Haberler

BM: Irak Yükselişe Geçti

Güncelleme:

Birleşmiş Milletler (BM), Irak'ta bazı temel sınamaların sorun oluşturmaya devam etmesine rağmen, ülkenin 'yükselişe geçtiğini' bildirdi. BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Irak'ta son 18 ayda atılan önemli adımlara dikkat çekerek, Irak'ın bölgesel anlamda da daha etkin olmaya başladığını söyledi.

NEW Birleşmiş Milletler (BM), Irak'ta bazı temel sınamaların sorun oluşturmaya devam etmesine rağmen, ülkenin "yükselişe geçtiğini" bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi'nde Irak'taki gelişmeler ele alındı.

Burada üye ülkeleri bilgilendiren BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Irak'ta özellikle son 18 ayda önemli ve ümit verici adımlar atıldığını belirtti.

Hennis-Plasschaert, özellikle mali reformlar, iklim değişikliğiyle mücadele, hizmet ve yapılaşma alanındaki girişimlere dikkati çekerek, Irak'ın bölgesel anlamda da daha etkin olmaya başladığını söyledi.

"Bugün artık yükselişe geçen bir Irak görüyoruz"

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) 20 yıl önce kuruluşundan bu yana Irak'ın çok daha farklı göründüğünü aktaran Hennis-Plasschaert, "Bugün artık yükselişe geçen bir Irak görüyoruz." dedi.

Hennis-Plasschaert, Irak'ın geçmişinden gelen karmaşa ve sınamaların hala mevcut durumu etkilediğini ve kamu kurumlarının halen kırılgan olduğunu ifade ederek, yolsuzluk, hizipçilik, suçluların cezasız kalması, devlet görevlerine müdahale ve devlet dışı silahlı aktörlerin faaliyetlerinin temel sınamalar arasında yer aldığını dile getirdi.

Hennis-Plasschaert, marjinalleştirme ve dışlamanın toplumlar arası sorunları artırma riski taşıdığına dikkati çekerek, bunun da üstesinden gelinmesi gereken önemli bir sorun olduğunu kaydetti.

Bölgesel gerginlikle ilgili ise Irak hükümetinin çatışmaya dahil olmama konusunda kararlılık gösterdiğine işaret eden Hennis-Plasschaert, "Tüm bunlar ışığında, Irak'ta daha istikrarlı bir güvenlik ortamı olduğunu söylemekten memnuniyet duyuyorum." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Birleşmiş Milletler Irak Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Güncel Haberler

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Bakmadan Geçme

Astrolog şampiyonluk tahminleri 2024! Astrologlar Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak diyor? Milli yasta bankalar açık mı? 21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi!
Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title