Haberler

Kazakistan'ın Ulusal Akademik Kütüphanesinde 1000'den fazla yasaklı yazma eser bulunuyor

Güncelleme:

Kazakistan'ın Ulusal Akademik Kütüphanesinde, Sovyet döneminde evde bulundurulması bile yasak olan 1000'i aşkın yazma eser araştırılmayı bekliyor. Başkent Astana'daki Ulusal Akademik Kütüphanesinin Nadir Yayınlar ve El Yazmaları Bölümünde Çağatayca, Arapça ve diğer Türk dillerinde kaleme alınmış yüzlerce yazma eser muhafaza ediliyor. Arap alfabesiyle yazıldığı için Sovyet döneminde yasaklanan eserler araştırılmayı bekliyor.

Kazakistan'ın Ulusal Akademik Kütüphanesinde, Sovyet döneminde evde bulundurulması bile yasak olan 1000'i aşkın yazma eser araştırılmayı bekliyor.

Başkent Astana'daki Ulusal Akademik Kütüphanesinin Nadir Yayınlar ve El Yazmaları Bölümünde Çağatayca, Arapça ve diğer Türk dillerinde kaleme alınmış yüzlerce yazma eser muhafaza ediliyor.

Arap alfabesiyle yazıldığı için Sovyet döneminde yasaklanan eserler araştırılmayı bekliyor.

Kütüphanede Araştırma Görevlisi Cengiz Begimtayev, AA muhabirine, halihazırda içeriği okunmayan 650'si el yazması olmak üzere toplamda 1000'i aşkın yazma eserinin bulunduğunu söyledi.

Begimtayev, söz konusu eserlerin Kazakistan'ın çeşitli bölgelerinden kendilerine ulaştığını kaydederek, "Sovyetler Birliği döneminde dini konulardaki kitaplar yasaklanmıştı. Dolayısıyla insanlar bu eserleri gizlemek için toprağa gömdü, hatta vefat edenlerin mezarlarına koyanlar da oldu. Kazakistan, bağımsızlığını kazandıktan sonra bu insanların nesilleri, gömülen eserleri bulup çıkarmaya başladı. Kendileri okuyamadıkları için kütüphanelere bağışladılar." ifadelerini kullandı.

Bunların arasında dini sözlükler, fetvalar, destanların yanı sıra hukuk, tıp ve astronomi alanında da eserlerin olduğunu anlatan Begimtayev, "Arap alfabesiyle yazıldığı için bu eserler dini konuyu içerdiği yaklaşımıyla yasaklandı. En eski el yazması tahminen 17. yüzyıla ait." dedi.

Begimtayev, kütüphane olarak bu eserleri araştırarak gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını belirterek, "Buradaki tüm eserler okunabilir. El yazması olduğu için her insanın kendi yazı stili var dolayısıyla okuması zaman alıyor." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Kazakistan Astana Edebiyat Kültür Kültür Sanat Güncel Haberler

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

Bakmadan Geçme

KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi!
Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title