Haberler

İzmir'de 100'üncü Yıl Coşkusu... Soyer: Bugünün Tadını Sonuna Kadar Çıkarın

Güncelleme:

İzmir’de Cumhuriyet’in 100’üncü yılı, bugün coşku ve sevinçle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen kutlama ve geçit törenine İzmirliler büyük ilgi gösterdi. İzmirli yurttaşlara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugünün tadını çıkarsınlar. Bu, 100 yılda bir yaşanacak büyük bir gün, bir daha böyle bir gün olmayacak. Sonuna kadar tadını çıkarsınlar” dedi.

HABER: SULTAN EYLEM KELEŞ – KAMERA: KERİM UĞUR

İzmir'de Cumhuriyet'in 100'üncü yılı, bugün coşku ve sevinçle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen kutlama ve geçit törenine İzmirliler büyük ilgi gösterdi. İzmirli yurttaşlara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bugünün tadını çıkarsınlar. Bu, 100 yılda bir yaşanacak büyük bir gün, bir daha böyle bir gün olmayacak. Sonuna kadar tadını çıkarsınlar" dedi.

İzmir'de resmi kutlama töreninin adresi Konak Cumhuriyet Meydanı oldu. Törene İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, il milletvekilleri, il başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Vali Elban, Korgeneral Yeni ve Başkan Soyer halkın ve törene katılanların bayramını kutladı. Saygı duruşunun ardından Türk bayrağı, İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi.

"TÜRK MİLLETİ HER İLDE, İLÇEDE, KÖYDE KAHRAMANCA DİRENDİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajının okunmasıyla devam eden törende konuşan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Cumhuriyet'in ilanı öncesinde ülkenin içinde bulunduğu koşulları hatırlattı. Vali Elban, ",Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı ve Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyet'e giden yolda uzun zamandan beri zor şartlar altında yaşayan millet, maalesef son birkaç yüzyıl içerisinde sürekli kayıplar vermiş, sürekli sıkıntılar çekmiştir. Ama ülkenin her geçen gün bir parçasının kaybetmiş. ve nihayet… Artık tarihler 1912'ye geldiğinde tüm düşman kuvvetleri bu milleti yok etmek üzere seferber oldular. 1'inci Dünya savaşıyla birlikte bu millet başarılı çıkmasına rağmen büyük kayıplara uğramıştır. Milletin bu durumunu bilen düşman kuvvetleri son bir hamleyle, bu milleti yok etmek ve Anadolu'dan söküp atmak için Anadolu'yu dört bir yandan kuşattılar. Bu kuşatmayla hedefleri bu milleti topyekün yok etmekti. Anadolu'nun dört bir yanında başlayan bu kuşatmalara büyük Türk milleti her ilde, ilçede ve köyde kahramanca direndi. Ama bu direnişlerin bir bütün halinde verilmesi durumunda başarı gelecekti. Aksi takdirde bu millet, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı. Bunu gören Mustafa Kemal Atatürk, makamını, rütbesini ve her şeyden önemlisi canını hiçe sayarak 19 Mayıs günü vazifeye atılmak için Samsun'a çıktı. Tüm tehlikelere rağmen bu hareketi örgütledi. Yaklaşık 2 yıldan fazla verilen mücadelenin sonunda içinde bulunduğumuz şehirde düşman denize dökülerek 9 Eylül'de ülke kurtarıldı" dedi.

"HİÇBİR ZAMAN VATANSIZ VE DEVLETSİZ KALMADIK"

Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanmasınının en önemli nedenlerinden birinin Türk milletinin vatan sevgisi olduğunun altını çizen Vali Elban, "Düşmanların bilmediği bir şey vardı. O da; bu milletin vatan ve devlet söz konusu olduğunda canının seve seve vereceğiydi. Tarih sahnesinde var olduğumuz bugüne kadar Allah'a şükür hiç vatansız ve devletsiz kalmadık. Bu, vatanperver milletimizin samimiyeti ve vatan ve devlet aşkı sayesindedir. Kutsal değerlere bağlı ve o değerler olmadan yaşayamayacağını bildiği için bu değerlere karşı bir tehdit olduğunda gözünü kırpmadan canını vermeye hazır olmuştur" diye konuştu.

"BUGÜNDEN İTİBAREN TÜRKLERİN YÜZYILI BAŞLIYOR"

Kurtuluş mücadelesinin en önemli tacının Cumhuriyet olduğunu belirten Vali Elban, Cumhuriyet'in yeni yüzyılda Türklerin çağının başladığını belirterek "Bu şanlı mücadele, düşmanın tamamen yurttan silinmesiyle son bulduktan sonra elbette bu mücadelenin taçlanması gerekiyordu. Bu mücadele, 1923 yılında Atatürk'ün çağdaş Türkiye Cumhuriyetin kurmasıyla taçlandı. Üzerinden 100 yıl geçti. 100 yıldır Cumhuriyetimizin dimdik ayakta ve gepgenç devam etmekte. İnşallah önümüzdeki nice 100 yıllarda, bin yıllarda Cumhuriyetimiz hep dimdik ayakta kalacak. Bu milletin gönülleri bir çarptığı, bir ve beraber olduğu, vatan ve devlet aşkını hissettiği sürece bu devleti kimse yıkamaz. Cumhuriyetin kurulmasında büyük emekleri olan, canını ve her şeyini yok sayıp bu ülke için kendini her türlü fedakarlığa hazırlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Onlara diyorum ki… Gözünüz arkada kalmasın. Bu Cumhuriyet'in muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu vatanın korunması için gözümüzü kırpmadan canımızı feda etmeye hazırız. Bugün itibariyle Cumhuriyetimiz 100 yaşında. Bugün, 101 yaşına giriyor. Bugünden itibaren Türklerin yüzyıl başlıyor. İlelebet Cumhuriyet payidar kalacak" ifadelerini kullandı.

Elban'ın konuşmasının ardından tören, dans gösterileri ve kortejle devam etti. Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi'nin kafkas ve Menemen Seyrek Ortaokulu öğrencilerinin zeybek gösterisi büyük beğeni topladı. İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda derece alanlara ödül takdim etti. Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlama programı geçit töreniyle sona erdi.

"ATATÜRK'ÜN HATIRASINA VE İLKELERİNE SONUNA KADAR BAĞLI KALACAĞIZ"

Resmi törenin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gazetecilere konuştu. Tüm İzmirlileri Cumhuriyet coşkusuna katılmaya davet eden Soyer, "Çok büyük coşkumuz. Tüm İzmirliler büyük bir heyecan ve coşkuyla 100'üncü yılı kutluyorlar. Yeni bir yüzyıl başlıyor cumhuriyetimiz için. Çok şanslıyız bugünü yaşadığımız için. Onun için çok mutlu ve heyecanlıyız. Cumhuriyetimiz ikinci yüzyılına girerken sorumluluklarımızın farkındayız. Mustafa Kemal Atatürk'ün çizdiği yolda yürümeye devam edeceğiz. Devrimlerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet'in, demokrasinin ve barışın savunucusu olmaya devam edeceğiz. Çok mutluyuz, çok gururluyuz. 100 yıldır kesintisiz barışı yaşattı bize cumhuriyet. Etrafımızdaki bütün coğrafya kaynarken eğer biz barışla yaşayabiliyorsak Mustafa Kemal Atatürk'ün sayesinde. O yüzden hatırasına, ilkelerine, devrimlerine sonuna kadar bağlı kalacağız" dedi.

Kentte tüm gün devam edecek etkinlikler için İzmirli vatandaşlara da seslenen Soyer, "Bugünün tadını çıkarsınlar. Bu, 100 yılda bir yaşanacak büyük bir gün. Bir daha 100 yıl böyle bir gün olmayacak. Dolayısıyla bugünün coşkusunu heyecanını ve mutluluğunu sonuna kadar yaşasınlar. Sonuna kadar tadını çıkarsınlar" diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Güncel

Cumhuriyet Meydanı Tunç Soyer İzmir Güncel Haberler

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapıldığı an! Her şey saniyeler içinde olmuş

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapıldığı an! Her şey saniyeler içinde olmuş

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

title