Haberler

Paris'teki Yükseköğrenim Okulu'nda Filistin'e Destek Eylemi

Güncelleme:

Fransa'nın başkenti Paris'in en prestijli okullarından Yükseköğrenim Okulu'nda (ENS) öğrenciler ve araştırmacılar, Filistin'e destek amacıyla çadırlar kurarak eylem başlattı.

Fransa'nın başkenti Paris'in en prestijli okullarından Yükseköğrenim Okulunda (ENS) öğrenciler ve araştırmacılar, Filistin'e destek amacıyla çadırlar kurarak eylem başlattı.

Paris'te kuruluşu 18. yüzyıla dayanan prestijli Yükseköğrenim Okulunun (ENS) bahçesinde öğrenciler, Filistinlilere destek amacıyla çadırlar kurdu.

Filistin destekçisi öğrenciler yerel saatle 13.00'da başlattıkları eylem kapsamında okulun bahçesine sembolik olarak, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında hayatını kaybeden 6 yaşındaki Filistinli Hind Receb'in ismini verdi.

Yaklaşık 40 öğrencinin desteklediği eylemde, "Sömürgeleştirmeyi Durdurun. Katliamı Durdurun. Gazze ile Dayanışma" ve "Öğrenciler 'Soykırımla Bağlarınızı Kesin' Diyor. İsrailli Üniversite ve Firmalarla Ortaklığa Hayır" yazılı dövizler kullanıldı.

Gazze'de ölen sivillerin fotoğraflarının yer aldığı afişler, Filistin bayrakları ve 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin isimlerinin yer aldığı iki büyük döviz okulun duvarlarına asıldı.

Eylemde Filistin'i temsilen karpuz şeklinde kartondan maketler de yer alırken, öğrenciler okullarının Gazze'de yaşananlarla ilgili hareketsizliği karşısındaki şaşkınlıklarını dile getirdi.

Okullarının şimdiye kadar bölgede ateşkesin sağlanması için dahi çağrıda bulunmadığını savunan eylemciler, okullarından İsrailli Technion Üniversitesi ile bağlarını kesmesini istediklerini ifade etti.

Eylemciler, okullarının söz konusu İsrail üniversitesiyle bağı nedeniyle Gazze'de yaşanan "soykırıma" ortak olmak istemediklerini belirtti.

Soyadını açıklamak istemeyen yüksek lisans öğrencisi Gedeon, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ENS'deki eylemle okul yönetimini Gazze'de devam eden "soykırım" konusunda kendi çelişkileriyle yüzleştirmek istediklerini söyledi.

Gedeon, yönetimin, Ukrayna söz konusu olunca hızlıca harekete geçerek Ukraynalı akademisyenler için "karşılama programları" oluşturduğunu aktararak, "Gazzeli akademisyenler için bu yönde hiçbir şey yapılmadı, Gazze'de gerçekten bir eğitim soykırımına tanık olmamıza rağmen." dedi.

Gazze Şeridi'nde üniversite kalmadığına vurgu yapan Gedeon, eylemcilerin Gazze'deki bu durum karşısında öfkeli olduklarını okul yönetimine göstermek istediklerini kaydetti.

Gedeon, ENS dahil birçok önemli okulun çatı kurumu PSL Üniversitesinin, Gazze'de yaşanan "etnik temizlikte" rol üstlenen üniversitelerle bağı olduğunu savundu.

Kaynak: AA / Güncel

Filistin Fransa Paris Politika Güncel Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Devlet hastanesinin tuvaletine gizli kamera yerleştirmişti! Evinde ölü bulundu

Devlet hastanesinin tuvaletine gizli kamera yerleştirmişti! Evinde ölü bulundu

Bakmadan Geçme

İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Almanya Macaristan maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Almanya Macaristan maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Almanya Macaristan maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Almanya Macaristan maçı ne oldu? 19-20 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 19-20 Haziran hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? EURO 2024 C Grubu Puan Durumu! C Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 C Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 B Grubu Puan Durumu! B Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 B Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 A Grubu Puan Durumu! A Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 A Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? Almanya Macaristan maçı CANLI izle! (EURO 2024) Almanya Macaristan EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Hırvatistan Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hırvatistan Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Nedim Bajrami hangi takımda, nerede oynuyor? Arnavutluk Milli Takım oyuncusu Nedim Bajrami kimdir? TRT 1 canlı maç izle! (4K) İSKOÇYA-İSVİÇRE CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Hırvatistan Arnavutluk maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hırvatistan Arnavutluk maçı ne oldu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi!
Batman Hasankeyf'te bazı bölgeler geçici güvenlik bölgesi ilan edildi! Girişler kapatıldı

Batman Hasankeyf'te bazı bölgeler geçici güvenlik bölgesi ilan edildi! Girişler kapatıldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title