Haberler

İzmir'de Temiz Enerji Zirvesi Gerçekleştirildi

İzmir'de gerçekleştirilen Temiz Enerji Zirvesi'nde, "Paris İklim Zirvesi ardından enerjide değişen trendler" değerlendirildi.

İzmir'de gerçekleştirilen Temiz Enerji Zirvesi'nde, "Paris İklim Zirvesi ardından enerjide değişen trendler" değerlendirildi.

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu (YAPDER), iklimekonomisi.org işbirliği ile Gözlem Gazetesi, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Küresel Isınma Kurultayı Komitesi'nin destekleriyle Tarihi Havagazı Kültür Merkezi'nde, "Temiz Enerji Zirvesi" gerçekleştirildi.

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, doğanın verdiklerini enerjiye dönüştürmek için sınırsız kullanım yapılabileceğini ama doğanın dengesinin değiştirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise temiz enerji konusunun tüm dünyayı ilgilendirdiğini aktararak, belediye olarak Paris İklim Zirvesi'ne katıldıklarını ve buna göre de yol haritalarını belirlediklerini söyledi.

Hedeflerinin, temiz enerjiyi kullanarak çevreyi korumak olduğunu ifade eden Aydoğan, bu noktada dünya ülkelerinin birlikte hareket etmesi gerektiğinin önemine değindi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da ilçedeki tüm enerji kaynaklarından tasarruf edilebilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini ve bu kapsamda da Karşıyaka'daki taksileri elektrikli hale dönüştürmek istediklerini söyledi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ise 7 yıl önce küresel ısınma başlığıyla çalışmalara başladıklarını ve birçok kurum ile kuruluşların desteğiyle organizasyonlarını sürdürdüklerini söyledi.

İzmir'de temiz enerjiyle ilgili gördükleri ilginin kendilerini memnun ettiğini ve bu kapsamda ikinci toplantıyı gerçekleştirdiklerini aktan Toprak, "Biz 7 yılda 250'ye yakın gazetecimizi buradaki etkinliğimizde konuşturduk. Konuşmacılarımız buraya gelmeden önce bir araştırma yapma ihtiyacı duyuyorlar ve gördük ki sonrasında bu konuya daha da ilgi gösteriyorlar. Etkinlikleri yapmaktaki amacımız temiz enerji alanındaki farkındalığı bir tık daha yukarı çekmekti. Bu noktada başarılı olduk diye değerlendiriyoruz." dedi.

Anadolu Ajansı İzmir Bölge Müdürü Mehmet Yılmaz Güldaş da "Medya'nın konuya ilişkin değerlendirmesi" konulu sunumunda, yenilenebilir enerjinin doğa ve insana zarar verdiği yönündeki algının giderilmesi gerektiğini belirtti.

Ülkeler açısından stratejik öneme sahip yenilenebilir enerji konusunda toplumun yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade eden Güldaş, şunları kaydetti:

"Bu konuda önce basın kuruluşları çalışanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri bilgilendirilmeli. Bu durum daha sonra vatandaşlara anlatılmalı. Belki bu alandaki başarı hikayeleri ön plana çıkartılmalı."

Toplantı sonunda katılımcılara sertifika verildi.

Kaynak: AA / Güncel

Zekeriya Temizel Aydoğan Paris İzmir Politika Güncel Haberler

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

Bakmadan Geçme

KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! Recep İvedik 5 nerede çekildi, hangi ülkede çekildi? Recep İvedik 5 ne zaman çekildi, konusu nedir, oyuncuları kimler? Recep İvedik 5 hangi kanalda? Recep İvedik 5 filmi konusu nedir? Recep İvedik 5 oyuncuları ve Recep İvedik 5 özeti! #128250 Aykut Enişte 2 filmi oyuncuları kim? Aykut Enişte 2 filmi konusu, oyuncuları ve Aykut Enişte 2 özeti! #128250 BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Aykut Enişte 2 ne zaman, nerede çekildi? #128250 İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Soğuk çay nasıl yapılır? Evde şeftalili ve limonlu ice tea yapımı ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! 2024 UEFA Şampiyonlar Ligi Dortmund - Real Madrid final maçı ne zaman? Dortmund - Real Madrid final maçı şifresiz mi? #9917 Şarkıcı Göksel eski aşkı ile barıştı mı? Göksel'in sevgilisi kim? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK 2024 - 2025? Yeni eğitim öğretim yılı hangi tarihte başlayacak? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! OKAN BURUK MAAŞI NE KADAR? Okan Buruk'un yeni maaşı ne kadar oldu, kaç TL?
10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title