Haberler

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi: PYD'nin İnsan Hakları İhlalleri Çok Ciddi Boyuttta

Güncelleme:

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin insan hakları ihlallerinin çok ciddi boyutlara ulaştığı uyarısında bulundu.

17 yıldır Suriyeli Kürtler hakkında araştırmalar yapan, bölgede sivil toplum projeleri yürüten ve gelişmeleri yakından izleyen Almanya merkezli Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi'nin Başkanı Savelsberg, PYD'nin artan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek hedefiyle başlatılan, "Savaş mazeret olamaz. PYD'nin çocuk asker kullanımına hayır." adını taşıyan kampanya hakkında açıklamalarda bulundu. Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı Eva Savelsberg, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin insan hakları ihlallerinin çok ciddi boyutlara ulaştığı uyarısında bulundu.

"SURİYE'DE İNSAN HAKLARINI CİDDİ BOYUTTA İHLAL ETTİ"

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı Eva Savelsberg, PYD'nin, Batı'dan gönderilen silahları sadece IŞİD'e karşı kullanmadığını ve Suriye'de insan haklarını ciddi boyutta ihlal ettiğini söyledi

"SAVAŞA MAZERET OLMAZ, PYD'NİN ÇOCUK ASKER KULLANIMINA HAYIR"

17 yıldır Suriyeli Kürtler hakkında araştırmalar yapan, bölgede sivil toplum projeleri yürüten ve gelişmeleri yakından izleyen Almanya merkezli Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi'nin Başkanı Savelsberg, PYD'nin artan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek hedefiyle başlatılan, "Savaş mazeret olamaz. PYD'nin çocuk asker kullanımına hayır." adını taşıyan kampanya hakkında açıklamalarda bulundu.

"SAVAŞ, PYD'NİN İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN MAZERETİ OLAMAZ"

PYD'nin çocuk asker kullanımına son vermesi için merkez olarak kampanya başlattıklarını hatırlatan Savelsberg, bölge halkına, gazetecilere ve Kürt siyasetçilere uygulanan yoğun baskılar ve infazlara işaret ederek, "Savaş, PYD'nin insan hakları ihlallerinin mazereti olamaz." dedi.

Suriye rejiminin 2009 yılında bölgedeki Kürtlere ve Araplara yönelik insan hakları ihlallerini izlemek için "Kurd Watch" projesini hayata geçirdiklerini anlatan Savelsberg, 2012 yılı itibarıyla tanık oldukları süreç hakkında şunları söyledi:
"Suriye'nin kuzeyindeki kontrolün Esed rejimi tarafından PYD'ye devredilmesi üzerine 2012 yılı itibarıyla çok kötü bir sürece tanıklık etmeye başladık.

"PYD, BAAS BENZERİ REJİM İNŞA ETTİ"

PYD, Suriye rejiminin insan hakları ihlallerini aratmayacak nitelikte bir süreç başlattı. Tek fark şimdi işkence yapanlar Arapça değil Kürtçe konuşuyor. PYD, Baas benzeri bir rejim inşa etti."

"PYD, PKK'NIN SURİYE KOLU"

PYD'nin PKK'nın Suriye'deki kolu olduğunu, aralarında fark bulunmadığını dile getiren Alman uzman, "PYD, PKK'nın Suriye kolu, Osman Öcalan tarafından 2003 yılında Kandil'de kuruldu. Abdullah Öcalan'ın Suriye'den sınır dışı edilmesi sonrasında PKK Suriye'deki yandaşlarını bir arada tutabilmek, faaliyetlerini sürdürebilmek için PYD'yi kurdu." diye konuştu.

"PYD İLE İLGİLİ BATI KAMUOYUNDAKİ HAKİM OLUMLU ALGI GERÇEKLERİ YANSITMIYOR"

Savelsberg, PKK'nın son yıllarda değiştiği, kendi halkını öldürmediği, siyasi bir örgüte dönüştüğü savlarının gerçekleri yansıtmadığını vurgulayarak, "PYD ile ilgili Batı kamuoyundaki hakim olumlu algı bölgedeki gerçekleri yansıtmıyor." dedi.

"PYD BU SİLAHLARI SADECE IŞİD'E KARŞI KULLANMIYOR"

Batı'nın IŞİD ile mücadelede kara birliklerini göndermek istemediğini, PYD ve YPG'nin bu işi üstlenmeye hazır olması üzerine PKK'ya tavrın değiştiğine dikkati çeken Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Batı gerçekte kimin silahlandırıldığının bilincinde olmalı. Olası sonuçları iyi değerlendirilmeli. İnsan hakları ihlalleri gerçekleştirenlere destek verenler bu ihlallerden de sorumlu olurlar. PYD'nin temel demokratik hakları uyguladığına gerçekten inanan çok saf insanlar var. Bunun gerçeği yansıtmadığını bilenler ise 'Elimizde başka kimse yok bu nedenle onları silahlandırıyoruz.' diyor ama PYD bu silahları sadece IŞİD'e karşı kullanmıyor."

"PYD HAPİSHANELERİNDE İŞKENCE YAPILIYOR"

PYD'nin Suriyeli Kürtlere zulüm ettiğini, verilen silah desteği ile Suriye'de PKK'lı olmayan Kürtlere baskı uygulandığını anlatan Savelsberg, "PYD, kendinden olmayan Suriyeli Kürtlere zulüm ediyor. Farklı görüşlere izin verilmiyor. 2011 yılı itibarıyla Esed rejimi karşıtı Kürtler PYD tarafından infaz edilmeye başlandı. Bağımsız gazeteciler, bağımsız aktivistler baskıya uğradı. PYD hapishanelerinde 100'ü aşkın Kürt siyasi tutuklu bulunuyor. Diğer Kürt partilerin ofisleri saldırılara hedef oluyor, üyeleri gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. PYD hapishanelerinde işkence yapılıyor." ifadesini kullandı.

PKK'nın değiştiği savının bir halkla ilişkiler kampanyası ürünü olduğunu dile getiren Savelsberg, bunun gerçeklerle alakasının bulunmadığını vurguladı.

Savelsberg, iki yıl önce Alman Dışişleri Bakanlığının desteğiyle Irak'ın kuzeyinden Almanya'ya kaçırmayı başardıkları bir kız çocuğunun yaşadıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Suriye Kamışlı'dan Irak'ın kuzeyindeki bir kampa zor kullanılarak kaçırılan bir kız çocuğu götürüldüğü kampta çok sayıda çocuk olduğunu, sık sık kaçma girişiminde bulunulduğunu, 17 yaşındaki bir kız çocuğunun 9 kez kaçma girişiminde bulunması üzerine kamp alanında toplanan çocukların ortasında, silahla kafasından vurularak infaz edildiğini anlattı. Biz kamptan kaçmayı başaran bu kızı Alman Dışişleri Bakanlığının desteği ile Almanya'ya getirmeye başardık. Ailesi ile burada yaşıyor artık. PKK'nın değiştiği savı bir halkla ilişkiler kampanyasından ibaret."

"SURİYE'NİN PARASI KANDİL'DEKİ PKK'YA GÖNDERİLİYOR"

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in üç röportajında Suriye'nin kuzeyinin denetimini devrettikleri PYD'yi silahlandırdıklarını açıkça söylediğini hatırlatan Savelsberg, "Esed ile PKK'nın işbirliği pragmatik bir esasa dayanıyor. Öcalan'ın sınır dışı edilmesi öncesine dayanan ortak tarihleri var. O dönemde var olan ve devreye sokulan ilişkiler söz konusu." dedi.

"PKK, SURİYE'DEN ÇOK PARA KAZANIYOR"

PKK'nın önceliğinin Suriye'nin aksine Türkiye olduğunu, PKK'nın PYD üzerinden Suriye'yi Türkiye'deki hedefleri için kullandığını aktaran Savelsberg, "PKK Suriye'den çok para kazanıyor. PYD aracılığıyla sınır geçişlerinden toplanan para, Suriye'de toplanan vergi, yani Suriye'nin parası Kandil'e, PKK'ya gönderiliyor. Suriye içinde harcanmıyor. Ayrıca artık Suriye'de rahatlıkla insanlara kamplarda askeri eğitim verebiliyorlar." diye konuştu.

"PYD'YE VERİLEN SİLAHLAR TÜRKİYE'DE DE KULLANILIYOR"

Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi Başkanı, PYD ve YPG'ye verilen silahların Türkiye'de de kullanıldığını belirterek, "Saf olmamak lazım. Sınırları geçiyorlar bir gün PKK olarak Türk devletine karşı savaşırken bir gün sonra sınırı geçip YPG içinde yer alıyorlar. PYD'ye Rusya, ABD ve Esed rejimi tarafından verilen silahlar Türkiye'de de kullanılıyor. Türkiye'nin neden endişeli olduğu da açık ortada. Ayrıca PKK, PYD yandaşlarının çoğunluğu Suriye'de değil Türkiye'de, bu da bir gerçek." ifadesini kullandı.

YPG'nin son dönemde istatistikler yayınladığına, IŞİD'e karşı savaşan kişilerin isimleri ve geldikleri şehirlerin bu vesileyle açıklandığına işaret eden Alman uzman, YPG'nin IŞİD'e karşı mücadelede hayatını kaybedenler listesinde yer alanlarının yüzde 45'inin Türkiye'den gelmesinin dikkat çekici oluğunu vurguladı.

"PYD, SURİYELİ KÜRTLER VE ARAPLARDAN DESTEK ALAMIYOR"

Savelsberg, "Suriye'de savaşanlar arasında çok sayıda Türkiye'den gelen Kürtler var. Çünkü PYD, Suriyeli Kürtler ve Araplardan destek alamıyor." dedi.

Bunun en önemli sebebinin PYD'nin Suriye'de asker toplamada yaşadığı sıkıntılar olduğuna dikkati çeken Savelsberg, bölge halkının büyük bir kısmının IŞİD'e karşı savaşmak istediğini ancak bunu PKK için yapmak istemediğini aktardı.
Alman uzman, PYD'nin karşılaştığı bu güçlükler karşısında çocuk asker kullanımına yöneldiğini ve bunun uluslararası kamuoyunun baskısıyla derhal durdurulması gerektiğini söyledi.

ÖZDEMİR KAMPANYAYA DESTEK VERENLER ARASINDA

PYD'nin çocuk asker kullanımına karşı başlatılan kampanyaya, Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Hristiyan Demokratik Birlik Partisi Federal Meclis Milletvekili Uwe Schummer ve Sosyal Demokrat Partili Milletvekili Gerold Reichenbach'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Alman siyasetçi desteğini açıkladı.

Destekçiler arasında ayrıca Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu üyeleri Alyn Smith ile Petras Austreviclus, İnsan Hakları Komitesi Başkan Yardımcısı Dan Cristian Preda gibi önde gelen siyasetçiler de yer alıyor.

Savelsberg, kampanyayı ABD'de de tanıtacaklarını vurgulayarak, ABD'ye seyahat ederek konuyu Amerikalı siyasetçilerin gündemine taşıyacaklarını, bu konuda ABD Kongresi üyelerinden destek talep edeceklerini kaydetti.

AVRUPA KÜRT ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

1 Eylül 1999 tarihinde kurulan, Suriye, Irak ve diasporadaki Kürtlerle ilgili çok sayıda araştırma yürüten, Berlin merkezli Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi özellikle 2005 yılından bu yana Suriye'de sivil toplum yapılarının güçlendirilmesine dönük projeler yürütüyor.

Merkezin 2009 yılında başlattığı "Kurd Watch" adlı proje Esed rejiminin, Suriyeli Kürtleri hedef alan insan hakları ihlallerini izleme amacını taşıyordu.

Araştırma merkezi faaliyetlerini üyelik aidatları ve mali yardımlarla sürdürüyor. Finansman sağlayanlar arasında ABD Dışişleri Bakanlığı, Alman Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da yer alıyor.

Kaynak: Habertürk

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Demokratik Birlik Partisi Avrupa Birliği Türkiye Suriye Dünya Güncel Haberler

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti

Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden 'Neden' sorusuna 'Sadece Allah rızası için' yanıtı

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden "Neden" sorusuna "Sadece Allah rızası için" yanıtı

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

500

Yorumlar (16)

Kürtler kazanack ortadogu insanlk göreck:

vallahı vallahı Kürtler kazanacak Allahın izniyle

50
31
yanıtYanıtla
beşiri:

çocuklarını katlettiğiniz ailelere anlat sen insanlığı ; )

yanıt15
yanıt16
KİMYASAL ALİ:

HALEPÇE''DE İŞİNİZ BİTİYORDU TÜRKLER OLMASA.

yanıt11
yanıt12
xc:

he he o derneğin içinden hangi türk yazmış bunları kanıt yok ölen yok yaralanan yok tutturmullar bir insan hakları ihlali türküsü kimsede inanmıyor bırakın bu ayakları herkesi kendiniz gibi barbar mı sandınız kaldıki adamlar bir disiplin sağlamalı oda bazılarının işine gelmiyor

68
13
yanıtYanıtla
Diyarbakırlı:

İşte biz diyorduk bazı avareler inanmıyor Birleşmiletler kınadı avrupa af örgütü kınadı Uluslar arası af örgütü defalarca kınadı PYD PKK ikiside faşist bir örgütür zulum ve yalan üzerine kurulmuştur insanların mutluluğunu huzurunu çalan sabote eden bir örgütür oylesine yapay gundem oluşturuyorki kendi yalanlarına kendileride inanıyor oysaki ortada zere problem yoktur Kahrolsun PKK

43
14
yanıtYanıtla
Diyarbakırlı:

sende pisbir kurşuna kurban gideceksin Hewal sonucta bakıyorum biryerlerin cız ediyor, yılardır Diyarbakır esnafına kan kusturdunuz

yanıt10
yanıt3
mehmet:

Yaw he he siz anca koyunları inandırırsınız

29
13
yanıtYanıtla
cnn:

Bu pkk lı domuzların işine gelmeyen haber olunca hemen yalan haber diyor. Sanki her şey yalan bir kendi bildikleri doğru. Ulan dan dun edeceğinize biraz insan olun.

33
8
yanıtYanıtla
hacı lokman:

bu haberi okuyunca sadece güldüm barzani yanlısı bir derneğin türk medyası tarafından şişirilerek verilmiş yalan haberden ibaret başka birşey değil kimse inanmaz

22
10
yanıtYanıtla
Adınızı Yazın:

demek ki daha çok insanın ölmesi gerek diyor avrupa . . .

21
2
yanıtYanıtla
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title