Haberler

Çin'den ABD'ye Latin Amerika Ülkelerinin Egemenliğine Saygı Duyma Çağrısı

Güncelleme:

BEİJİNG, 10 Mayıs (Xinhua) -- Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Salı günü yaptığı açıklamada Amerika Zirveleri'nin sadece ABD'nin kendi çıkarına hizmet edemeyeceğini belirterek ABD'ye Latin Amerika ülkelerinin egemenliği ile itibarına saygı gösterme çağrısında bulundu.

BEİJİNG, 10 Mayıs (Xinhua) -- Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Salı günü yaptığı açıklamada Amerika Zirveleri'nin sadece ABD'nin kendi çıkarına hizmet edemeyeceğini belirterek ABD'ye Latin Amerika ülkelerinin egemenliği ile itibarına saygı gösterme çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü bu açıklamayı, günlük rutin basın toplantısında, Küba, Nikaragua ve Venezuela'nın gelecek Haziran'da Los Angeles'ta ABD'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek zirveye büyük ihtimalle dahil edilmeyecek olmasına dair bir soru üzerine yaptı.

Zhao, "Bu zirve sadece Amerikan standartlarını uygulayamaz veya ABD'nin çıkarlarına hizmet edemez, bir Amerikan zirvesine indirgenemez" dedi. "Önümüzdeki yıl, ABD'nin Monroe Doktrini'ni sunmasının 200'üncü yılı olacak" diyen Zhao, ABD'nin Latin Amerika ülkelerini desteklemediğini, onlara dilediği gibi zorbalık yaptığını ifade etti. Sözcü, ABD'nin Latin ülkelerine fayda sağlamada başarısız olmakla kalmadığını, üstüne bir de onları kullandığını, onlara yaptırımlar uyguladığını, enflasyon ihraç ettiğini, politik müdahalelerde bulunduğunu, yönetimleri değiştirdiğini ve siyasi suikastler gerçekleştirdiğini ve hatta onlara karşı silahlı hareketler başlattığını belirtti.

Zhao, ABD'nin uluslararası toplumun ve bölge ülkelerinin muhalefetine rağmen bazı Latin Amerika ülkelerine yönelik tek taraflı ve hukuksuz yaptırımları sürdürmede ısrar ettiğini, kalkınma arayışındaki Latin Amerika ülkelerinin diğer ülkelerle işbirliği hamlelerini karaladığını ve Latin Amerika ülkelerine yönelik en temel saygıdan yoksun olduğunu söyledi. "ABD tarafının Latin Amerika ülkelerinin egemenliği ile itibarına ciddiyetle saygı göstereceğini ve uluslararası ilişkileri yöneten temel normlara ciddiyetle uyacağını umuyoruz" diyen Zhao, Latin Amerika'da veya herhangi bir yerde Monroe Doktrini için pazar olmadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Çin Halk Cumhuriyeti Latin Amerika Güncel Haberler

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini 'Uygunsuz' buldu, öğrenciler törene alınmadı

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini "Uygunsuz" buldu, öğrenciler törene alınmadı

Çiçek Dilligil ve Bora Öztoprak'ın oğulları cinsiyet değiştirmişti! İşte son hali

Çiçek Dilligil ve Bora Öztoprak'ın oğulları cinsiyet değiştirmişti! İşte son hali

Kızıldeniz'de tansiyon tavan! İsrail'e giden dev gemiyi füzelerle imha ettiler

Kızıldeniz'de tansiyon tavan! İsrail'e giden dev gemiyi füzelerle imha ettiler

Bakmadan Geçme

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası açılış maçı ne zaman? Almanya-İskoçya maçı saat kaçta, hangi kanalda? Kurban Bayramı tatili ne zaman bitiyor? Kurban Bayramı tatili kaç gün, mesai ne zaman başlıyor? KURBAN ETİ NASIL SAKLANMALI? Kurban etini buzluğa atarken nelere dikkat edilmeli? DOMİNİK CUMHURİYETİ- TÜRKİYE MAÇI İZLE | Dominik Cumhuriyeti- Türkiye voleybol maçı ne zaman, saat kaçta? #127952 Kurban Bayramı'nda oruç tutulur mu? Bayram günü oruç tutulur mu? Kurban Bayramı orucu caiz mi? 13 Haziran hangi burç? 13 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 13 Haziran tarihi hangi burç olur? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 13 Haziran Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) bursu yattı mı? İOKBS bursu ne kadar? KPSS önlisans başvuru başladı mı? KPSS önlisans başvuru ücreti ne kadar? BAYRAM'DA OTOYOL VE KÖPRÜLER ÜCRETSİZ 2024 | Kurban Bayramı'nda köprü ve otoyollar kaç gün bedava? İBB İSPARK ücretleri ne kadar oldu? İBB İSPARK ücretlerine zam mı geldi? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 13 Haziran Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? İBB öğrenci yurtlarına zam mı geldi? İBB öğrenci yurtları ne kadar oldu? 13 HAZİRAN BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 13 Haziran dün gece deprem mi oldu?
Ceyda Düvenci'nin sözleri, Çok Güzel Hareketler Bunlar ekibini sinirlendirdi

Ceyda Düvenci'nin sözleri, Çok Güzel Hareketler Bunlar ekibini sinirlendirdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title