Haberler

Türkoğlu Cilvegözü Saldırısını Değerlendirdi

Güncelleme:

Türkoğlu, Hatay Cilvegözü sınır kapısında gerçekleşen bombalı saldırıya ve Suriye krizinin Türkiye'ye yansımalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Hatay Cilvegözü sınır kapısında gerçekleşen bombalı saldırıya ve Suriye krizinin Türkiye'ye yansımalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Cilvegözü sınır kapısının Suriye tarafında düzenlenen saldırı sonrası Ankara programını iptal ettiğini söyleyen Türkoğlu; "Saldırı bilgisi bize ulaşır ulaşmaz, acilen bölgeye intikal ettik. Adalet Bakanımız Sadullah Ergin, İçişleri Bakanımız Muammer Güler, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı ile birlikte Cilvegözü Sınır kapısına gelerek, Hatay Valimiz Celalettin Lekesiz'in oluşturduğu kriz masasında yetkililerden brifing aldık. 3 bakanımızla birlikte Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde yatmakta olan yaralılara acil şifalar dileyerek, patlamada yaşamını yitiren Hasan Dağ, İbrahim Yalçınkaya ve Ali Sille'nin evlerinin önünde kurulan taziye çadırlarını ziyaret ettik ve ailelerine başsağlığı temennisinde bulunduk" dedi.

Bu tarz büyük çaplı saldırılarda faillerin birden çok amaç güdebileceğine işaret eden Türkoğlu; "Saldırı Cilvegözü sınır kapısının Suriye tarafında bizzat sivillerin olduğu alanda gerçekleştirilmiştir. Böylesi infial uyandıracak büyük çaplı saldırıların failleri, muhtemel odakların yanı sıra, tahminlerimizin üzerinde ki mihraklarda olabilir" dedi.

Suriye gizli servisi El Muharebatın ve Esad güçlerinin şimdiye kadar eylemi üstlenmediğine dikkatleri çeken Türkoğlu, "Eğer bu menfur saldırı, Esad güçleri tarafından gerçekleştirilmiş ise, bu Esad için bir intihar anlamı taşır. Tabi kendi iç mücadeleleri ile meşgul olan Esad'ın Türkiye'yi hedef alan bir saldırı ile ikinci cephe yaratmak istediğini pek zannetmiyorum" dedi. "Son zamanlarda işlenen suikastlar, patlatılan canlı bombalar ve havaya uçurulan bomba yüklü araçlar arasında bir bağ var" diyen Türkoğlu; "Bu saldırı ile son tahlilde Kürt varlığını kendisi için bir tehdit olarak gören algıların aksine, Kürtler'in hamisi olan bir Türkiye de hedeflenmiş olabilir" açıklamasında bulundu. Türkiye'nin terörü bitirmek adına düğmeye bastığı bir anda dış güçlerin Türkiye'ye terörle mesaj vermek istediğine atıf yapan Türkoğlu, "Biz mesajımızı ziyadesiyle aldık. Bir değil, bin tane araç da patlatılsa, özlemi duyulan barışın ve küresel ölçekte büyük Türkiye'nin inşasının kararlılığındayız ve bu yönde inancımız daha da pekişmiştir" dedi.

ESED ZULMEDİYOR, YERLİ SÖZCÜLERİ PROPAGANDA KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR

Cilvegözü sınır kapısında gerçekleşen patlamanın sonrasında hükümete yönelik yapılan eleştirilerin acımasız olduğunu kaydeden Türkoğlu, saldırının Türkiye'ye ve Suriye Halkına dönük bir eylem olduğunu ifade ederek, milli meselelerde ortak aklı harekete geçirmek suretiyle, ortak bir tavrı sergileyebilmenin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye kamuoyunda bazı çevrelerin Esed savunuculuğuna soyunduğunu ve Cilvegözü saldırısı sonrasında da bu tutumlarını sürdürdüklerini ifade eden Türkoğlu, "Cilvegözü'nde gerçekleşen saldırıyı, kirli propaganda kampanyalarının bir parçasına dönüştürme kurnazlığına soyunanlar var. Türkiye'nin Suriye konusuna müdahil olmasının bedeline ilişkin sözlerle bulanık sularda balık avlamaya yönelik teşebbüsler ve tezler, muhaliflerin Esad rejimi güçlerince katledilmesini ve Türkiye'nin de bu zulme sessiz kalmasını talep etmektedir. Kapısını Suriyeli kardeşlerine açan Türkiye'nin tutumundan rahatsız olanlar, "Suriye'nin içişlerine karışmayalım" söylemiyle barbar bir rejimin halkını vahşice katletmesine göz yumulmasını ve Türkiye'nin bu insanlık dramına sessiz kalmasını önermektedirler. Kendi dolaylı söylemleri ile Baas rejimini kollayanlar, Cilvegözü'nde meydana gelen patlamayı dahi kendi işbirlikçi tezlerine malzeme fırsatına dönüştürmektedirler" dedi.

Cilvegözü saldırısının aydınlığa kavuşması ve için sağduyu ile beklenildiğini belirten Türkoğlu, "Bu menfur saldırıyı aydınlatmak için ilgili birimlerimiz sıkı bir tahkikat yürütmektedir" dedi.

Türkoğlu açıklamasının sonunda Cilvegözü saldırısında hayatını kaybeden Türkiyeli ve Suriyeli vatandaşların yakınlarına başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diledi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Hacı Bayram Türkoğlu Cilvegözü Türkiye Suriye Güncel Haberler

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Yangın felaketinde 'elektrik hattı' şüphesi! Tanrıkulu, 'Olağan şüpheliler' dedi, DEDAŞ'tan yalanlama gecikmedi

Yangın felaketinde "elektrik hattı" şüphesi! Tanrıkulu, "Olağan şüpheliler" dedi, DEDAŞ'tan yalanlama gecikmedi

Bakmadan Geçme

TRT 1 canlı maç izle! POLONYA AVUSTURYA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Arka Sokaklar yeni bölüm yok mu, neden yok? 21 Haziran Cuma Arka Sokaklar yeni bölüm ne zaman yayınlanacak? Çırak filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çırak filmi ne zaman, nerede çekildi? Miras filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Miras filmi ne zaman, nerede çekildi? Öldür Beni Sevgilim filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Öldür Beni Sevgilim filmi ne zaman, nerede çekildi? Delibal filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Delibal filmi ne zaman, nerede çekildi? Vahşetin Çağrısı filmi oyuncuları kim, konusu ne, nasıl bitiyor? Vahşetin Çağrısı filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Slovakya Ukrayna maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovakya Ukrayna maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? #9917 Slovakya Ukrayna maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovakya Ukrayna maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? #9917 Slovakya Ukrayna maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Slovakya Ukrayna maçı ne oldu? Slovakya Ukrayna maçı CANLI izle! (EURO 2024) Slovakya Ukrayna EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? #9917 TRT 1 canlı maç izle! SLOVAKYA UKRAYNA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Tacikistan'da başörtüsü yasaklandı mı? Tacikistan'da başörtüsü neden yasaklandı, olay ne? VEDAT AŞÇI KİMDİR? Vedat Aşçı nereli, kaç yaşında? ANLIK ALTIN FİYATLARI! Bugün (21 Haziran 2024) altın fiyatları ne kadar?
Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title