Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Açıklaması

"Tutuklu gazetecilerin olmadığı, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği bir dönem, inşallah en yakın zamanda olacak" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin,

"Tutuklu gazetecilerin olmadığı, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği bir dönem, inşallah en yakın zamanda olacak" dedi.

Tekin, bir restoranda düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında, bugün "3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü" olduğunu belirtti.

Türkiye'de halen 62 gazetecinin tutuklu olduğunu kaydeden Tekin, işten çıkarılan gazeteci sayısının da 400'den fazla olduğunu ileri sürdü.

AİHM'e taşınan basın özgürlüğü davası sayısında da Türkiye'nin birinci olduğunu ve mahkemenin Türkiye'yi 13 bin 500 avro tazminat ödemeye mahkum ettiğini iddia eden Tekin, "Tutuklu gazetecilerin olmadığı, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği bir dönem, inşallah en yakın zamanda olacak" diye konuştu.

Tekin daha sonra gazetecilere, "Kalemlerinin kelepçelenmemesi" temennisiyle kelepçe hediye ederek, "Biz sembolik olarak, sansürlendiğiniz için size bunları veriyoruz. İnşallah bugün bir milat olur. 2013 yılında tutuklu gazeteci olmaz" ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın halk oylaması öncesinde, partisinin grup toplantısında, 12 Eylül döneminde idam edilen Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu ve Erdal Eren'i andığı konuşmasını izlettiren Tekin, şöyle konuştu:

"Gerçekten çok dramatik. Ne diyor Sayın Başbakan, 17 yaşında bir geç çocuk tutuklanıyor ve idam ediliyor. Bunu insanlık dışı olarak kabul ediyor. Yine keza bir başka genç sabah namazını kılarken kafasına dipçikle vuruyorlar. Şimdi ben soruyorum Sayın Başbakana o dönem apoletliydi, şimdi sizin döneminiz apoletsiz dönem. ( 1 Mayıs'ta) Sabahleyin Müslüman sosyalistler namazını kılıp Taksim Meydanı'na geldiğinde biber gazlarını siz sıkmadınız mı Sayın Başbakan- 17 yaşındaki Dilan'ı, daha 17 yaşında ve bir kamu görevlisi utanmadan çıktı, 'hayır 17 değil 19 yaşında' dedi. Sonra, ailesi 'kimliği bizde, biz çocuğumuz kaç yaşında olduğunu biliyoruz' dedi. Hiç kimse önce Dilan'ın bu ülkenin bir yurttaşı olduğunu düşünmedi. 12 Eylül döneminde referandum öncesi ağlama seansları kuracaksınız, 12 Eylül'ü sorgulayacaksınız, 12 Eylül döneminde olmayan zulmü İstanbul'da yurttaşlara yapacaksınız. Gencecik çocuklarımızı perişan edeceksiniz, onları da numaralandıracaksınız. 'Marjinal diyeceksiniz', 'şu, bu' diyeceksiniz. Hak arama marjinallikse başta biz marjinaliz."

-"İçişleri Bakanından mobese kayıtlarını istedim"-

1 Mayıs'ta yaşananlarla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler'in kendisini telefonla aradığını belirten Tekin, "Kendisinden rica ettim, dedim ki 'hiçbir şey istemiyoruz. Sadece iki talebim var; mobesse kameralarını getireceksiniz. İkincisi de mesleğini icra eden gazeteci kardeşlerimize soracağız. Bu ne kin bu ne nefret- Sizden korkmayacağız. Bize gaz, bomba da atsanız sizden korkmayacağız. Bunların Esed'den ne farkı var-" diye konuştu.

Tekin, 1 Mayıs'ta provokasyonun hat safhada olduğu bir günün yaşandığını iddia ederek, olaylar sırasında sivil polis memurlarının "kışkırtıcı" davranışlarda bulunduğunu ifade etti. Tekin, DİSK binasının önündeki çevik kuvvet ekiplerinin yanında yer alan ve sivil polis olduğunu iddia ettiği bir kişiye ait görüntüleri de izlettirdi.

Yeni anayasa çalışmaları ile ilgili bir soru üzerine de Tekin, "Bu kafalardan demokratik bir anayasa çıkmaz" değerlendirmesinde bulundu.

-"3. havalimanı ihalesi meşru değil"-

Tekin, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının yeri için iki farklı ÇED raporu hazırlandığını savundu.

İlk raporda havalimanının yapılacağı yerde "70 adet, göl, gölet veya gölcük bulunmaktadır" ifadesinin yer aldığını belirten Tekin, nihai raporda ise bu ifadelerin "büyüklü ve küçüklü geçici su birikintileri" şeklinde yer aldığını ileri sürdü. Tekin, ÇED raporuna atıfta bulunarak havalimanı için "Bu ihale meşru değil, yasa dışı" görüşünü savundu.

Toplantıya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da Türkiye'de sendikal örgütlenmenin en az gazetecilik mesleğinde olduğunu belirtti.

Akkaya, gazetecilerin "işsizlik" tehdidiyle terbiye edilmeye çalışıldığını savunarak, bu konudaki sorunların örgütlü olmakla aşılabileceğini savundu. - ANKARA

Kaynak: AA / Güncel

Gürsel Tekin 1 Mayıs Türkiye Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title