Haberler

Kurtuluşta 94. Yıl Coşkusu

Kahramanmaraş'ın Fransız işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı törenlerle kutlanıyor.

Kahramanmaraş'ın Fransız işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı törenlerle kutlanıyor. Vatandaşların bayramını kutlayan Bakan Çelik, törende yaptığı konuşmada milli mücadele ve milli irade olgularına vurgu yaparak, "Milli iradeye ve onun temsilcisi olan yüce meclise ve milletimizin kendisinin seçtiği hükümetine sahip çıkılması bugünden sonra daha da önemli olacaktır" dedi.

Türkiye'nin en coşkulu kurtuluş günü etkinliklerine ev sahipliği yapan Kahramanmaraş'ta, Fransız işgalinden kurtuluşun 94. yıldönümü törenlerle kutlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı törenler, Bakan Çelik, Vali Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Albay Kerim Acar ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ın halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz'ın, Kahramanmaraş'a verilen istiklal madalyasını Türk Bayrağı'na takmasıyla devam eden törende şehit ve gaziler için saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen şehit ve gazi derneklerinin de yer aldığı törende konuşan Bakan Çelik, sözlerinin başında Maraşlıları tarif ederek, "Maraşlılar bütün kitaplarda yazılanların, bizim bütün bildiklerimizin, tarihçilerin yazdıklarının çok ötesinde efeler diyarının yiğit evlatlarıdır. Maraşlılar bize Anadolu'nun kapısını açan Sultan Alparslan'ı sevdikleri kadar Sütçü İmam'ı baş tacı edenlerdir. Maraşlılar Abdullah Çavuşla Kudüs'ün muhafızı Selahaddin Eyyübi arasındaki köprüdür. Maraşlılar Dicle ve Fırat'ın duasını Tuna Nehri'ne ulaştıranlardır. Sizler Sütçü İmam'ın, Abdullah Çavuş'un, Senem Ayşe'nin çocukları, bu topraklardaki mukaddesatın bekası adına kanlarıyla büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, silah arkadaşı Kazım Karabekir'in ifadesiyle emsalsiz bir menkıbeyi yazanlar, bu kutlu ecdadın hatırası önünde her yıl bu bayramı coşkuyla kutlayanlar bayramınız kutlu olsun" diye konuştu.

Ecdadın istiklal adına atlattıkları badirelerin ve ödediği bedellerin unutulmaması gerektiğini ifade eden Çelik, bugün de ülkenin birliğine, dirliğini ve gelecek ideallerine yönelik planlanan tezgahların fark edilmesi ve engel olunması gerektiğini vurguladı. Terörün çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çelik, şöyle devam etti:

"İçinde bulunduğumuz coğrafya ve bu coğrafyada yaşanan gelişmeler bizi her zamankinden daha fazla duyarlı olmaya, Kahramanmaraş'ın milli istiklalimizi korumak için sahip olduğu tecrübeden daha fazla yararlanmaya mecbur kılıyor. Son 11 yıllık dönemde ülkemizde yakalanan istikrar ve bu istikrarın bir yansıması olan ekonomik büyüme, büyük dış politika, gelişme sadece dünyanın ilgisini üzerimize çekmekle kalmamış, ülkemizle ilgili kötü emelleri olanları da tahrik etmiştir. Bütün bu olumlu gelişmelerin yanı sıra ülkemize yönelik olumsuz gelişmeler konusunda da Kahramanmaraşlıların her zaman sahip olduğu duyarlılığa bugünlerde daha çok ihtiyacımız var. Pek çok alanda çok önemli aşamalar kaydediyoruz. Özellikle çözüm süreciyle, kangren haline gelmiş, 30 yıl boyunca ülkemizde şehitler verilmesine sebep olmuş, aziz evlatlarımızın hayatlarını kaybetmesine sebep olmuş terör ortamı, son bir yıldır büyük oranda silahsızlandırma sürecinin başlamasıyla birlikte, ileri adımların atılmasıyla birlikte, büyük bir cesaret örneği ortaya konulmasıyla birlikte, çözüm yoluna girmiştir. Bu istikamette ülkemizde hangi etnik gruptan olursa olsun birliğimizi ve dirliğimizi korumak adına, bütün vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini teminat altına alacak olan adımlar süratle atılmaya devam etmektedir. İnsanımızın özellikle, Kahramanmaraşlıların ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara prim vermemesi milli mücadele ruhuyla ülkemizin istikrarına ve kalkınmasına bundan böyle daha çok sahip çıkması gerek."

Sözlerinde milli irade olgusuna da değinen Bakan Çelik, vatandaşın milli iradeye ve milletin kendi seçtiği hükümete bundan sonra daha çok sahip çıkması gerektiğini vurguladı. "Siz milli mücadele ruhunu en iyi bilenlersiniz" diyen Bakan Çelik, TBMM'yi diğer ülke meclislerinden ayrı kılan özellikleri de anlatıp, sözlerini şöyle tamamladı:

"Aziz Kahramanmaraşlılar yüce meclise ve yüce meclisin temsil ettiği iradeye sahip çıkınız. Kahramanmaraş her zaman, her demokratik seçimde kendi meclisine sahip çıkma konusunda en büyük hassasiyeti göstermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, hepinizin bildiği gibi dünyadaki bütün meclislerden çok büyük bir farkı vardır. Dünyadaki bütün meclisler bir kurtuluş savaşının sonunda kurulmuştur. Fakat Kahramanmaraşlılar çok iyi bilirler ki bir tek Türkiye Büyük Millet Meclisi bir kurtuluş savaşının sonunda kurulmamıştır. Tam tersine kurtuluş savaşından önce kurularak kurtuluş savaşını komuta etmiş yegane meclis yüce meclisimizdir. ve bu meclis gazi unvanına sahip Kahramanmaraş'ın kıymetini en iyi bileceği meclistir. Sizler milli mücadele ruhunun tecessüm etmiş halisiniz. Sizler yiğitliği ve kardeşliği tek bir hedef sözcüğüyle ifade eden büyük bir kültüre ve geçmişe sahipsiniz. O sebeple Kahramanmaraş'ın temsil ettiği değerler, ülkemizin tamamı, yakın coğrafyamızın tamamı için bugünden sonra daha da önemli olacaktır."

Törende konuşan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise bundan önce olduğu gibi bundan sonra da 12 Şubat ruhunun gelecek nesillere aktarılacağını söyledi. Poyraz, "12 Şubat Maraşlı için sadece düşman işgalinin sona ermesi anlamını taşıyan bir başarı değil. Özgürlüğün ve bağımsızlığın temelidir. 12 Şubat Kahramanmaraş'ta doğan ve kendini Kahramanmaraşlı gibi hisseden her Maraşlının göğsünde gururla taşıması gereken bir madalyadır. Son 11 yıldır bu haklı gururu her daim hemşehrilerimize tattırmayı gayret edinerek kurtuluş bayramı etkinlikleriyle bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştık. Tam 11 yıldır 12 Şubat coşkusunu Kahramanmaraş'la birlikte tüm yurda hatta tüm dünyaya yayma gayreti içerisinde olduk" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Abdal Halil Ağa, Sütçü İmam ve Bayrak Olayı gibi Maraş milli mücadelesinin en önemli anları usta tiyatrocular tarafından sahnelendi. Mahalli çetelerin ve şehit ve gazilerin geçit töreniyle son bulan töreni takip edenler arasında Kahramanmaraş'a konuşlandırılan patriot hava savunma sistemlerinde görevli Alman askerler de yer aldı.

Törene; AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Nevzat Pakdil, Dr. Yıldırım Ramazanoğlu, Sevde Beyazıt Kaçar, Sıtkı Güvenç, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Erkoç ve diğer ilgililer katıldı. - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Kahramanmaraş Faruk Çelik Ömer Çelik Türkiye Politika Güncel Haberler

Hamburger ve kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

Hamburger ve kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

Diyarbakır'daki yangında can kayıpları artarken DEM'li vekiller LGBT derdine düştü

Diyarbakır'daki yangında can kayıpları artarken DEM'li vekiller LGBT derdine düştü

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

title