Haberler

OGM Müdürü Karacabey: Ada çayı ihracatının 2020'de 550 tona çıkacağını öngörüyoruz

Güncelleme:

ORMAN Genel Müdürü (OGM) Bekir Karacabey, "Geçen yıl sadece ada çayı ihracatı ülke ekonomisine 60 milyon TL gelir sağladı.

ORMAN Genel Müdürü (OGM) Bekir Karacabey, "Geçen yıl sadece ada çayı ihracatı ülke ekonomisine 60 milyon TL gelir sağladı. Geçen yıl 455 ton olan ada çayı ihracatının 2020'de 550 tona çıkacağını öngörüyoruz" dedi.

Karacabey yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin farklı iklim ve ekolojik koşullarının, zengin florası ile önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Tıbbi ve aromatik bitki pazarının dünyada 110 milyar doları aşarken, Türkiye'nin aldığı payın 3 milyar doları bulduğunu ifade eden Karacabey, "Bu alandaki potansiyeli görerek, pazarın büyümesine ve orman köylüsüne katkı sağlamak için Afyonkarahisar Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi'ni kuran OGM, bu merkezde tamamı doğal bitki çayları, uçucu ve sabit yağlar üretiyor. Ada çayı da bu merkezde işlenen önemli bitkilerden birini oluşturuyor" dedi.

'EKONOMİK ÖNEM TAŞIYOR'

Türkiye'de 97 tür ada çayı olduğunu kaydeden Karacabey, "Antalya, Muğla gibi Akdeniz Bölgesi'nde geniş yayılış gösteren ve ülkemizde yetişen türlerinin yarısı endemik olan ada çayı bitkisi, uçucu yağ açısından oldukça zengindir. Yılda birden fazla hasat yapılabilen bu faydalı bitki, gerek tıbbi gerekse de baharat olarak kullanımlarından ötürü ekonomik önem taşıyor. Gıda, ilaç, kozmetik ve parfümeri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan ada çayı, ormanlık sahalarımızda yaklaşık 70 bin hektar alanda 9 bin ton faydalanılabilir olarak bulunuyor" ifadelerini kullandı.

'60 MİLYON TL İHRACAT GELİRİ ELDE EDİLDİ'

Karacabey, geçen yıl sadece ada çayı ihracatının ülke ekonomisine 60 milyon TL gelir sağladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Geçen yıl 455 ton olan ada çayı ihracatının 2020'de 550 tona çıkacağını öngörüyoruz. Gıda, ilaç, kozmetik ve parfümeri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan ada çayı, ormanlık sahalarımızda yaklaşık 70 bin hektar alanda 9 bin ton faydalanılabilir olarak bulunuyor. Orman Genel Müdürlüğü olarak 2019 yılında 455 ton ada çayı üretimi oldu. 2019 yılı içerisinde ada çayından 2 bin 317 ton miktarına karşılık ihracat geliri yaklaşık 9 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ada çayı yağından ise 2019 yılı içerisinde 60 milyon TL ihracat geliri elde edildi."


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Karacabey Türkiye Güncel Haberler

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Putin, ateşkes için Ukrayna'ya 2 şart sundu: Şartlar çok basit, hemen talimat vereceğim

Putin, ateşkes için Ukrayna'ya 2 şart sundu: Şartlar çok basit, hemen talimat vereceğim

Bomba iddia! Abdullah Gül, Erdoğan'ı bizzat arayıp 'başkanlık' planını anlatmış

Bomba iddia! Abdullah Gül, Erdoğan'ı bizzat arayıp "başkanlık" planını anlatmış

Bakmadan Geçme

Osmangazi köprüsü bayramda ücretsiz mi? Osmangazi köprüsü bayramda bedava mı, paralı mı? Çanakkale Köprüsü Kurban Bayramı'nda ücretsiz mi? Çanakkale Köprüsü bayramda bedava mı? Marmaray bayramda kaça kadar açık? Kurban Bayram'ında İETT saatleri nasıl olacak? Kurban Bayramı seferlerine zam var mı? Kurban Bayramı uçak ve otobüs seferleri arttırıldı mı, zam yapıldı mı? FLÖRTE BAYRAM MESAJI! #9829 Flörte nasıl bayram mesajı atılır? #128242 Flörte mesaj atarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bayramda toplu taşıma ücretsiz mi 2024? Kurban Bayramı'nda Metro, Marmaray, Vapur, Metrobüs bedava mı? BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR? Bayram namazı kaç rekat, bayram namazında kaç tekbir alınır? KURBAN BAYRAMI HEDİYE ÖNERİLERİ 2024: Kurban Bayramında ne hediye alınır? Bayram'da nöbetçi eczaneler hangileri? Kurban Bayram'ında hangi eczaneler açık olacak? KURBAN ETİ NASIL DAĞITILIR? Kurban Bayramı'nda etler kimlere verilmeli? Trendyol Go bayramda çalışıyor mu? Trendyol Go Kurban Bayramı'nda açık mı, sipariş veriliyor mu? Mutfak Bahane Seda kimdir? Mutfak Bahane Seda kaç yaşında, nereli? Seyithan İzsiz neden istifa etti? İYİ Parti İstanbul Milletvekili Seyithan İzsiz neden istifa etti, ne oldu? Kurban Bayramı namazı hangi gün? Kurban Bayramı namazı ne zaman, bayramın kaçıncı günü, saat kaçta kılınacak? SON DAKİKA: Muğla'da yangın mı çıktı? Muğla'daki orman yangını söndürüldü mü?
Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti, partneri Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı

Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti, partneri Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title