Haberler

NEXT by TRT World Forum'da Sanat ve Kültür Paneli Düzenlendi

Güncelleme:

TRT'nin düzenlediği NEXT by TRT World Forum etkinliği kapsamında, 'Sessiz Yol Haritaları: Sanat, kültür ve dönüştürücü roller' başlıklı panel düzenlendi. Panelde Filistinli ressam Malak Mattar, Nijeryalı komedyen Maryam Apaokag ve Tanzanyalı müzisyen Frida Amani konuştu.

TRT'nin düzenlediği NEXT by TRT World Forum etkinliği kapsamında, "Sessiz Yol Haritaları: Sanat, kültür ve dönüştürücü roller" başlıklı panel düzenlendi.

TRT'nin gazeteciler, kanaat önderleri, sivil toplum örgütü üyeleri, girişimciler ve akademisyenleri bir araya getiren uluslararası etkinliği "NEXT by TRT World Forum"un üçüncüsü İstanbul'da düzenleniyor.

Elif Bereketli'nin moderatörlüğünü yaptığı "Sessiz Yol Haritaları: Sanat, kültür ve dönüştürücü roller" başlıklı panelde Filistinli ressam Malak Mattar, Nijeryalı komedyen Maryam Apaokag ve Tanzanyalı müzisyen Frida Amani konuştu.

Gazze Şeridi'nde yaşadığını ve sanatın kendisi için bir seçimin ötesinde olduğunu söyleyen Mattar, "Bir şeyleri değiştirmek için bir şeyler yapmamın bana bahşedildiğini hissediyorum. Sanata başladığımda 2014 yılıydı. Gazze Şeridi'nde binlerce Filistinlinin öldürülmesine neden olan saldırıların patlak verdiği dönemdi. O sahneyi gördükten sonra bir şeyler yapmak istedim. Ama kelimeler sadece ses anlamında lükstü. Bu yüzden kendimi karakalem ve kağıtla eskizler yaparken buldum ve daha sonra bunu suluboya ile yaptım. ve o günden beri durmadım." dedi.

Mattar, resme kendini ifade etmenin bir yolu olarak başladığını ancak şimdi olayları kayıt altına almak, özellikle de İsrail'in soykırımını gelecek nesiller için belgelemek adına devam ettiğini anlattı.

Sanatın tarih boyunca oynadığı role çok inandığına işaret eden Mattar, "(Sanatı) Yapmamızı istemiyorlar. Bizi sansürlüyorlar. Bizi öldürmek istiyorlar. Birçok sanatçıyı, gazeteciyi, yazarı öldürdüler çünkü gerçeklerden korkuyorlar. Bu yüzden yapmak zorundayız." diye konuştu.

Mattar, sanatın insanların bilmedikleri bir şeyi öğrenmelerini tetikleyerek değişim yaratabildiğine, duygular aracılığıyla ise insanların birbirlerine bağlandığı ve etkilenebildiğine dikkati çekerek, "Dolayısıyla, öldürülen çocuğunu kucaklayan bir annenin resmini yaptığımda, bu her annenin hissedebileceği bir şey. Bu yüzden evrenselliğimize ve Gazze ile ilgili olsa bile evrensel bir mesaj verdiğine inanıyorum, çünkü politik bir yerde doğduğunuzda kişisel görüşleriniz bile evrenselleşiyor, kişisel olan ise politikleşiyor. Yani bu daha çok bizi birbirimize bağlamakla ilgili." ifadelerini kullandı.

TRT World'ün programında konuşmanın bile direniş olduğunu aktaran Mattar, İsrail'in tüm Filistinlileri öldürmeye teşebbüs ettiğini, insanları diri diri gömdüğünü ancak ruhları öldüremeyeceğini ve son Filistinli ölene kadar hayatta kalacaklarını dile getirdi.

Mattar, sanatın politikaları değiştiremeyeceği ancak zaman ve mekanı yansıttığı, bir protesto aracı olduğu ve dünya genelinde eylem çağrılarına yol açabileceği yorumunu yaptı.

"Komediyi dünyayla konuşmak için bir fırsat olarak görüyorum"

Komedyen Apaokagi, komediyi insanlara mesaj verebilmek için kullandığına işaret ederek, "Gülüyorlar, eğleniyorlar ve aynı zamanda mesajı da alıyorlar. Bu da onlarla konuşabileceğim ve onlara bir mesaj iletebileceğim anlamına geliyor." diye konuştu.

İnsanların dünyayı değiştirme ve şekillendirme gücüne sahip olduğunu ancak kendisinin tartışmaya girmeyi sevmediğini kaydeden Apaokagi, "Yani komedi bir fırsat. Bunu dünyayla konuşmak için bir fırsat olarak görüyorum." dedi.

Apaokagi, teknoloji sayesinde insanların sesini milyonlarca kişiye duyurabildiğini ve bu yolla insanların yanlış gördüğü birçok soruna değinebileceğini vurguladı.

Komedi söz konusu olduğunda insanların ne konuşulduğuna takılmadan mesajı aldığının altını çizen Apaokagi, "Sadece gülmek istiyorlar ama dolaylı olarak aslında iletmeye çalıştığınız mesajı alıyorlar. Bu yüzden iyi bir mesaj verdiğimden ve bunu yumuşak bir şekilde yaptığımdan emin olmaya çalışıyorum." diye konuştu.

Tanzanyalı Amani, müziği kendisini ifade yöntemi olarak görüyor

Müzisyen Amani de ülkesi Tanzanya'da kendisi ve kendisi gibi çok sayıda kişinin fikirlerini ifade etme ve hayallerinin peşinde koşma gibi zorluklarla karşı karşıya kaldığına değinerek, "Bu yüzden nihayet bir platform elde ettiğimde yapmak istediğim şeylerden biri kızlara istedikleri her şey olabileceklerini söyleyebilmek. İşte bu yüzden ülkem Tanzanya'da çok popüler olan ve kızlara çok ilham veren Madam President gibi şarkılarım var. Bu, yaptığınız işte başkan olabileceğiniz anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Gençlerin kendisini rol model aldığını vurgulayan Amani, bu tür sonuçların ilham verici olduğunu dile getirdi.

Amani, müziğin kendisine bir amaç verdiğini ve bunun kendisini ifade yöntemi olduğunu belirterek, yaptığı müziklerin istediği noktalara değinmesine de imkan verdiğini sözlerine ekledi.

Panelin ardından TRT'nin düzenlediği NEXT by TRTWorld Forum etkinliği sona erdi.

Kaynak: AA / Güncel

Tanzanya Ressam Trt Sanat Kültür Medya Kültür Sanat Güncel Haberler

Bayram namazında Gazze protestosu! Biden ve Netanyahu'nun yer aldığı pankartı taşladılar

Bayram namazında Gazze protestosu! Biden ve Netanyahu'nun yer aldığı pankartı taşladılar

Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? 20 gün önce atılan imza, firarın sonunu getirmiş

Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? 20 gün önce atılan imza, firarın sonunu getirmiş

15 yaşındaki Hacer, eski sevgilisi tarafından 120 bıçak darbesiyle öldürüldü

15 yaşındaki Hacer, eski sevgilisi tarafından 120 bıçak darbesiyle öldürüldü

Bakmadan Geçme

Eylem Tok ve oğlu yakalandı mı, nasıl yakalandı? Eylem Tok ve oğlu olayı ne, suçu nedir? Yurt dışı harç pulu ne kadar 2024? #9992 Yurt dışı çıkış harcına zam mı geldi? TV YAYIN AKIŞI 16 HAZİRAN: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Bayram tatilinde kargolar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası kargolar kapalı mı? Bayram tatilinde bankalar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası bankalar kapalı mı? Bayram tatilinde noterler açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası noterler kapalı mı? Bayram tatilinde kargolar açık mı, çalışıyor mu? Kurban Bayramı haftası kargolar kapalı mı? Türkiye-Brezilya Voleybol Maçı Canlı İzle! Türkiye-Brezilya voleybol maçı saat kaçta? Türkiye-Brezilya voleybol maçı şifresiz canlı izle! Kurban Bayramı'nda eczaneler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde nöbetçi eczane nerede? Kurban Bayramı'nda borsa açık mı, kapalı mı? Borsa bayramdan sonra ne zaman açılacak? Kurban Bayramı'nda eczaneler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde nöbetçi eczane nerede? Kurban Bayramı'nda AVM'ler açık mı, kapalı mı? Bayram tatilinde alışveriş merkezleri çalışıyor mu? #128717 Kurban Bayramı'nda sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? Bayram'da hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? Kurban eti buzdolabında saklanır mı? Kurban eti hemen buzdolabına konur mu, ne kadar bekletilir? Kurban Bayramı'nda borsa açık mı, kapalı mı? Borsa bayramdan sonra ne zaman açılacak?
Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var? Devlet Bahçeli'den bayram sabahı çok net mesaj

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title