Haberler

Chp, Tunceli'deki Barajları Protesto Etti

Tunceli'ye bazı incelemelerde bulunmak üzere gelen CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse başkanlığındaki CHP heyeti, Munzur çayı üzerinde yapılan barajlara karşı pankart açtı.

Tunceli'ye bazı incelemelerde bulunmak üzere gelen CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse başkanlığındaki CHP heyeti, Munzur çayı üzerinde yapılan barajlara karşı pankart açtı. Milletvekili Tufan köse, Tunceli'de yapılacak barajlara karşı olduklarını ve bu barajların yapılmasını istemediklerini söyledi. CHP'liler barajları protesto etmek amacıyla Munzur çayına karanfiller bıraktı.

Tunceli merkez ve ilçelerinde 2 gündür incelemelerde bulunan CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ile parti Emel yıldırım, Prof. Dr. Gaye Usluer, Mehmet Gül Çiftçi, Umut Akdoğan, Hüseyin Saygılı ile Gençlik kolları genel başkanı Emre Doğan 100 kişilik partili grubuyla birlikte Munzur çayı kenarında bölgede yapılacak barajlara hayır demek için basın açıklaması yaptı. "Barajlara Hayır" pankartı açan partililer adına konuşan CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Munzur vadisi içinden geçen Munzur çayının yöre halkı tarafından kutsal sayıldığını belirterek, "Munzur çayı yöre halkı tarafından kutsal sayılıyor. Munzur ve Pülümür vadilerine yapılacak HES'ler ile bu kutsallık ortadan kaldırılmak isteniyor. Türkiye'nin en güzel vadilerinden olan Munzur vadisine biz CHP olarakta baraj yapılmasını asla istemiyoruz. Yöre turizme açılmalı ve halk mağdur edilmemeli. Biz CHP Heyeti olarak barajları protesto etmek için munzur çayına bugün karanfil atmak için geldik." Dedi.

CHP Heyeti adına hazırlanan basın açıklaması metneni ise CHP gençlik kolları genel başkanı Emre Doğan okudu. Emre Doğan, bir çok medeniyetin geçtiği bu toprakların barışa hasret olduğunu belirterek, " üzerinde bulunduğumuz topraklar dünyanın en kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış topraklardır. Bu topraklarda barış da olmuş savaşlar ve yıkımlarda yaşanmıştır. Ama her daim barışa, eşitliğe, özgürlüğü ve adalete sahip çıkan bir büyük irade de bu topraklarda boy vermiş ve filizlenmiştir. Bugün zor zamanlardan geçmekteyiz. Bu zor zamanlarda birlik ve bütünlük içinde olmak ancak ve ancak ortak gelecek kurma düşü ile mümkündür. Biz Cumhuriyet Halk Partililer bu ülkede hangi etnik kökenden, hangi dinden ve mezhepten, hangi siyasi düşünceden ve toplumsal sınıftan gelirse gelsin herkesin eşit ve özgür bir biçimde yaşayacağı bir geleceği kuracağımıza inanıyoruz. Bugün bu ülkenin her tarafında bunun mücadelesini veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz." Dedi.

CHP gençlik kolları genel başkanı Emre Doğan, batıda yaşanan orman yangınlarına gösterilen hassasiyetin Tunceli'de gösterilmediğini de belirterek, "Bodrum'da çıkan orman yangınına gösterdiğimiz hassasiyet ve duyarlılığı Dersim'de yanan orman yangınlarına gösterdiğimizde bu ülkede gerçek eşitliği, barışı ve kardeşliği de kurmuş olacağız. Dersim coğrafyası sadece şiddetin mekanı değildir, olmamıştır ve olmayacaktır. Bu coğrafya dünyanın en barışsever inanç değerlerini bağrında taşımaktadır. Bu coğrafyada su kutsaldır, ateşin bir canı vardır, taşın, toprağın, kurdun, kuşun ve böceğin bir değeri ve hayati önemi vardır. Şimdi böyle kutsal bir coğrafya'ya bu coğrafyanın sadece iklimsel özelliklerini değil yaşamsal özelliklerini de değiştirecek müdahaleler yapılmaya çalışılıyor. Bir taraftan orman yangınları, diğer yandan Munzur üzerindeki HES çalışmaları geri dönüşü olmayan bir coğrafi, insani ve çevresel yıkımları ortaya çıkarmaktadır. Munzur tarihte hep özgür akmıştır ve öyle akmalıdır. Suyun ateşe dökülmediği bu coğrafyada yangınlar bir an önce söndürülmeli ve HES çalışmaları durdurulmalıdır" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra CHP'liler Munzur çayına barajları protesto etmek amacıyla karanfil bıraktı.

Görnütü Dökümü

----------------:

Corum milletvekili tufan köse konuşurken

Gençlik kolları başkanı emre doğan konuşurken

Genel görüntü

Açılan pankarttan görüntü

Munzura karanfil atılması

Munzur çayından görüntü

Haber-Kamera; Ferit DEMİR-TUNCELİ/DHA

(Tür: Yurt)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Tufan Köse Tunceli Munzur Politika Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title