Haberler

  Prof. Dr. Kağıtçıbaşı: Çocuklarınızı 3 Yaşında Anaokuluna Gönderin

  Prof.Dr. Kağıtçıbaşı, İstanbul Amerikan Kız Koleji'nden mezun olduktan sonra Amerika'da Wellesley College ve Kaliforniya Üniversitesi-Berkeley'de lisans ve doktora derecelerini aldı.

  Prof.Dr. Kağıtçıbaşı, İstanbul Amerikan Kız Koleji'nden mezun olduktan sonra Amerika'da Wellesley College ve Kaliforniya Üniversitesi-Berkeley'de lisans ve doktora derecelerini aldı. Yayınlarına 5800'ün üzerinde atıf alan sosyal bilimciler arasında en yüksek sayısı olan Türk akademisyenlerden biridir. ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Kağıtçıbaşı Duke, Columbia, Harvard ve California Üniversitesi-Berkeley gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde de misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ile okul öncesi eğitimi konuştuk, söylediklerini dikkate almakta yarar var:

  ERKEN EĞİTİM ALAN DAHA İYİ İŞ BULUYOR

  Bazı çocuklar 2.5 yaşında hazır olur ama ortalama 3 yaşında çocukları iyi eğitim kurumuna vermeli. İnsan kalitemizi geliştirmek için yapılacak en önemli şey okul öncesi eğitime yatırım yapmak. Çünkü, insan beyni doğumdan itibaren gelişiyor ve en üst seviyeye 7 yaşına kadar çıkıyor, sonrasında gelişim daha yavaş oluyor. Bu sürede çocuğa ne verirseniz onu geri alırsınız. Bütün bu beynin gelişimi için de aile ve çevre çok önemli. Çocuklarla konuşmalı, bilgi dağarcığına katkıda bulunmalı.

  Doğumdan itibaren beyin gelişimi hızlı oluyor, 7 yaşından itibaren yavaşlıyor. Biz de tam bu dönemde çocukları okula başlatıyoruz. Oysa beyindeki etkileşimin fazla olduğu dönemde yani 3 yaş civarında çocuğa düzenli, akranlarıyla bir eğitim vermeli. Çünkü ilk doğduğu yıllarda deneyim etkisi ile beynin şekillenmesi üst düzeyde. Hem bizim  22 yıllık araştırmamız,hem de dünyada yapılan tüm araştırmalar çocuk yaşta alınan eğitimin gelecekte ekonomiye katkı sağlayacağını gösteriyor. Çünkü, erken eğitim alan okulda daha uzun soluklu kalıyor ve iyi eğitim aldığı için iş hayatına atılabiliyor. Erken eğitim almayan çocuk okuldan kopabiliyor ve iş bulmakta sıkıntı çekebiliyor.

  Aileler şunu hiç unutmamalı: Erken çocukluk eğitimi alanla almayan arasında çok ama çok ciddi farklar var. Bazı aileler çocuklarına nedense kıyamıyorlar, evden çıkarmıyor sonrasında da hemen ilkokula gönderiyorlar. Oysa 3 yaşından itibaren çocuklara serbestlik sağlayan, akranlarıyla onu uyaran faaliyetlerde bulunması çok faydalı. Ancak bu kurumlar paralı ve herkesin çocuğunu buraya göndermesi zor. Bu nedenle parasız ve zorunlu olması da şart.

  İnsan kaynağımızın gelişmesi, zihinsel kapasitenin ileri taşınması için mutlaka erken çocukluk eğitimi alınmalı. Bütün dünyada okul öncesi alan çocuk sayısı hızla artarken bizde bu azalmaya başladı. 4+4+4'ten sonra yüzde 50 civarına düştü. Oysa daha da artmalı. Şu anda en önemli işimiz bu olmalı. Aileler bu konuda hükümetlere, kurumlara baskı yapmalı. Çocuklarının erken eğitim alması için kamuoyu oluşturması şart.

  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  California Üniversitesi Politika Güncel Haberler

  İstanbul'da akılalmaz saldırı! Parkta oturan 2 gencin yanına yaklaşıp kurşun yağdırdı

  İstanbul'da akılalmaz saldırı! Parkta oturan 2 gencin yanına yaklaşıp kurşun yağdırdı

  Vergi paketi komisyonda kabul edildi! En düşük emekli aylığı artıyor

  Vergi paketi komisyonda kabul edildi! En düşük emekli aylığı artıyor

  TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

  TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

  Bakmadan Geçme

  19 Temmuz 2024 Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet il il cuma namazı vakitleri! CUMA MESAJLARI 19 Temmuz| Resimli, dualı, hadisli, anlamlı cuma mesajları Hasan Arat kimdir? Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Hasan Arat kaç yaşında, nereli? Bülent Ersoy, Dünya Güzellerim Tatilde programından ayrıldı mı? Bülent Ersoy programdan neden ayrıldı? 2024 MASTERCHEF ANA KADRO YARIŞMACILARI | MasterChef ikinci turda ilk önlüğün sahibi kim oldu? 19 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? Galatasaray- Trencin maçı kaç kaç bitti? Galatasaray- Trencin hazırlık maçından kareler 19 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda neler var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TV8, TRT1, NOW 19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
  Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

  Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title