Haberler

AFAD ekipleri köy köy dolaşarak yangın, sel ve depremlere karşı duyarlılığı artırıyor

Güncelleme:

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, köy köy dolaşarak vatandaşları yangın, sel ve deprem afetlerine karşı bilinçlendiriyor.

Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ( Afad ) ekipleri, köy köy dolaşarak vatandaşları yangın, sel ve deprem afetlerine karşı bilinçlendiriyor.

Afad Başkanlığının 2021 yılını "Afet Eğitim Yılı" ilan etmesi dolayısıyla çalışmaları yoğunlaştıran ekipler, bu yıl merkez ve farklı ilçelerde 20 köye ulaşarak eğitimleri sürdürdü.

Köy meydanında vatandaşları toplayan ekipler, son zamanlardaki orman yangınları, sel felaketleri ve depremlere karşı afet öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacaklarla ilgili uygulamalı bilgi verip, broşür dağıttı.

Merkeze bağlı Çayağzı köyünde eğitim veren AFAD ekipleri, yangınla ilgili uygulamalı eğitimin yanı sıra sel ve deprem sırasında yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verdi.

Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Şahin Acar, AA muhabirine, bu yıl resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları, okullar, Kur'an kursları ve farklı yerlerde 66 bin kişiye afet farkındalık eğitimi verdiklerini, amaçlarının yıl sonunda bu sayıyı 150 bine ulaştırmak olduğunu söyledi.

Son zamanlarda görülen orman yangınları ve sel felaketleri nedeniyle köylerdeki eğitimlere ağırlık verdiklerini belirten Acar, özellikle önleyici tedbirleri anlattıklarını ifade etti.

Yıl sonuna kadar tüm köylerde eğitim vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Acar, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar 20 köyümüzde afet farkındalık eğitimi verdik. Amacımız, tüm ilçe, belde ve köylerimizde bu eğitimleri vermek. Büyük köylerimizden küçüklerine doğru eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Bugün Çayağzı köyünde farkındalık eğitimi veriyoruz. Afet öncesi, sırası ve sonrasına dair bilgiler veriyoruz. Köy yamaçlarında sel ihtimali olduğu için evlerimizi dere yataklarına ve sel ihtimali olan yerlere yapmamaları konusunda da uyarılarda bulunuyoruz. Orman yangınları konusundaki tedbirlerle ilgili bilgiler aktarıyoruz. Eğitimlerimize arama kurtarma ekiplerimiz de katılıyor."

Köy sakinlerinin eğitimden çok memnun kaldıklarını aktaran Acar, "Bu eğitimlerde yangın, sel, heyelan, çığ, deprem anında toplanma ve barınma alanları, afet ve acil durum çantası gibi hayatımızda sürekli yer tutması gereken konuları anlatıyoruz. Son dönemlerde yangın ve sel olayları çok fazla olduğu için bu eğitimlerimizi köylerimize de taşıdık." diye konuştu.

"Biz de gelenlerimize gidenlerimize anlatacağız"

Çayağzı köyü sakinlerinden Bekir Öcal da televizyonlarda gördükleri afetlerle ilgili ekiplerin köye gelerek bilgi vermesi dolayısıyla teşekkür etti.

Yangın, sel ve depremlerle ilgili yararlı bilgiler verildiğini anlatan Öcal, "İyi bir eğitim verdiler. Bizim korkularımız sel, anız yangınları ve deprem. Bunlarla ilgili bilgi verdiler, gerekli aydınlatmaları yaptılar. Biz de gelenlerimize gidenlerimize anlatacağız." dedi.

Sefer Güçlü de duymadığı birçok bilgiyi bu farkındalık eğitiminde aldığına işaret ederek, bundan sonra bir felaket durumunda daha bilinçli şekilde hareket edeceğini söyledi.

Kaynak: AA / Güncel

Kırşehir AFAD Güncel Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title