Haberler

AYM'nin Dershane Kararında Abdullah Gül Damgası

Güncelleme:

AYM'nin dershanelerle ilgili kritik kararının 5'e karşı 12 oyla alındığı ortaya çıktı. İptal oyu veren 12 üyeden 8'ini 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül seçmişti.

Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin yaptığı başvuruda, dershanelerin 1 Eylül 2015'den itibaren kapatılmasını veya özel okula dönüştürülmesini öngören Torba Kanun'daki düzenlemelerin iptaline ilişkine kararının gerekçeleri merakla bekleniyor.

AYM'nin dershanelerle ilgili verdiği bu kritik kararı 5'ekarşı 12 oyla aldığı öğrenildi. İptal oyu veren 12 üyeden 8'ini 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül seçmişti.

2 MADDEYE AYKIRI BULMUŞ OLABİLİR

Anayasa Mahkemesi raportörünün gerekçeli kararın yazımı üzerinde çalıştığı ve yetişmesi halinde kararın bugün açıklanması bekleniyor. AYM'nin dershanelerin kapatılmasını Anayasa'nın 48. maddesinde düzenlenen "Çalışma ve sözleşme hürriyeti" ile 42. maddesinde yer alan düzenlenen "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz" hükümlerine aykırı bulduğu ifade edildi.

"AYKIRILIK" KURALI

AYM'nin bu maddelerde yer alan hakların sınırlanmasını "ölçülülük" ilkesi açısından değerlendirdiği ve düzenlemelerin Anayasa'nın 13. maddesindeki "sınırlamaların ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı" kuralına aykırı bulduğu öğrenildi.

ERDOĞAN'DAN 2 RET

İptal kararı çıkmasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün seçtiği üyeler belirleyici oldu. Gül'ün AYM'ye seçtiği üyeler Zühtü Arslan, Alparslan Altan, Burhan Üstün, Recep Kömürcü, Engin Yıldırım, Erdal Tercan, Emin Kuz ve Hasan Tahsin Gökcan iptal yönünde oy kullanırken Gül'ün seçtiği askeri yargı kökenli üye Nuri Necipoğlu ile Yargıtay kökenli Muammer Topal ise karşı oy kullandı. Yani Gül'ün seçtiği 10 üyeden 8'i iptal, 2'si ise ret yönünde oy kullanmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçtiği iki üye Kadir Özkaya ve Rıdvan Güleç ise iptal dedi. Ret oyu veren üyelerin 2'si Erdoğan, 2'si Gül ve 1'i de Meclis tarafından seçilen üyelerden oluştu.

"KARARI BİLİYORDUK"

Bu arada AYM'nin aynı Torba Kanun'la getirilen okul müdürleri ve yardımcılarına ilişkin düzenlemelerin iptal istemine ilişkin kararı da gerekçeli kararda yer alacak. AYM'nin gerekçeli kararı açıklamamasına karşın Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk'un kararın kendilerine ulaştığını belirterek, AYM'nin kanunun 4 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması ve Bakanlık Merkez Teşkilatı yöneticilerinin görevine son verilmesi ile ilgili maddelerinin iptal edildiğini söyledi.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Anayasa Mahkemesi Abdullah Gül Eğitim Yaşam Politika Ekonomi Güncel Haberler

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu 'şerefsiz' dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu "şerefsiz" dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

500

Yorumlar (38)

GÖREN ADAM:

önce "RECEP TAYYİP ERDOĞAN" gerisi teferruat..

17
38
yanıtYanıtla
......:

ölümüne Tayyib biz Tayyibin askerleriyiz

14
22
yanıtYanıtla
musa dunya:

demekki neymiş 12 adet aym de paralel devam ediyormuş ak partinin oyları 48 olsaydı tek başına iktidar olsaydı bu karar böyle cıkabilirmiydi?? ASLA CIKAMAZDI demkki neymiş güçlenmen çalışman lazım ak parti oyun düştü koalisyon olur diye hemen devreye girdiler gördünmü paralelciler kapatamazlar diyorlardı devam edecek diyorlardı birde solcuların kurduğu dersanelerde onlarda aynısını diyorlardı demekki güvendikleri birşeyler varmış ( yada anlaştılar aynı balyoz Ergenekon gibi ) Bu ülke düzelmez

20
14
yanıtYanıtla
Hatayyyy:

Kürtlerle birlikte yaşamak istemiyoruz

15
18
yanıtYanıtla
eren:

Gul yeni parti icin kollari sivadi cemaate şirin gorunmeye calsyor

12
17
yanıtYanıtla
Garip gerçek:

Türkiyenin yeteneği olarak acunun programında yunus karaca seçiliyorsa Reis olarakta RTE nin seçilmesi doğaldır. Bu zeka düzeyine göre onlar yetenekli kalıyor. . . Biz burda yorum yazsak ne yazmasak nee. . .

16
9
yanıtYanıtla
AlpMobil-IOS:

Anayasa mahkemesi kapatılmalı diyenler ülkenin krallık olduğunu kendileri de kabul etmiş oluyorlar...

17
7
yanıtYanıtla
vatandas:

Anayasa mahkemesi kapatılmalı mili iradeye kambur olmaktan başka hiç bir işi yok .

12
10
yanıtYanıtla
admin:

Herkez sussun tayip erdoğan ne diyorsa o kayıt siz şart siz doğru dur. Aksi dusunen lerin sonu silivri .........................

7
15
yanıtYanıtla
tarafsız:

ak parti yı devirecek tek isim abdulah güldür tayibın rüyalarını kabusa çevirebilir

14
6
yanıtYanıtla
Tüm 38 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title