Haberler

Akpm'de Gazze Tasarısı Kabul Edildi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve 9 yıldır uygulanan ablukanın kaldırılması çağrısı yaparak, bunun bölge halkına uygulanan toplu cezalandırma yöntemi olduğunu belirtti.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve 9 yıldır uygulanan ablukanın kaldırılması çağrısı yaparak, bunun bölge halkına uygulanan toplu cezalandırma yöntemi olduğunu belirtti.

Strazburg'da toplanan AKPM Genel Kurulu, " ' Gazze'de insani kriz" başlıklı oturumda, İsveçli Parlamenter Eva-Lena Jansson'ın hazırladığı raporu görüştü ve konuyla ilgili tasarıyı oylayarak kabul etti. Gazze'ye 9 yıldan bu yana İsrail ve Mısır tarafından uygulanan ablukanın insani ve siyasi bakımdan çok ağır sonuçlarının olduğu belirtilen tasarıda, İsrail'in 2014'te Gazze'de düzenlediği askeri saldırının bu durumu ağırlaştırdığı kaydedildi.

" Gazze'deki durumdan ve uluslararası toplum ve ilgili tarafların geçerli önlemler almamasından AKPM'nin büyük endişe duyduğu" belirtilen 12 maddelik tasarıda, Gazze halkının yüzde 80'inin insani yardıma muhtaç olduğu ifade ediliyor.

Orta Doğu'da istikrarın sağlanması için Gazze'de insani krize çözüm bulunmasının en öncelikli konu olduğunun vurgulandığı tasarıda, uluslararası toplum ve İsrail'in yerine getirmesi gereken yükümlülükler sıralanıyor. Buna göre, Gazze'de su ve enerji sorununa kalıcı çözümler bulunması, okulların inşa edilmesi, konut inşa faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacıyla gerekli fonların bulunması için uluslararası topluma çağrıda bulunuluyor. Tasarıda İsrail yönetimine ise ablukanın kaldırılması, Gazze'den başta tarım ve tekstil ürünleri olmak üzere ihracatın önündeki engellerin kaldırılarak Gazze'nin nefes almasının sağlanması, Gazze'de içme suyu rezervlerinin artırılması, balıkçılar için avlanma alanının 20 mile çıkarılması, tampon bölgelerde ve balık avlanma bölgelerindeki Filistinli sivillere sebepsiz şekilde aşırı güç kullanımına son verilmesi çağrısı yer alıyor.

46 kabul, 12 ret ve 2 çekimser oyla kabul edilen tasarıda Gazze için uluslararası bir zirvenin düzenlenmesi çağrısı da yapıldı. Bölgedeki sorunun tek çözüm yolu olarak görülen iki devletli çözüm önerisinin desteklendiği belirtilen tasarıda, İsrail ve Filistin yönetimlerine bu yolda destek verildiğinin de altı çiziliyor.

Tasarı hakkındaki görüşmeler sırasında raportör Eva-Lena Jansson, raporu hazırladığı süreçte İsrail ve Mısır yönetiminin kendisinin Gazze'ye ziyaretini engellediğini belirterek, "Gazze'de su ve elektrik kıtlığı yaşanmaktadır. Bundan en çok temel hizmetleri veren kurumlar etkilenmektedir" dedi.

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve AKPM Türkiye Delegasyonu üyesi Serap Yaşar da, 9 yıldır süren ablukanın hem uygulayanlar, hem de görmezden gelenler için bir utanç vesilesi olduğunu söyleyerek, "Gazze elektrik, su, ilaç gibi temel ihtiyaçlardan yoksun açık hava hapishanesi, oysa mahkumlar dahi temel ihtiyaçlarından mahrum bırakılamaz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

AK Parti İsrail Gazze Politika Güncel Haberler

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Erdoğan'ın restinin ardından bakanlık harekete geçti! CHP'li belediyelerden prim borçları tahsil edilecek

Erdoğan'ın restinin ardından bakanlık harekete geçti! CHP'li belediyelerden prim borçları tahsil edilecek

Rusya'da bombalı saldırı düzenleyen terörist Bodrum'da yakalandı

Rusya'da bombalı saldırı düzenleyen terörist Bodrum'da yakalandı

Bakmadan Geçme

Beşiktaş Bandırmaspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) BJK Bandırmaspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Beşiktaş Bandırmaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Beşiktaş Bandırmaspor maçı CANLI izle! (HD) 24 Temmuz Beşiktaş Bandırmaspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 24-25 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 24-25 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Pendik, Sancaktepe, Kartal 24-25 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Aliağa, Bornova, Kemalpaşa 24-25 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 24-25 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Ruh eşi ne demektir? Ruh eşinizi bulduğunuzu nasıl anlarsınız? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Yüreğir, Karaisalı, Pozantı 24-25 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Meram, Çumra, Seydişehir 24-25 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? İnegöl, Mustafakemalpaşa, Nilüfer 24-25 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Aksu, Kumluca 24-25 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Etimesgut, Sincan, Mamak 23-24 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 24 Temmuz günün maçları nereden izlenir?
Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title