Haberler

CHP heyeti, madenleri inceledi

Güncelleme:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bir grup milletvekiliyle Gümüşhane'deki maden sahalarında inceleme yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bir grup milletvekiliyle Gümüşhane'deki maden sahalarında inceleme yaptı.

Karaca, İstanbul milletvekilleri Gökhan Zeybek, Turan Aydoğan ve Emine Gülizar Emecan, Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç ile kentteki maden sahalarında incelemede bulundu.

Karaca ve beraberindekiler, ilk olarak merkeze bağlı Karamustafa köyünde, Yıldız Bakır Maden Sanayi AŞ tarafından işletilen kurşun-çinko-altın madeni zenginleştirme tesisine geldi.

Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özcan'dan, 17 Temmuz'da, tesisin atık sahasındaki borulardan birinin patlamasının ardından atık suyun, baraj kenarında temiz yüzey suları ve yağmur sularının taşınması için yapılmış kuşaklama kanalı vasıtasıyla dereye karışmasına ilişkin bilgi alan Karaca ve beraberindekiler, daha sonra Karamustafa ve Boyluca köyü sakinleriyle köy kahvesinde bir araya geldi.

Köylülerin şikayetlerini dinleyen Karaca, burada yaptığı açıklamada, köylülerin şikayeti üzerine olan biteni yerinde incelemek için oluşturdukları heyetle yöreye geldiklerini belirterek, kentte yapacakları incelemelerin ardından konuyu raporlaştıracaklarını söyledi.

Karaca, vatandaşların işiyle aşıyla ekmeğiyle uğraşmak için kente gelmediklerini, sadece 'İnsanlara yaşanabilir bir Gümüşhane bırakmak için ne yapmalıyız?' sorusuna cevap aradıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

"Burada bir inceleme yapmak ve bunu da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yerinde yaptığımız ilk incelemenin ardından bazı sorularımıza da sizlerin aracılığıyla cevap bulmaya çalışacağız. Neleri merak ediyoruz? 17 Temmuz'da gerçekleşen patlama sonucunda oluşan zarar ve patlamanın nedenleri konusunda hukuki bir süreç başlatılmış mıdır? Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuyla alakalı bir soruşturma başlatmış mıdır? Eğer başlatmış ise aradan geçen bir aylık süreçte gelinen durum ve soruşturma sonucu nedir? Bu sorumuza cevap bulmaya çalışacağız.

Buradaki maden işletmelerinin Gümüşhane halkına yaklaşık 12 yıldan beri kattığı katma değer nedir? Gümüşhane maden kenti ise eğer bu kentteki maden işletmelerinin insan sağlığına, doğaya, havamıza, suyumuza verebileceği muhtemel zararları araştıran, düzenli denetleyen kurumların bu denetlemeyi sağlıklı bir şekilde yürütecek yetkili, liyakatli çalışanları var mıdır? Eğer var ise bu çalışmalarını, denetimlerini hangi periyotlarla yapmaktalar? Denetim sonrasında oluşan raporları kamuoyuyla paylaşmakta mıdır veya 17 Temmuz sonrası oluşan kaza gibi vatandaşlarımız raporlara, sonuçlara rahatlıkla ulaşabilmekte midirler? Ulaşamıyor iseler bunun önündeki engeller nelerdir?"

Karaca, resmi kurumlara, maden işletmeciliğinin halk sağlığı üzerinde bir sağlık sorunu yaratıp yaratmadığı, yaratabilmesi muhtemel sağlık sorunlarında işletmenin faaliyete başladığı günden itibaren bir artış olup olmadığı yönünde sağlık taraması yapılıp yapılmadığı sorusunu da yöneltti.

Karaca, şunları ifade etti:

"Biz bu sorularımızın da cevabını burada bulmaya çalışacağız çünkü CHP sadece ve sadece vatandaşımızın sorunlarına duyarlılık yaratarak her konuda, sağlık konusunda, tarım konusunda, halkımızın bizi yanında görmek istediği her konuda vatandaşımızı dinlemek, vatandaşımızın sorunlarına ses vermek ve bunların çözüm yollarını ortaya koyabilmek adına sizlerle yan yana olmaya devam edecektir."

Karamustafa Köyü Muhtarı Tuncer Çelik de duyarlılıkları için CHP heyetine teşekkür ederek, madende denetimlerin düzgün yapılmadığını, maden yetkililerinin önlem alma noktasında sorumsuz davrandığını iddia etti.

Karaca ve beraberindekiler, daha sonra kentte faaliyet gösteren Koza Altın İşletmeleri AŞ'ye ait Demirkaynak köyündeki Mastra Altın Madeni'ni de ziyaret ederek çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: AA / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Gümüşhane Maden Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bakmadan Geçme

BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, Gemlik, Osmangazi 17-18 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Manavgat, Konyaaltı, Serik 17-18 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Ümraniye, Bağcılar, Bahçelievler 17-18 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Çankaya, Yenimahalle, Gölbaşı 17-18 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 18 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 18 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (BEŞİKTAŞ-SHAKHTAR DONETSK) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 17 Temmuz günün maçları nereden izlenir? İzmir Selçuk'ta yangın! İzmir'de yangın mı çıktı? Yangın nerede çıktı, ne oldu? Konya'da gezilecek yerler: Konya seyahatinde nerelere gidilir? Konya günübirlik gezilir mi? Mustafa Sarıgül kaset iddiası hakkında ne dedi? (VİDEO) Paylaşılan video hakkında Sarıgül ve avukatlarından açıklama geldi 4 yıllık bölümler neler 2024? 4 yıllık üniversite taban puanları ne? 4 yıllık YKS taban puanları… Safranbolu'da gezilecek yerler listesi! Safranbolu'da nereye gidilir, bir günde gezilir mi? Alper Ulusoy hakemliği bıraktı mı? Alper Ulusoy kimdir? FIFA kokartlı hakem Alper Ulusoy kaç yaşında, nereli? Can Keleş kimdir? Can Keleş nereli, kaç yaşında? Can Keleş hangi takımda ve pozisyonda oynuyor? ÖĞRETMEN ATAMA TAKVİMİ | MEB mazerete bağlı il içi ve il dışı yer değişikliği başvurusu ne zaman, nasıl yapılır? TUS 2. dönem sınavı ne zaman? 2024 TUS 2. dönem sınav tarihi ve oturum saatleri açıklandı mı?
'Sokak hayvanları' teklifinin görüşüldüğü komisyonda tartışma! Gazetecileri dışarı çıkarmak istediler

'Sokak hayvanları' teklifinin görüşüldüğü komisyonda tartışma! Gazetecileri dışarı çıkarmak istediler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title