Haberler

Gaziler Günü Yalova'da Törenle Kutlandı

YALOVA'da Mustafa Kemal Atatürk'e gazilik unvanı verilişinin 96'ncı yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

YALOVA'da Mustafa Kemal Atatürk'e gazilik unvanı verilişinin 96'ncı yıldönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Mustafa Kemal Atatürk'e mareşal rütbesi ve gazi unvanının verilmesi dolayısıyla her yıl 19 Eylül'de kutlanan Gaziler Günü nedeniyle 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda bir tören düzenlendi. Düzenlenen törene Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova Belediye Başkan Vekili Jülide Güner, Karamürselbey Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ayhan Gedik, siyasi parti temsilcileri, kamu kurumu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Törende Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mustafa Ürkmez ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yalova Şube Başkanı Şakir Güner de hazır bulundu.

Törende il protokolünün Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ardından Öğretmen Yarbay Hayrullah Şahin günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Şahin, şöyle dedi:

"Türk vatanının ve yüce Türk milletinin ebedi varlığını devam ettirmek ve bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla ülkemizin her karış toprağını salınarak tarihimize altın sayfalar yazdıran kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak, onların aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek amacıyla 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e 'gazi' unvanını vermiştir. Yüce Türk milletinin şanlı tarihi bizlere gurur veren, her zaman övüneceğimiz eşsiz destan ve zaferlerle doludur. Türk milleti, tarih boyunca verdiği var olma mücadelesinden hep başarıyla çıkmıştır. Bugün, 2000'li yılların güçlü ve saygın Türkiye'sinin temelinde bu şanlı mücadele ve zaferler yatmaktadır."

Ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mustafa Ürkmez gaziler adına bir konuşma yaptı. Dernek Başkanı Ürkmez, şöyle dedi:

"Yurt ve dünya barışını koruması amacıyla bağımsızlık savaşımıza, Kore'de ve Kıbrıs'ta yapılan muharebelere katılan kahramanlarıyla her bir parçası şehit ve gazilerin kanıyla yoğrulmuş vatanımıza, milletine ve devletine karşı şer odaklarının yürüttüğü terör faaliyetlerine dur diyen, 15 Temmuz gecesi demokrasi ve bağımsızlık uğuruna bedenlerini siper etmekten çekinmeyen kahraman gazilerimizin gününü kutlamak için bir arada bulunmaktayız. Biz gaziler, üzerinde ulusumuzun yaşadığı toprakların bir vatan olduğunu dosta ve düşmana gösterebildiysek, vatanımızın bizim için ne kadar değerli olabildiğini ifade edebildiysek ne mutlu bize."

Yapılan tören ardından Vali Yılmaz ve protokol mensupları, gazilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

- Yalova

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mustafa Kemal Atatürk Yalova Ürkmez Eylül Politika Güncel Haberler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Biden'ın çekilme kararıyla ilgili bomba iddia: Danışmanlarının bile haberi yoktu, sosyal medyadan öğrendiler

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Bakmadan Geçme

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI! LGS yerleştirme sonuçlarına nereden bakılır? Sorgulama ekranı! Celal Şengör ne dedi? Türkiye'nin geleceği tehlikede mi? Celal Şengör kimdir, nereli, kaç yaşında? 22 TEMMUZ GÜNCEL ALTIN FİYATLARI | Bugün gram altın, çeyrek altın, tam altın ne kadar? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Temmuz ayı MB faiz kararı ne olur? 2024 Lise taban puanları ve boş kontenjanlar açıklandı mı? Lise 1. ve 2. nakil tercihleri ne zaman alınacak? BİM AKTÜEL KATALOĞU 22-25 TEMMUZ YAYINLANDI | BİM'e elektrikli bisiklet ve scooter geldi mi? BİM'e gelecek ürünler ve BİM fiyat listesi! meb.gov.tr LGS yerleştirme sonuçları! LGS yerleştirme sonuçları açıklandı mı? LGS TERCİH SONUÇLARI açıklandı mı? LGS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sandık Kokusu Bora kim? Engin Öztürk kimdir, kaç yaşında ve hangi dizilerde oynadı? Okullar ne zaman açılacak? İlköğretim, Ortaokul, Lise 2024-2025 eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Kabine Toplantısı ne zaman? Bu hafta Kabine Toplantısı yapılacak mı? Kabine Toplantısının gündeminde ne var? LGS 2024 TERCİH SONUÇ EKRANI | LGS tercih sonuçları açıklandı mı, saat kaçta açıklanacak? Dct Trading halka arz oldu mu? Dct Trading katılım endeksine uygun mu, kaç lot veriyor? Resmi Gazete bugün (22 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! BUGÜN HAVA NASIL? 22 Temmuz hava durumu | Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa hava nasıl olacak?
Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

Ağrı Dağı'nda kaybolan 2 kişinin cansız bedeni bulundu

title