Haberi Paylaş

Tayland'dan Türkiye'ye 3 alanda işbirliği teklifi: Üretim merkezi olabiliriz

Güncel Haberler

Türkiye-Tayland Karma Ekonomik Komisyon 4'üncü Dönem Toplantısı için Türkiye'ye gelen Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwiani'den dikkat çeken bir teklif geldi. Gıda, yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar konusunda işbirliği yapabileceklerini söyleyen Pramudwiani, "Tayland, Türkiye için üretim merkezi olabilir." dedi.

Türkiye ile Tayland arasındaki son Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı "Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi Dördüncü Dönem Toplantısı" başlığı altında düzenlendi. İki ülke arasındaki mutabakat zaptını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Pramudwinai imzaladı.

Taylan'dan Türkiye'ye 3 alanda işbirliği teklifi: Üretim merkezi olabiliriz

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Tayland Uluslararası İşbirliği Ajansı (TICA) arasında da işbirliği protokolü imzalandı. Son Karma Ekonomik Konseyi toplantısının üzerinden 20 yıl geçtiğini anımsatan Pramudwinai, bugünün Türkiye-Tayland ilişkilerinin yeniden tesisinin 65'inci, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümüne denk gelmesinden memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Pramudwinai, Türkiye ve Tayland'ın birçok konuda aynı fikirde olduğunun altını çizerek "Dünya bugünkü zorluklarla karşılaşmayı sürdürecek. Önümüzde salgınlar, iklim değişikliği ve jeopolitik çatışmaların arttığı öngörülemez bir gelecek var. Bu durumlar da teknolojik zorluklar, tedarik zincirinde aksamalar, ekonomi ve enerji alanlarında güvensizliğe yol açacak." diye konuştu.

Taylan'dan Türkiye'ye 3 alanda işbirliği teklifi: Üretim merkezi olabiliriz

Türkiye'nin Yeşil Mutabakat Eylem Planının sürdürülebilirlik konusundaki önemine işaret eden Pramudwinai, "Karşılıklı tarım ihracatımızı, helal ürünler ve sertifikasyonu konusunda işbirliğimizi artırarak gıda güvenliği konusunda da işbirliği yapabiliriz. Ayrıca yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlar konusunda özel sektör yoluyla enerji işbirliği yapabiliriz. Tayland, Türkiye için üretim merkezi olabilir." dedi.

Pramudwinai, iki ülke arasındaki ticaretin serbest, verimli, sürdürülebilir ve dengeli olması gerektiğini vurgulayarak "Bu nedenle de serbest ticaret anlaşmasının sonuçlandırılmasını hızlandırmak için birlikte çalışmalıyız. Böylece ikili ticaretimiz daha dengeli ve çeşitli hale gelir." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Başbakan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu Tayland Türkiye Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (10)

Serkan kılıç :

Tayland üretim merkezi olalım diyor ulan rüyamda görsem inanmam ama adam resmen üretim merkeziniz olalım diyorr

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
Metin Yalcin:

Hadi len yer mantarı, eski japon enjeksiyon kalıpları ile adam oldunuz şimdi bize gider yapıyorsunuz üretilecek ürününüz varsa gönderin biz yapalım .. ))

Cevap Yaz02Yayından Kaldır
zübükzade:

bunlara para verip söyletiyorlardır bak secimden sonra hic biri ortalıkta olmaz

Cevap Yaz11Yayından Kaldır
Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title