Haberler

Mersin Limanı, Büyümeye Devam Ediyor

AKFEN Holding'in ortaklığındaki Mersin Uluslararası Limanı'nın (MIP) dünya limanlarıyla rekabet gücünü arttırmak ve mega gemilerin limana uğramasını sağlamak amacıyla inşa edilen 'East Med Hub Terminali'nin (Doğu Akdeniz Terminali) faaliyete girmesi ile birlikte deniz taşımacılığında...

AKFEN Holding'in ortaklığındaki Mersin Uluslararası Limanı'nın (MIP) dünya limanlarıyla rekabet gücünü arttırmak ve mega gemilerin limana uğramasını sağlamak amacıyla inşa edilen 'East Med Hub Terminali'nin ( Doğu Akdeniz Terminali) faaliyete girmesi ile birlikte deniz taşımacılığında yükselişini sürdürüyor.

Bu yıl içerisinde 6 milyar TL'lik yatırım yapılması hedeflenen liman, 2007 yılında 755 milyon dolarlık imtiyaz bedeli karşılığında teslim alındı. Ardından nda iyileştirme çalışmalarının başlaması ile limanın Türkiye ve Doğu Akdeniz'deki liderlik pozisyonu güçlendirildi. Konteyner işlem hacmi 1 milyon 500 bin TEU'ya, konvansiyonel yük hacmi 9 milyon tona ulaşan MIP, 120 hektar alanda 30 milyon tonu aşan yıllık işlem hacmi ile son 10 yılda Türkiye'nin çok amaçlı büyüyen büyük limanı haline geldi. 1775 kişiye iş olanağı sağlayan MIP, 2007 yılında özelleştirmesinin ardından gerçekleştirdiği altyapı ve ilave ekipman yatırımları ile konteyner işlem hacmini 2016 yılında 1.45 milyon TEU'ya çıkartarak dünyanın en büyük 100 konteyner limanı arasına girdi.

YATIRIMLARA SÜREKLİ DEVAM

Akfen Holding ve MIP Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Türkiye'nin geçen yıllarda olduğu gibi istikrarlı büyümesi için yatırımlarına durmadan devam ettiklerini, liman ve madencilik sektöründeki yatırımlarına devam ettiklerini söyledi. Akın, MIP bünyesinde hayata geçirdikleri devam eden yatırımların ilk adımını oluşturan 'East Med Hub (EMH) Terminali'nin devreye girmesi ile birlikte limanı rıhtım kapasitesinin 2.6 milyon TEU'ya ulaştığını söyledi. Akın, "Projenin ilk fazı için şu ana kadar yaklaşık 170 milyon dolar yatırım yaptık. Genişleme projesinin ikinci fazına ise bu yıl başlıyoruz" dedi.

YATIRIMLAR TOPLAMI 1 MİLYAR DOLARI AŞTI

2007 yılında MIP'nin imtiyaz hakkını devralmak için 755 milyon dolarlık imtiyaz bedeli ödediklerini kaydeden Akın yatırımları konusunda şunları söyledi:

"Yeni hizmete açtığımız EMH Terminali ile birlikte MIP için bugüne kadar yaptığımız yatırımların toplam değeri 1 milyar doları aştı. Mevcut durumda maksimum 400 metre uzunluğunda ve 15.5 metre derinliğinde olan 18 bin TEU kapasiteli gemilerin uğrayabildiği limanda, EMHTerminali ile mega gemilere hizmet verilmeye başlandı ve böylece aktarmasız direkt seferler yapılabiliyor."

- Mersin

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Doğu Akdeniz Hamdi Akın Türkiye Mersin Politika Güncel Haberler

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

Ali Koç'tan yaylım ateşi: Cumhurbaşkanımızın haberi olmadan gücünü kullanıp futbolu dizayn edenlerin sonuna az kaldı

Ali Koç'tan yaylım ateşi: Cumhurbaşkanımızın haberi olmadan gücünü kullanıp futbolu dizayn edenlerin sonuna az kaldı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title