Haberler

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Gelecek yıllar zorlu geçecek

Güncelleme:

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, dünyadaki krizlere, savaşlara, iklim değişikliğine ve demokrasiye yönelik tehditlere dikkati çekerek gelecek yılların zorlu ve çetin geçeceğini söyledi. Steinmeier, Alman Anayasası'nın kabulünün 75. yıl dönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada halkı özgürlük ve demokrasinin kazanımlarını savunmaya çağırdı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank- Walter Steinmeier, dünyadaki krizlere, savaşlara, iklim değişikliğine ve demokrasiye yönelik tehditlere dikkati çekerek gelecek yılların zorlu ve çetin geçeceğini söyledi.

Alman Anayasası'nın kabulünün 75. yıl dönümü vesilesiyle Berlin'de düzenlenen törende konuşan Steinmeier, halkı özgürlük ve demokrasinin kazanımlarını savunmaya çağırdı.

Steinmeier, "Demokrasimiz dirençlidir. Bugün liberal demokrasimize karşı savaşanlar, bu kez karşılarında mücadele eden demokrasiyi ve demokratların olduğunu bilmelidir." dedi.

Alman Anayasası'nın "pusula" olduğunu ifade eden Steinmeier, "Anayasamız ne olduğumuzu değil ne olabileceğimizi gösteriyor." şeklinde konuştu.

Steinmeier, yıllardan beri refah ve barış içinde yaşandığını, şimdi ise önemli kırılmaların yaşandığını belirtti.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla Avrupa'ya savaşın geri geldiğini söyleyen Steinmeier, bu savaşın sadece siyasetin önceliklerini değiştirmediğini, insanların günlük hayatını da etkilediğini ifade etti.

"Yeni bir karmaşanın içinde yaşıyoruz." değerlendirmesinde bulunan Almanya Cumhurbaşkanı, Kovid-19 salgınına, enflasyona, ekonomik krize, iklim değişikliğinin sonuçlarına, Orta Doğu'daki savaş ve bu bağlamdaki insani felakete işaret etti.

Steinmeier, "Önümüzde zorlu ve çetin yıllar var. Buna verilecek cevap, korkaklık ya da kendinden şüphe etmek olamaz ve olmamalı." ifadelerini kullandı.

"Güvenliğimiz için daha fazlasını yapmalıyız"

Bunun yerine değerlerin korunması gerektiğini vurgulayan Steinmeier, "Bunlar (değerler), tartışmaya açık olmamalı ancak hedeflerimizi netleştirmeliyiz ve bunları yeni zorluklara uyarlamalıyız." diye konuştu.

Steinmeier, Rusya'nın, Almanya için de oluşturduğu tehdidin ortadan kalkmayacağını savunarak "Güvenliğimiz için daha fazlasını yapmalıyız. Savunmamıza yatırım yapmalı ve ittifakımızı güçlendirmeliyiz." görüşünü paylaştı.

Aynı zamanda özgürlüğün değerini bilen, ona yönelik tehditlere karşı duran ve birlikteliği kanıtlayan güçlü bir topluma ihtiyaç duyulduğunu kaydeden, ülkede demokrasiye inanan partileri birlikte çalışmaya çağıran Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, "Demokrasiye meydan okunduğunda demokratların birliğine ihtiyaç vardır." dedi.

Steinmeier, Almanya'da demokrasinin baskı altında olduğunu ve korunması gerektiğini dile getirerek "Şimdi demokrasiyi zayıflatmak ve altını oymak isteyen, kurumlarını küçümseyen, temsilcilerini aşağılayan ve hakaret eden güçler güçleniyor. Evet, demokrasimiz başarılı olmuştur ancak sonsuza kadar garanti altında değildir. Başkaları onu (demokrasiyi) koruyamaz. Onu sadece kendimiz koruyabiliriz." ifadelerini kullandı.

Alman Anayasası'nın ülke için "olağanüstü bir hediye" olduğunu vurgulayan Steinmeier, Anayasa'nın korunması ve savunulması gerektiğini söyledi.

Başkent Berlin'de Başbakanlık ile Federal Meclis arasındaki alanda düzenlenen törene anayasal kurumların başkanları, milletvekilleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Bu alanda yarından itibaren Alman Anayasası'nın kabulünün 75. yıl dönümü dolayısıyla 3 gün boyunca "Demokrasi Şenliği" kapsamında halka açık etkinlikler düzenlenecek.

Kaynak: AA / Güncel

Walter Steinmeier Demokrasi Almanya Çevre Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Ereğli, Meram, Akşehir 23-24 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Nilüfer 23-24 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! 2024 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS B Grubu Genel Kültür ve Yetenek sınavı sonuçları hangi tarihte belli olacak? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Korkuteli, Gazipaşa, Finike 23-24 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hortum nedir, nasıl oluşur? Karada ve denizde hortum oluşur mu? Kadir Ezildi neden hastanede? Kadir Ezildi'nin sağlık durumu nasıl? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Polatlı, Bala, Etimesgut 23-24 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 24 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 24 Temmuz burç yorumları nedir? Zehra Güneş Paris Olimpiyatları'nda oynayacak mı? Zehra Güneş takımda mı?
Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki 'Korku Evi'nde çıkan yangında, sandalyeye bağlı oldukları için kaçamayan iki genç kadın yanarak can verdi

Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki "Korku Evi"nde çıkan yangında, sandalyeye bağlı oldukları için kaçamayan iki genç kadın yanarak can verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title