Haberler

Kaplumbağalar "Kadriye" ve "Belek" denize bırakıldı

Güncelleme:

Antalya'da, tedavi edilen "Kadriye" ve "Belek" isimli caretta carettalar, uydu izleme cihazı takılarak denize bırakıldı.

Antalya'da, tedavi edilen "Kadriye" ve "Belek" isimli caretta carettalar, uydu izleme cihazı takılarak denize bırakıldı.

Yaralı olarak bulunan ve tedavi edilen deniz kaplumbağalarına, Antalya'nın iki önemli turizm bölgesinin ismi verildi.

Belek Turizm Bölgesi'ndeki caretta caretta yuvalama noktasında, uydu izleme cihazı takılan Kadriye ile Belek'in denize bırakılması dolayısıyla tören düzenlendi.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı burada yaptığı konuşmada, nesli tükenmekte olan canlılara yönelik önemli çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Caretta carettalara karşı da gereken hassasiyetin gösterildiğini ifade eden Yazıcı, "Bugün Kadriye ve Belek'i okyanusa gönderiyoruz. Yolları ve bahtları açık olsun. İnşallah bunlara karşılama töreni de yaparız." dedi.

"8 caretta carettayı izleyeceğiz"

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman da 2 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla 3 yetişmiş deniz kaplumbağasını denize bıraktıklarını anımsattı.

Bugün 2, ileriki günlerde de 3 caretta carettanın daha uydu izleme cihazı takılarak denizle buluşturulacağını belirten Kahraman, "İlk defa bu yıl 8 deniz kaplumbağamızı aynı anda takip edeceğiz. Türkiye olarak deniz kaplumbağası koruma ve izleme çalışmalarında gerçekten Akdeniz'de söz sahibi ülkelerden biriyiz. Çok iyi durumdayız." diye konuştu.

Kahraman, uydu izleme cihazı sayesinde caretta carettaların nerede olduklarını ve ne yaptıklarını takip edebileceklerini söyledi.

"Tedavi ve rehabilitasyon merkezi istiyoruz"

Ekolojik Araştırmalar Derneği Başkanı Ali Fuat Canbolat da Belek'in caretta carettaların en fazla yuva yaptığı alan olduğunu belirtti.

Şu anda yuva sayısının 3 bin 200 olduğunu dile getiren Canbolat, "Antalya olarak 650 kilometre kıyı şeridimiz, 9 deniz kaplumbağası yuvalama kumsalımız var. Türkiye genelinde deniz kaplumbağalarının yüzde 60-70'i burada yuva yapıyor ancak yaralı caretta carettaları tedavi edecek merkezimiz yok. Bunun için Dalyan'a gidiyoruz." dedi. Canbolat, Antalya'da bu canlılar için tedavi ve rehabilitasyon merkezi yapılmasını istedi.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yakup Kasa da 1000 caretta caretta yavrusunun denize gittiğini ancak bunlardan sadece birinin 25-30 yaşına kadar yaşayabildiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından, kabuklarına uydu izleme cihazı takılan Kadriye ve Belek isimli caretta carettalar denize bırakıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Antalya Belek Güncel Haberler

Ölümlü kazaya karışıp ABD'ye kaçan Timur Cihantimur'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Ölümlü kazaya karışıp ABD'ye kaçan Timur Cihantimur'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Portekiz'in yıldızından Arda Güler'e olay sözler: Fikrim yok

Portekiz'in yıldızından Arda Güler'e olay sözler: Fikrim yok

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Bakmadan Geçme

21 Haziran en uzun gün mü? #129300 Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? 21 Haziran 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 21 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Kaya Sabancı kimdir? Kaya Sabancı sağlık durumu ne? Sen Türkülerini Söyle bugün var mı 20 Haziran 2024 Perşembe? Sen Türkülerini Söyle neden yok, ne zaman yayınlanacak? TRT 1 Live kesintisiz yayın linki! Et yiyen bakteri nedir, ölümcül mü? Türkiye'de et yiyen bakteri var mı? İspanya İtalya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İspanya İtalya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İspanya İtalya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İspanya İtalya maçı ne oldu? İspanya İtalya maçı CANLI izle! (EURO 2024) İspanya İtalya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! İSPANYA İTALYA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Danimarka İngiltere maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Danimarka İngiltere maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? EURO 2024 F Grubu (TÜRKİYE) puan durumu ne? EURO 2024 F Grubu'nda kim çıktı?
Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title