Haberler

Universal Robots: Kobi'lere Robot Programlamayı Öğreteceğiz

Söyleşi - Universal Robots: KOBİ'lere robot programlamayı öğreteceğizHilal Sarı / 27 Nisan (DHA) - Universal Robots Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Satış Geliştirme Müdürü Kandan Özgür Gök, işbirliğine dayalı 'cobot'larla (collaborative robot) Türkiye'de otomasyonu herkes için ulaşabilir...

Söyleşi - Universal Robots: KOBİ'lere robot programlamayı öğreteceğiz

Hilal Sarı / 27 Nisan (DHA) - Universal Robots Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Satış Geliştirme Müdürü Kandan Özgür Gök, işbirliğine dayalı 'cobot'larla (collaborative robot) Türkiye'de otomasyonu herkes için ulaşabilir hale getireceklerini, KOBİ'lere robot programlamayı öğreteceklerini ve Türkiye'de ve global'de yüzde 100 büyüme hedeflediklerini söyledi.

Robot teknolojisinin ve işbirliğine dayalı robotların dünyada ve Türkiye'deki gelişim sürecine dair DHA'ya konuşan Gök, 'İşbirliğine dayalı robotlarla iki milyon yeni istihdam yaratılacak. 2015'deki hedefimiz 5 bin adet, 2021 itibariyle ise 126 bin adet satmayı planlıyoruz' dedi.

İnsanla iş birliğine dayalı robot teknolojisinin konvansiyonel robot teknolojisine göre birçok avantajı olduğunu ve çok yüksek seri üretim adetlerine ihtiyaç olmayan küçük işletmelerin de robot kullanabileceğini vurgulayan Gök, şu değerlendirmeleri yaptı:

'İşbirliğine dayalı 'cobot'ların konvansiyonel robota göre avantajları var.

'Çok yüksek seri üretim adetlerine ihtiyaç olmayan küçük işletmeler de robot kullanabilecek.

'Türkiye'deki küçük işletmeler de esnek üretim mantığıyla yüksek maliyetlere girmek zorunda kalmayacak.

'Cobotlar hafif ve kolay programlanabiliyor. Gerçek anlamda esnek. 10 kg taşıyan bir robotun ağırlığı sadece 29 kg. Normalde, bu büyüklükte yük taşıyan robotlar 100 kilogram ve üzerinde olur.

'Otomasyonu herkes için ulaşılabilir hale getiriyoruz. İlginiz varsa siz de robot programlayabileceksiniz. İnternet sitemizde bir buçuk saat içinde işbirlikçi robotumuzu programlamayı öğrenebileceğiniz yönlendirmeler var.

'Ahmet Usta'nın Endüstri 4.0'ı yakalaması için insan ile beraber üretim mantığının baskın gelmesi gerekiyor.

'Montaj veya küçük taşıma uygulamalarında kullanıldığında, cobot, dar alanlarda insanla birlikte çalışması gereken yerlerde çok ciddi avantaj sağlıyor.

'Cobot'lar sayesinde 'tak çalıştır' döneminden 'tak üretime başla' dönemine geçilecek.

'Cobot'ların kullanma kılavuzu, operatör paneli, yönlendirmeleri, her şey Türkçe.'

'Küçük projelerde KOBİ'ler kendi söküğünü kendisi dikecek. Elle de konumlandırılarak programlanabildiği için KOBİ'lerin programlaması da mümkün olacak.

'Dünyada robot yatırımlarının ortalama dönüş süresi altı aydır. Cobotlarda bu süre daha kısa.

'Program gerçekten kolay. Rakiplerine göre fiyat avantajı var. İşbirliğine dayalı robotlar konvansiyonel robota göre daha güvenli çünkü üzerinde gömülü güvenlik fonksiyonları var.

25 bininci 'cobot' altın kaplama olacak

'Dünyada şu an 25 bine yakın işbirliğine dayalı robotumuz faliyette. 25 bininci adet birkaç aya satılmış olacak ve bu robotun sahibi altın kaplamalı 'cobot'un sahibi olacak.

İlk robot 2008'de satıldı.

'Cobot, 220 Walt ile çalışıyor. Üretim hattında çok hızlı değişim söz konusuysa veya düşük adet ama yüksek kalitede ürüne ihtiyaç duyuluyorsa, kolay taşınabilir olduğu için fabrikanın bir alanında bir iş için değil farklı alanlarda farklı işler için de kullanılabilen cobot hem maliyet hem enerji tasarrufu sağlıyor.

'Paketleme, paletleme, yapıştırma uygulamaları, enjeksiyon makineleri, makine besleme boşaltma, CNC makine besleme boşatlma, civatalama, kalite kontrol, alma bırakma, montaj, laboratuar işlemleri, test işlemleri cobot ile yapılabilir.

'Konvansiyonel robotların yönetimi hala çok karmaşık.

'Otomotiv devleri ve beyaz eşya sektörünün büyükleri kullanıyor.

'Biz işbirliğine dayalı robotların ilk mucidi, tabiri caiz ise 'Nokia'sıyız

'Yüzde 62 ile küresel pazar lideriyiz.

'Küreselde yıllık büyüme oranımız yüzde 75. 2017'de 170 milyon Euro ciro elde ettik.

'Büyüme hedefimiz hem küresel de hem Türkiye'de yüzde 100 büyümek.

'500'den fazla çalışanımızla 2017'de en yenilikçi şirket seçildik. 65 patentimiz var.

?MIT tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sadece insan ya da sadece robot yerine robot insan işbirliği kullanılan süreçlerde verim yüzde 85 artıyor.? (Fotoğraflı)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Universal Türkiye Afrika Politika Güncel Haberler

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title