Haberler

Adil Serdar Saçan'ın "İşkence" Davası

Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar grubuna yönelik 1999'daki operasyonda gözaltına alınanlara "işkence" yaptığı ve "resmi belgete sahtecilik", "iftira" ve "suç delillerini yok etme, değiştirme, gizleme" suçlarını da işlediği iddiasıyla aralarında eski Organize Suçlarla Mücadele...

Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar grubuna yönelik 1999'daki operasyonda gözaltına alınanlara "işkence" yaptığı ve "resmi belgete sahtecilik", "iftira" ve "suç delillerini yok etme, değiştirme, gizleme" suçlarını da işlediği iddiasıyla aralarında eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da bulunduğu emniyet görevlilerinin yargılanmasına devam edildi

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklar Adil Serdar Saçan, Vedat Mercan ve Metin Rakipoğlu ile bazı müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, hakkında Oktar'ın grubuna yönelik yaptığı operasyona ilişkin "resmi belgete sahtecilik", "iftira" ve "suç delillerini yok etme, değiştirme, gizleme" suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın da bu davayla birleştirilmesi üzerine sanık Adil Serdar Saçan ek savunma yaptı.

Saçan savunmasında, 1999'da kapatılan devlet güvenlik mahkemesinin (DGM) emri ile gözaltı işlemini gerçekleştirdiklerini, sanıkları adliyeye sevk ettiklerini belirtti. Kendisiyle ilgili Zonguldak askeri şubesindeki belgeleri yok ettiğine dair iddiaların olduğuna değinen sanık Saçan, hayatı boyunca Zonguldak'a hiç gitmediğini ifade etti. Davanın zamanaşımına uğradığını savunan sanık Saçan, üzerine atılı suçlamaları reddettiğini ve beraatini talep ettiğini söyledi.

Duruşma Savcısı Türker Volkan, görüş bildirmek üzere dosyanın kendisine gönderilmesini talep etti.

Müştekilerin avukatları sa söz alarak, sanık Saçan'ın beyanlarına katılmadıklarını belirterek, savunmaya karşı beyanda bulunmak üzere süre istedi.

Mahkeme heyeti, savcının esas hakkındaki mütalaasını sunmak üzere dosyasının savcılığa gönderilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, mağdur ve müştekilerin, kamuoyunda "Adnan Hocacılar" olarak bilinen gruba yönelik çalışmalar sonucunda 12 Kasım 1999'da gözaltına alındıkları ve suçlamaları kabul etmeleri için kötü muameleye maruz bırakıldıklarını bildirdikleri belirtiliyor.

Soruşturmada verilen takipsizlik kararının Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kaldırıldığı bildirilen iddianamede, bu nedenle dava açma zorunluluğu doğduğu kaydediliyor.

İddianamede, söz konusu tarihte Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli sanıkların, 27 kişi için ayrı ayrı olmak üzere 3 ila 12 yıl arasında hapis cezası öngören ve "işkence yapma" suçunu düzenleyen TCK'nın 94. maddesi uyarınca cezalandırılmaları isteniyor.

Birleşen iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Adil Serdar Saçan "sanık", Hasan Basri Güner ve Ceyhun Gökdoğan "şikayetçi", Deniz Kuvvetleri Komutanlığı "ihbarcı" olarak yer alıyor.

İddianamede, şikayetçi Hasan Basri Güner'in 12-18 Kasım 1999 arasında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sanık Adil Serdar Saçan'ın şube müdürü olduğu dönemde gözaltına alındığı, gözaltı süresince işkence gördüğü iddiasıyla İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Saçan ve diğer polisler hakkında kamu davası açıldığı hatırlatılıyor.

Olay tarihinde vatani görevini yapan şikayetçinin gözaltı sonrası serbest bırakılınca askeri birliğine teslim olduğu anlatılan iddianamede, şikayetçinin gözaltındaki kötü muameleden ötürü hastalanıp, Kasımpaşa Askeri Hastanesi'ne sevkinin yapıldığı, muayenesi sonucunda Hasan Basri Güner'e 15 gün istirahat raporu verildiği kaydediliyor.

İddianamede, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "işkence" davasında raporun mahkemece orjinali istendiğinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın iddianamesi ile "hakikate muhalif resmi evrak tanzim etmek" suçundan hakkında dava açılan Hastane Başhekimi Şerafettin Özer tarafından Güner'in hastanede tedavi görmediğine dair yazı düzenlendiği belirtiliyor.

Saçan'ın Ergenekon davasında sanık olarak yargılanırken dosyaya giren dinleme tutanaklarından yakın arkadaşı ve başhekim Özer'in akrabası olan M.V'yi devreye koyarak, başhekimden bu şekilde gerçeğe aykırı bir yazı alınmasını sağladığı öne sürülen iddianamede, şikayetçi hakkındaki sağlık raporunun bağlı olduğu Zonguldak Askerlik Şubesi'nden teminine çalışıldığı kaydediliyor. Araştırmada askeri dosyanın kayıp olduğunun tespit edildiği bildirilen iddianamede, sanık Adil Serdar Saçan'ın daha önce Zonguldak Askerlik Şubesi'ni ziyaret ettiğinin belirlendiği aktarılıyor.

İddianamede, Askeri Hastane Başhekimi Şerafettin Özer ve 4 sanık hakkında kamu davası açıldığı, sanık Adil Serdar Saçan'ın sivil olması nedeniyle dosyasının "görevsizlik" kararı verilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği belirtiliyor. Şerafettin Özer tarafından yazılan resmi yazının yazılmasında sanık Saçan'ın "azmettirme" suçunu işlediği aktarılan iddianamede, Saçan'ın "resmi belgede sahtecilik", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" ve "iftira" suçlarından 4 yıl 9 aydan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Adil Serdar Saçan Adnan Oktar Zonguldak Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title