Haberler

Tüm Yurtta 'Tahir Elçi' Protestoları Devam Ediyor

Güncelleme:

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi tüm yurtta protesto ediliyor. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı protestolara polis ekipleri müdahale ediyor.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi tüm yurtta protesto ediliyor. Tahir Elçi'nin öldürülmesini protesto etmek için Galatasaray Meydanı'nda toplanan gruba polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

VAN'DA DA PROTESTO EDİLDİ

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi Van, Hakkari ve Yüksekova İlçesi'nde düzenlenen basın açıklaması ve oturma eylemi ile protesto edildi.

EYLEME HDP'LİLER DE DESTEK VERDİ

Van'da bugün yapılması planlanan 'Yeni Yaşama Merhaba' mitingi Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi nedeniyle iptal edildi. Miting için gelen kalabalık HDP Van İl Binası önüne gelerek Elçi'nin öldürülmesi olayını protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması yapmak istedi. Fakat grubun yürüyüş yapmasına polis izin vermedi. Polis cadde üzerinde set oluştururken, toplanan kalabalık da Beşyol Mevkii'ni trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. Oturma eylemine HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer, Belediye Eş Başkanları, DBP Van İl Eş Başkanı Münir Aras, HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, Derya Hayva, HDP-DBP il ve ilçe örgütleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.

HAKKARİ'DE DE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde de Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini protesto için yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Yüksekova Belediye Başkan Vekili Adile Kozay, HDP'li ve DBP'li ilçe başkanları ve çok sayıda kişi katıldı. Basın açıklamasını yapan HDP ilçe Başkanı Fikret Turgut, olayı kınadıklarını belirtti.

1 DAKİKALIK SAYGI DURUŞUNA DURULDU

Elçi'nin öldürülmesi, Hakkari ise KESK öncülüğünde yürüyüş ve basın açıklaması yapılarak protesto edildi. Basın açıklamasını İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut okudu. Bir insan hakları savunucusu ve barış elçisini daha kaybetmenin üzüntüsü içeresinde olduğunu söyleyen Akbulut," Tahir Elçi'yi katledenlere, tetiği çeken ve çektirenlere lanet olsun. Üzgünüz, öfkeliyiz ama susmayacağız. Tahir Elçi'nin mirası olan barışı ve insan haklarını haykırmaya devam edeceğiz. Karanlık odakların 1990'lardan bu yana ülkemizde işlenen faili belli cinayetleri, gözaltı kayıplarını sorgulayan, araştıran ve katillerin peşini peşini bırakmayan Tahir Elçi'de bir faili belli cinayete kurban edildi" dedi. Yapılan basın açıklamasının ardından, Elçi için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

ŞANLIURFA'DA DA 'TAHİR ELÇİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ KINANDI

Şanlıurfa'da Demokrasi Platformu üyeleri, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini protesto etti. Çeşitli STK ve siyasi partilerin oluşturduğu Demokrasi Platformu üyesi 200 kişilik kalabalık, öğleden sonra Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanarak Diyarbakır'da yaşanan çatışmayı ve Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini kınadı. Polisin yoğun önlem aldığı bölgede öldürülen Elçi için saygı duruşunda bulunan kalabalığa konuşan İnsan Hakları Derneği Şube Başkanı Nalan Durdu, "Düşünce ve ifadelerinden dolayı tutuklayamadıkları ve sindiremedikleri Tahir Elçi'yi tek kurşunun reva görüldü. Dökülen kandan menfaat umanlar, toplumsal barışımıza kastedenler tarih karşısında hesabını vereceklerdir." diye konuştu.

Olayın bir an önce aydınlatılmasını isteyen kalabalık, açıklamanın ardından 5 dakika oturma eylemi yaparak dağıldı.

ANTALYA'DA GERGİNLİK YAŞANDI

Antalya'da Emek ve Demokrasi Güçleri, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini protesto etti. Kalekapısı Meydanı Attalos Heykeli önünde toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi grup, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine tepki göstermek için basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması öncesinde meydanda şarkı söyleyen sokak sanatçıları ile protestocular arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Diyarbakır'da cenazelerinin olduğunu söyleyen grup, müziğin kesilmesini istedi. Polisin gerginliği yatıştırmasının ardından Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Antalya Şube Başkanı avukat Nusret Gürgöz basına açıklama yaptı.

MÜCADELE ETTİĞİ YÖNTEMLERLE KATLEDİLDİ

Nusret Gürgöz, 1 Kasım seçimleri öncesinde bir televizyon programında yaptığı açıklamalardan sonra Tahir Elçi için yakalama kararının verildiğini hatırlattı. Avukat Tahir Elçi'nin bugün dile getirdiği düşüncelerinden dolayı öldürüldüğünü iddia eden Gürgöz, "Tahir Elçi'nin hayatı infaz, kayıp, işkence ile mücadeleyle, hak ve adalet mücadelesiyle geçti. Ve maalesef mücadele ettiği yöntemlerle katledildi" dedi.

Tahir Elçi'ye sıkılan kurşunun da failinin belli olduğunu savundu.

ADIYAMAN'DA TAHİR ELÇİ PROTESTOSU

DİYARBAKIR'da çıkan çatışmada Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve polis memuru Ahmet Çiftaslan'in şehit edilmesi protesto edildi.

Çeşitli STK'lara üye 60 kişi, akşam saatlerinde adliye önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Baro Başkanı Tahir Elçi ile bir polis memurunun hayatını kaybettiği çatışmayı protesto eden grup adına konuşan Adıyaman Barosu Sekreteri Mesut Seçilmiş, "Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye ve polis memuruna yönelik hain saldırıyı şiddetle kınıyor ve yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Baro Başkanımız, meslektaşımız Tahir Elçi, yaptığı son basın açıklaması ile barış, kardeşliği ve birlikteliği dillendirdiği sırada hain saldırıya uğramış ve yaşamını yitirmiştir. Baro başkanımıza yapılan saldırı, Türkiye'de hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve savunmaya yapılmış bir saldırıdır" diye konuştu.

Adıyaman Sivil Toplum Örgütleri Platformu Başkanı Osman Süzen de kınadığı saldırının faillerinin en kısa sürede yakalanarak cezalandırılmasını istedi.

İZMİR'DE TAHİR ELÇİ PROTESTOSU

İzmir Barosu, Çağdaş Avukatlar, Emek Demokrasi ve Barış Güçleri adına DİSK, KESK ve TMMOB üyeleri Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesini protesto etti.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan yaklaşık 300 kişi, öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Tahir Elçi'nin fotoğrafının bulunduğu dev posterler taşıdı. Grup hep bir ağızdan 'Tahir Elçi ölümsüzdür' ve 'Katili biz biliyoruz' diye sloganlar attı. ÇHD adına basın açıklamasını okuyan Avukat Yakup Gül, "Bugün acı bir haberle sarsıldık. Diyarbakır Barosu Başkanı, insan hakları savunucusu arkadaşımız, barış güvercini Avukat Tahir Elçi'nin alçak saldırı sonucu katledildiğini öğrendik. Tahir Elçi'yi katledenler ve bu acı atmosferin oluşumuna katkı koyanlar bilmeli ki asla korkmuyoruz, hepimiz Tahir Elçiyiz. Tahir Elçi'yi öldüren ne serseri kurşun ne de kaldığı iki ateştir. Öfkemiz hiç dinmeyecek. Bugün bir barış sever elçisini kaybettik" dedi.

"SALDIRIYI LANETLİYORUZ"

İzmir Barosu Başkanı Avukat Aydın Özcan da "Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi'nin katlini ve polis memuruzumun şehit edilmesini daha önceki yüzlerce saldırı gibi bir kez daha lanetliyoruz. Bu menfur olay ülkemiz ve hukuk camiamızı derinden üzmüştür, hızlı ve etkin bir soruşturma yapılarak menfur olayın faillerinin biran önce ortaya çıkarılarak yargı sürecinin adil bir biçimde işletilmesini bekliyoruz" dedi. Aydın Özcan, Tahir Elçi'nin cenazesine 79 baro başkanın katılacağını da açıkladı.

Grup daha sonra sloganlar atarak İzmir Barosu Merkez Binası önüne kadar yürüdü. Burada kısa bir konuşma yapan Avukat Eylem Yıldız, "Bugün bir güvercinin kanadı kırıldı. Bilmelidirler ki bizlerin kanadı kırılmaz. Tahir Elçi ölmedi, kalbimizde yaşıyor" dedi. Konuşmasının ardından Demirel, Tahir Elçi'yi temsil eden avukatlık cübbesini masaya bıraktı.

TUNCELİ VE BİNGÖL'DE TAHİR ELÇİ PROTESTOSU

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi, Bingöl ve Tunceli'de yapılan basın açıklamaları ve yürüyüşle protesto edildi.

Tunceli Barosu üyesi avukatlar, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 3 bin kişi, saat 16.30'da Sanat Sokak'ta toplandı. Cumhuriyet Meydanı güzergahından Seyit Rıza Meydanı'na giden kalabalık grup adına konuşan Tunceli Baro Başkan Vekili Özgür Ulaş Kaplan, Tahir Elçi'nin doğrudan hedef gözetilerek başından aldığı tek kurşunla katledildiğini söyledi. Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul ve HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş da, birer konuşma yaparak Tahir Elçi'nin öldürülmesini kınadı.

Bingöl Barosu ve İnsan Hakları Derneği Bingöl Şubesi de yaptıkları ortak basın açıklaması ile Tahir Elçi'nin öldürülmesini kınadı.

Tahir Elçi ensesinden vurularak öldürülmüştü.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Diyarbakır Tahir Elçi Tunceli Güncel Güncel Haberler

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler yerleşim yerlerine doğru ilerliyor

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler yerleşim yerlerine doğru ilerliyor

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Bakmadan Geçme

Resmi Gazete bugün (21 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! TRT 1 YAYIN AKIŞI 21 TEMMUZ: Bu akşam TRT 1'de hangi dizi ve filmler var? Akın Akınözü kimdir? Akın Akınözü kaç yaşında ve nereli? 21 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 21 Temmuz Pazar ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
AK Partili Türkeş'ten sokak hayvanları düzenlenmesine tepki: Bu doğru bir şey değil

AK Partili Türkeş'ten sokak hayvanları düzenlenmesine tepki: Bu doğru bir şey değil

title