi eğitime ücretsiz bir şekilde erişebilmesi için ciddi bir kampanya yapıyoruz" dedi.

"Köy yaşam merkezlerinin sayısını bin 500'e çıkaracağız"

Köyleri de bu seferberliğin bir parçası yapmak istediklerini vurgulayan Özer, bin 800 köyde 20 bin öğrencinin ana sınıfıyla buluştuğunu kaydetti.

Özer, şunları aktardı:

"İlk kez bir eğitim kurumunun içinde yetişkin ve çocukları, bir aileyi bir araya getirebilme amaçlı ve bu nedenle yaşam merkezi ismini verdiğimiz köy yaşam merkezlerini aktif hale getirmek için tüm Türkiye'de çalışmalara başladık. Bugün itibarıyla 520 köy yaşam merkezini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İşte bu Aydıncık'taki üç hafta önce açtığımız köy yaşam merkezi bunlardan sadece bir tanesi. Tüm illerimizde ve ilçelerimizde bu sayıyı 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlangıcı itibariyle bin 500'e çıkartacağız ve 2022 yılının sonunda da ihtiyaç duyulan tüm köylerdeki köy okullarını hızlı bir şekilde onarımdan geçirerek köylerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu gerçekten tekrar kalkınma hamlesinin köylerden başladığı çok önemli bir atılım. Aynı zamanda önümüzdeki günlerde köylerdeki kadın kooperatiflerini de köy yaşam merkezleriyle entegre edeceğiz. Böylece eğitimle iş gücü piyasasını da iç içe geçiren bir mekanizmayı hayata geçirmiş olacağız."

Üç hafta önce Aydıncık Köy Yaşam Merkezinin açılışını yaparken bu bölgede arıcılık kursunun olduğunu gördüklerini not düşen Bakan Özer, bunun üzerine sertifika törenine katılmak istediklerini dile getirdi.

Aydıncık Köy Yaşam Merkezi kursiyerlerine sertifika verilmesi törenine Bakan Özer'in yanı sıra Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve Ankara Valisi Vasip Şahin katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mahmut Özer Ziya Selçuk Ankara Haberler

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından 'Benim için dua edin' paylaşımı

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından "Benim için dua edin" paylaşımı

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazından ilk görüntüler

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazından ilk görüntüler

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title