Haberler

Çin Büyükelçisi İngiltere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Güncelleme:

Çin'in İngiltere topraklarında casusluk ve siber saldırı düzenlediği iddiaları üzerine, Çin'in Londra Büyükelçisi Cıng Zıguang, İngiltere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Çin'in İngiltere'ye karşı gösterdiği davranışları kabul edilemez bulduğunu açıkladı.

Çin'in Londra Büyükelçisi Cıng Zıguang, ülkesinin İngiltere topraklarındaki casusluk ve siber saldırı düzenlediği iddiaları üzerine, İngiltere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin Büyükelçisi Cıng'ın, Ulusal Güvenlik Yasası'na aykırı olarak İngiltere topraklarında yürütülen yasa dışı yabancı devlet faaliyetleri iddiaları nedeniyle Bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

Cıng'ın Dışişleri Bakanı David Cameron'ın talimatıyla Bakanlığa çağrıldığı kaydedilen açıklamada, " Dışişleri Bakanlığı, siber saldırılar ve casuslukla bağlantılı raporlar dahil, Çin'in İngiltere'ye karşı gösterdiği davranışlarını kabul edemez." ifadesi yer aldı.

Açıklamada, İngiltere'de Çin adına casusluk suçlamasıyla yapılan gözaltılara da işaret edilerek "Suçlamaların hedefindeki yabancı istihbarat servisi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi istihbarat servisidir." denildi.

İngiltere'de geçen iki ay içinde, Çin bağlantısı bulunduğu iddia edilen casusluk ve siber saldırı olayları yaşanmıştı.

İlk olarak Christopher Berry ve Christopher Cash isimli iki kişinin 2021-2023 yıllarında Çin adına casusluk yaptığı belirtilmiş ve bu kişiler, hakim karşısına çıkarılmıştı.

Berry ve Cash'in yabancı bir devlet istihbaratı için makale, not, bilgi ve belge hazırladığı belirtilirken Cash'in geçmişte İngiltere Parlamentosunda Çin Araştırma Grubu için çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Ülkede geçen hafta ise Savunma Bakanlığının askeri personel bilgilerini içeren sistemine siber saldırı düzenlenmişti. Saldırıda hackerlar, geçmişte ve bugün görev yapan askerlerin kimlikleri, banka bilgileri ve maaş bordrolarına ulaşmıştı.

İngiliz Sky News televizyonu ise saldırının arkasında Çin'in olduğunu öne sürmüştü.

Kaynak: AA / Güncel

Dışişleri Bakanlığı Londra Dış Politika Politika Güncel Haberler

Tehdit, yasak aşk, rüşvet! Kadın hakimle ilgili skandal iddialar

Tehdit, yasak aşk, rüşvet! Kadın hakimle ilgili skandal iddialar

Arda Güler'in muhteşem golüne Real Madrid'in yıldızı da tepkisiz kalmadı

Arda Güler'in muhteşem golüne Real Madrid'in yıldızı da tepkisiz kalmadı

Rize'de İlçe Jandarma Komutanı, eşinin şüpheli ölümü sonrası tutuklandı

Rize'de İlçe Jandarma Komutanı, eşinin şüpheli ölümü sonrası tutuklandı

Dünden beri alevlere teslim olan Çanakkale'de yangının ilerlemesi durduruldu

Dünden beri alevlere teslim olan Çanakkale'de yangının ilerlemesi durduruldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title