Haberler

İş Adamının Operasyonla Kurtarılması

Gaziantep Emniyet Müdürü Aydın: "Bu olayın fidye koparmak amacıyla burada planlandığını değerlendiriyoruz"

İl Emniyet Müdürü Ömer Aydın, kaçırılan iş adamı Ahmet Şireci'nin Diyarbakır'ın Lice ilçesinde operasyonla kurtarılmasına ilişkin, "Bu olayın fidye koparmak amacıyla burada planlandığını değerlendiriyoruz" dedi.

Aydın, düzenlediği basın toplantısında, iş adamı Şireci'nin 27 Kasım'da Basra Caddesi'nde arabasıyla seyir halindeyken bazı şahıslar tarafından kaza süsü verilmek suretiyle yolda durdurulup kaçırıldığını belirtti.

Olayın ardından terör, kaçakçılık ve organize suçlar, istihbarat ve asayiş birimlerinden 50 kişilik bir ekip oluşturulduğu ifade eden Aydın, cumhuriyet başsavcılığı koordinesinde 4 gün boyunca titiz bir çalışma yürütüldüğünü anımsattı.

Faillerin, olayın üzerinden 24 saat geçmeden belirlendiğini aktaran Aydın, "Şireci'nin kaçırıldıktan sonra Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı bir köyde alıkonulduğunu belirledik. Şireci'nin bulunduğu yer ve bölgenin hassasiyetini göz önüne alarak, 'iş adamına bir zarar gelmesin' düşüncesiyle çalışmalarımızı çok gizli ve özel bir metotla sürdürdük. Çalışmalardan ailesinin bile haberi olmadı."

Aydın, olayın başından beri Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile koordineli bir çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Zanlıların, iş adamını Diyarbakır kent merkezinde ayrı bir yerde muhafaza edileceğine dair bilgi edindiklerini ifade eden Aydın, "Bunun üzerine Silvan ilçesi çıkışında yapılan kontrolde Şireci'nin de bulunduğu iki araç durduruldu. Diyarbakır ve Gaziantep'te olmak üzere 7 kişi gözaltına alındı. Firari durumunda olan şahıslara yönelik yakalama çalışmaları sürüyor" diye konuştu.

"İşin özü para koparmak"

Şireci'nin halen Diyarbakır'da bulunduğunu, helikopterle köye götürülüp keşif yapıldığını aktaran Aydın, iş adamının bugün kente geleceğini söyledi.

Kaçırılan iş adamının sağlık durumunun iyi olduğunu hatırlatan Aydın, "Bu olayın fidye koparmak amacıyla burada planlandığını değerlendiriyoruz. Ancak Şireci'nin alıkonulduğu yer itibariyle de bu olaya farklı yakıştırmalar yapılabilineceğini düşünüyoruz. İşin özü para koparmak ve fidye elde etmek amacıyla bu işin planlandığını değerlendiriyoruz" dedi.

Bir gazetecinin fidye istenildi mi? şeklindeki sorusu üzerine Aydın, zanlıların bu yönde bir çalışma içerisinde olduklarını bildiklerini söyledi.

Zanlıların fidye görüşmesi için yer değiştirdiklerini vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:

"Bulundukları yer çok kırsal olduğu için görüşmeleri oradan gerçekleştiremeyeceklerini düşündüler. Bundan dolayı iş adamını Diyarbakır kent merkezindeki bir eve getirmeye karar verdiler. Bunu gördüğümüz andan itibaren düğmeye bastık. Arkadaşlarımız iş adamını saat 01.30 civarında herhangi bir çatışmaya girmeksizin kurtardı."

Olayda örgüt bağlantısı olup olmadığı yönündeki soruya ise Aydın, "Şuan itibariyle herhangi bir örgüt bağlantısını söyleyemiyoruz. Olayın adi bir fidye olayı olduğunu değerlendiriyoruz" dedi. - Gaziantep

Kaynak: AA / Güncel

Ömer Aydın Gaziantep Basra Lice Politika Güncel Haberler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Bakmadan Geçme

İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu?
Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title