Haberler

İBB, Süleymaniye'deki yurt inşaatını mühürledi

Güncelleme:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Süleymaniye Camisi çevresinde bulunan ve silüet tartışmalarına konu olan yurt binası inşaatını mühürledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Süleymaniye Camisi çevresinde bulunan ve silüet tartışmalarına konu olan yurt binası inşaatını mühürledi.

Mühürleme işleminin ardından açıklama yapan İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten, inşaata ruhsatın Fatih Belediyesince verildiğini söyledi.

İnşaatın bir ruhsatının bulunduğunu belirten Gülten, ancak bunun verilme koşullarının oluştuğu bir inşaatın olmadığını öne sürdü.

Dosyayı incelediklerini belirten Gülten, "Kurulun onayladığı bir proje söz konusu ancak kamuoyuna yansıdıktan sonra dosyayı incelediğimizde projenin imar planı koşullarına uygun olmadığını, İBB tarafından onaylanmış bir yenileme alan projesinin olmadığını gördük ve müdahale etmek zorunda kaldık." şeklinde konuştu.

Gülten, perşembe günü Fatih Belediyesine yazı yazıp, 3 iş günü içinde inşaatla ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını istediklerini ifade ederek, bugüne kadar kendilerine bir işlemle ilgili bilgi ulaşmadığını öne sürdü.

Kanundan gelen yetki dahilinde inşaatı mühürleyerek durdurduklarını kaydeden Gülten, şöyle konuştu:

"Bu işlemin yasal zorunluluk olarak yapılması gerekiyor. Biz bu işlemi yapmak durumunda kalıyoruz. Kamuoyunun rahatlatılması gerekiyordu. Vakıfla ve ilçe belediyesi ile idarecilerimiz tarafından gerekli iletişim sağlanıyor. Bu süreci kazasız belasız, diyalog içerisinde atlatacağız. Dosya İBB Encümenine sevk edilecek. Encümen bir karar alacak ve ilgililerine bir aylık süre vereceğiz. Gerekli yasal koşulların mevzuata uygun hale getirilmesini talep edeceğiz. Yapılmadığı takdirde yıkım kararını almak durumunda kalacağız."

"Kurulların alacağı karar bekleniyor"

Konuya ilişkin açıklama yapan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, İlim Yayma Vakfının nitelikli bir açıklama yaparak Süleymaniye üzerine olan hassasiyetini gösterdiğini aktardı.

Turan, şunları kaydetti:

"İlim Yayma Vakfının açıklaması teşekkürü hak eden bir davranıştır. Bir defa bu tartışma bitti. Büyükşehir Belediyesinin bir şey söylemesinin anlamı yok. İnşaat şu an durdu. Kurulların alacağı karar bekleniyor. Hangi kat nasıl alınacak, onu konuşacağız. Süleymaniye bu binadan ibaret değildir. Burada yetki ve sorumluluk İBB'nin elindedir. İnsanın sadece bir olay olduğunda yetkisinin aklına gelmesi eksik bir şeydir. Süleymaniye'nin diğer gördüğünüz mezbelelik alanında yüzlerce bundan daha kötü fotoğraf vardır İBB'nin sorumluluğunda olan. Süleymaniye'nin yüzde 72'si KİPTAŞ eliyle kamu elinde bir yer haline getirilmiştir. Aslında tam da Süleymaniye işlenecek hale getirilmiştir. Orada 3 yıldır çalışma yapılması gereken alanlar var."

Fatih Belediyesinden İBB'ye cevap yazısı

Fatih Belediyesinden bugün İBB'ye cevaben gönderilen yazıda ise inşaat sürecine değinilerek, İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun projeye onay verdiği aktarıldı.

Yazıda, kamuoyuna yansıyan görüntülerdeki parapet kalıplarının söküldüğü ve inşaat faaliyetlerinin durdurulduğu belirtilerek, "İlgili kurum ve kuruluşların kararına göre uygulama yapılacaktır." denildi.

Olayın geçmişi

Fatih ilçesi Fetva yokuşundaki Fetva Han'ın, mülk sahipleri tarafından yurt yapılmak şartıyla İlim Yayma Vakfına bağışlanması sonrası vakıf tarafından izinler alınarak inşaat çalışması başlatılmıştı.

İnşaat çalışmaları sırasında binanın silüeti bozacak kadar yüksek olduğu tartışmaları üzerine İlim Yayma Vakfı, inşaat faaliyetlerine son vererek, koruma kurulunu gerekli işlemleri yapmaya davet etmişti.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Süleymaniye Fatih Güncel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title