Haberler

Çorum Olayları"Nın 37. Yılı

Çorum'da 1980'de, "Çorum Olayları" olarak anılan olaylarda hayatını kaybeden 57 kişi anıldı.

Çorum'da 1980'de, "Çorum Olayları" olarak anılan olaylarda hayatını kaybeden 57 kişi anıldı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından Türkiye ile Avrupa'daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle düzenlenen programda, Bahabey Caddesi'ndeki eski pazar yerinde toplanan çok sayıda kişi, Gazi Caddesi'ni takip ederek Hürriyet Meydanı'na yürüdü.

Grup, arama noktalarında polislerce güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra alana alındı.

Organizasyon komitesi adına konuşan avukat Sadık Eral, 1980'de askeri müdahale öncesinde Çorum'da çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri anmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Çorum'da Alevi ve Sünnilerin, aynı ağıtları yakıp, aynı türküleri söylediklerini belirten Eral, "Bizi birbirimize düşman etmek isteyenlere inat, bir daha bu oyuna gelmeyeceğiz, bir daha Sivas'ı yaktırmayacağız, Maraş'ta katliam yaptırmayacağız, Çorum'da bu tezgahı meydana koydurmayacağız. Biz bu topraklarda doğduk, bu topraklarda demokrasi, barış ve kardeşlik içinde özgürce doğup, özgürce yaşayıp, özgürce öleceğiz." dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat da Çorum Olayları'nı "katliam" olarak nitelendirerek, hayatını kaybedenleri andıklarını, gerçekleştirenleri de şiddetle kınadıklarını dile getirdi.

Mat, "Dışarıdan bizi katletmek isteyenler, varlık gerekçemizi tehlike unsuru olarak görmek isteyenler... Evet, bunları biliyoruz, niyetlerini biliyoruz ama burada asıl mesele sadece bizi katledenlerde değil asıl mesele bizde. Biz ne kadar samimi yaklaşıyoruz davamıza. Biz ne kadar samimiyet taşıyoruz demokrasi mücadelemizde?" diye konuştu.

Etkinlikte konuşma yapacak bazı dernek temsilcileri sıcak hava nedeniyle konuşma yapmadı.

Program, Hürriyet Meydanı'ndaki etkinliğin ardından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesinde lokma dağıtılması ve cem töreni yapılmasıyla sona erdi.

Programlara, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, CHP Çorum İl Başkanı Hasan Suvacı, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere de katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Hürriyet Meydanı Çorum Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title