Haberler

Buz Tutan Göl Üzerinde At Festivali

Ardahan’ın Çıldır ilçesinde yüzeyi tamamen buz tutan Çıldır Gölü, 3. Altın At Şöleni’ne ev sahipliği yaptı.

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde yüzeyi tamamen buz tutan Çıldır Gölü, 3. Altın At Şöleni'ne ev sahipliği yaptı.

Çıldır Gölü'nde yoğun katılımla gerçekleştirilen 3. Altın At Şöleni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı. Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Ardahan Valisi Ahmet Denizin konuşmalarının ardından yüzeyi yaklaşık 40 santimetre buz tutan göl üzerinde sergilenen oyunlar halk tarafından beğeni ile izlendi. Rentli görüntülerin yaşandığı festivalde Van'ın Erçiş ilçesinden gelen Kırgız at ekibinin kökbörü oyunu beğeni toplarken, Selim cirit ekibi büyük alkış aldı. Güreş, rahvan at yarışı, atlı kızak yarışı, buz pateni gösterilerinin yanı sıra İran'dan gelen at üstünde ok atan ekip de heyecanla izlendi.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, "Bugün Altın At Şöleni'nin 3.'sünü yapıyoruz. Burada yaptığımız iş şudur; dünyada örneğinin nadir bulunduğu donmuş göl üstünde geleneksel sporların yaşatılmasıdır. Buradaki amacımız geçmişin ihtişamını geleceğe taşımaktır. Dolayısıyla bu etkinlikler aynı zamanda Türk tarihinin Anadolu'ya bir yansımasıdır. Malum Orta Asya İç Anadolu'ya giriş kapısıdır. Bunu da Ardahan ve Çıldır oluşturmaktadır. Bu geçiş sürecisini biz burada canlı olarak yaşatmanın mutluluğunu tadıyoruz. Geleneksel Spor Dalları Federasyonu olarak her yıl biraz daha üzerine koyarak bunu uluslararası bir hale dönüştürmenin çabası içerisindeyiz. Umut ediyorum gelecek yıllarda çok daha ihtişamlı ve güzel programlara hep birlikte izlemiş olacağız"dedi.

Ardahan Milletvekili Atalay ise yaptığı konuşmada, "Bugün gerçekten son derece sevinçliyiz Ardahanlılar, özellikle Çıldırlılar olarak. Her göl maya tutmaz ama Çıldır Gölü maya tuttu. Bu ölçekte bu mevsimde Türkiye'de yüzeyi tamamen buz tutan başka bir gölün olduğunu bilmiyorum. Yıllar önce cılız başlayan ama gösterilen irade, kararlılık, istek belli ki bu festivali gittikçe büyütecek. Bugün gösterilen bu yoğun ilgi Ardahan'ı ve Çıldırı'mızı tanıtma anlamında oldukça ciddi bir fırsattır. Bundan sonraki festival için belki de aylar önce hazırlıkların başlatılması, tanıtımların yapılması ile bu kalabalığın birkaç kat daha büyüyeceğini düşünüyorum. Bununla ilgili siyasi olarak bizlere düşen görevler olduğunu biliyorum, bizlerde gerekli gayreti göstererek bu festivalin çok daha güzel bir şenliğe dönüştürüleceğinden hiç şüphem yoktur. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizioğlu, "3.Altın Şölenimiz gayet güzel başladı. Katılım çok iyi. Tek amacımız var; bu festivali uluslararası bir alana taşıyabilmek ve çevirtebilmektir. Şuan ortam çok güzel ama daha güzel olması için daha çok gayret göstereceğiz. Bütün katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çıldırın tanıtımı için tüm ağırlımızı kış festivaline vererek bölgeye her bakımdan değer katmak için çalışacağız" dedi. - ARDAHAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Orhan Atalay Ardahan Çıldır Politika Güncel Haberler

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlikenin var olduğunu görüyorum

Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlikenin var olduğunu görüyorum

Bakmadan Geçme

Konut satışları Haziran ayında düştü mü? Haziran ayı konut satış istatistiği! CANLI DOLAR KURU! 1 Dolar kaç TL? Dolar ne kadar, yükseldi mi? Mustafa Sarıgül montaj video olayı ne? Montaj nedir? Montaj nasıl yapılır? Rize'de en güzel gezilecek yerler! Rize'nin meşhur neyi var? Rize arabasız gezilir mi? Rize gezisi kaç gün sürer? Memur ve emekli zam farkları ne zaman yatacak 2024? Memur emekli zam farkı ne kadar? Antalya'da nar suyuna 1200 TL alan esnaf! Olay ne, ne oldu? Özge Özacar'ın sevgilisi kim? Özge Özacar'ın sevgilisi Oğuz Özmen kimdir, ne iş yapıyor? MASTERCHEF 17 TEMMUZ TANITIMI İZLE | MasterChef yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir ayrıldı mı? Mert Ramazan Demir, Afra Saraçoğlu'nu aldattı mı? Marmaris'te gezilecek yerler listesi! Marmaris'te tatile nereye gidilir, neler yapılır? Marmaris'in neyi meşhur? Yıldırım Yanılmaz öldü mü, neden öldü hastalığı ne? Yıldırım Yanılmaz kimdir, kaç yaşında öldü? Gaziantep'te gezilecek yerler listesi! Gaziantep'te nereye gidilir? Antep 1 günde gezilir mi? Mert Furkan Bayram kimdir? Atletico Madrid'in yeni transferi Mert Furkan Bayram kaç yaşında ve nereli? Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite kaydı için hangi belgeler gerekli? 2024 Üniversite kayıt tarihleri belli oldu mu? 17 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir?
Sarıgül'den yeni mesaj: 50 yıllık siyasi hayatımda çok zorlukla karşılaştım ama böyle bir kahpelikle karşılaşmadım

Sarıgül'den yeni mesaj: 50 yıllık siyasi hayatımda çok zorlukla karşılaştım ama böyle bir kahpelikle karşılaşmadım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title