Haberler

Türkiye?nin İlk Kadın Milletvekillerinden Satı Kadın Mezarı Başında Anıldı

Türkiye'nin ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadın mezarı başında anıldı 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 81'inci yıl dönümü Ankara'nın Kazan İlçesi'nde Türkiye'nin ilk 17 kadın milletvekilinden birisi olan Satı Kadın mezarı başında anıldı.

Türkiye'nin ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadın mezarı başında anıldı

5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 81'inci yıl dönümü Ankara'nın Kazan İlçesi'nde Türkiye'nin ilk 17 kadın milletvekilinden birisi olan Satı Kadın mezarı başında anıldı.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıl dönümünde, ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadın'ın (Satı Çırpan), Kazan İlçesi'ndeki mezarını ziyaret eden Kaymakam Murat Duru, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Ceylan, CHP İlçe Başkanı Mahmut Ayhan, Şoförler Odası Başkanı Bünyamin Akdere, Kahraman Türk Kadınları ve Gaziler Derneği Başkanı Özcan Altunel, Satı Kadın'ın kızı Bediha Emre ve aile yakınları çiçek bırakıp dua ettiler.

Satı Kadın'ın mezarını ziyaret eden Kaymakam Duru ve beraberindekiler daha sonra Ulus semtindeki TBMM Müzesini gezmek için Ankara'ya gitti.

Annesi Satı Çırpan'la son kez çocuk yaşlarındayken meclise gelen kızı Bediha Emre yıllar sonra müzeyi gezerken duygulu anlar yaşadı. Annesi Satı Kadın'dan hatıralara göz atan Bediha Emre, Satı Kadın'ın meclise giderken taktığı şapkasını görünce duygulandı. Bediha Emre son olarak annesinin yemin ettiği kürsüye de çıkmak istedi ancak salon tadilatta olduğu için annesinin oturduğu sandalyelerden birine oturarak, hatıralarını yaşamaya çalıştı. Kazan Belediyesi yetkilileri de müzeye gelen ziyaretçilere 'Türk Kadını ve Satı Kadınö ismiyle bastırmış olduğu kitaptan dağıttı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Akdere Kazan Politika Güncel Haberler

Netanyahu'dan masum bebeklerin diri diri yandığı katliama skandal yorum: Trajik hata

Netanyahu'dan masum bebeklerin diri diri yandığı katliama skandal yorum: Trajik hata

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Bakmadan Geçme

Galatasaray Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılacak mı? #9917 Okan Buruk boşandı mı, ayrıldı mı? 28 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 28 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 28 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 28 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 28 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 28 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 28 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 28 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 28 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 28 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 28 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 28 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #128680 28 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Ferdi gidiyor mu? Ferdi Kadıoğlu hangi takıma gidiyor? Ankara'da yağmur saat kaça kadar sürecek? Meteoroloji'den sarı kodlu uyarı!
2028'de Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklayan Sinan Oğan'ı sadece 48 kişi dinledi

2028'de Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklayan Sinan Oğan'ı sadece 48 kişi dinledi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title