Adana'nın en sorunlu mahallesine kentsel dönüşüm neşteri - Haberler
Haberi Paylaş

Adana'nın en sorunlu mahallesine kentsel dönüşüm neşteri

İhlas Haber Ajansı - Umutcan İşledici - Güncel
 - Güncelleme:

Adana'nın en sorunlu mahallesine kentsel dönüşüm neşteriUlubatlı Hasan Mahallesi'nde yıkım tekrardan başladı Oğlu uyuşturucu batağına düşen baba, yıkım için başkana teşekkür etti Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir: "Adana'nın en güzel millet bahçelerinden birini yapacağız"...

Adana'nın en sorunlu mahallesine kentsel dönüşüm neşteri

Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde yıkım tekrardan başladı

Oğlu uyuşturucu batağına düşen baba, yıkım için başkana teşekkür etti

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir :

" Adana'nın en güzel millet bahçelerinden birini yapacağız"

ADANA - Adana'da uyuşturucu kullanımı, kavga ve Cono diye tabir edilen aşiretin yaşadığı yerlerden biri olan Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde yürütülen kentsel dönüşüm nedeniyle duran yıkımlar, tekrardan başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni eğitim alanı yapılması için merkez Yüreğir ilçesindeki Ulubatlı Hasan Mahallesi'nde belirlenen evlerin yıkımına başlandı. Ancak uyuşturucu kullanımı, kavga ve Cono tabir edilen aşiretin yaşadığı mahallede yıkım bir türlü tamamlanamadı. Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, yıkım işlemine dahil oldu ve mahalle sakinleriyle görüşerek yıkımın tamamlanması gerektiğini anlattı. Bugün itibariyle yoğun güvenlik önlemleri altında belediye ekibi tekrardan mahalleye girdi ve belirlenen 3-4 metruk binanın yıkımına başladı.

Millet bahçesi yapılacak

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı yıkımının ardından okul, Yüreğir Belediyesi'de mahalledeki yıkılacak yaklaşık 46 evin yerine Millet Bahçesi yapacak. Böylelikle başta uyuşturucu kullanımı olmak üzere kavga ve gürültülerin sona ermesi bekleniyor.

Öte yandan yıkım sırasında conoların evlerinin bahçesinde Pitbull besledikleri görülürken bazı evlerin duvarlarında ise 'Bu mahalle satılık' yazdığı görüldü. Ayrıca yıkım sırasında Cono aşireti mensubu vatandaşlar evlerin yıkımını sakince izledi.

Bu sırada bir vatandaş ise oğlunun uyuşturucu kullandığını, binaların yıkılması nedeniyle de artık mahallede uyuşturucu kullanımının olmayacağını söyleyerek Başkan Kocaispir'e teşekkür etti.

"Mahallemizin ismi uyuşturucu ile anılıyor"

Gazetecilere konuşan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, "Ulubatlı Hasan Mahallemiz Adana'nın en güzel mahallelerinden bir tanesi. Ancak uzun zamandır mahallemizin ismi uyuşturucu ile anılıyor. Konuyla ilgili tüm devlet kurumlarımızla yakın diyalog halindeyiz. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlığımızın geçmişten bu yana kamulaştırma işlemi devam ediyor. Burada hali hazırda bir lisemiz var. Anaokulu ve ortaokul yapılmasıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir planlaması var. Bu kapsamda bakanlık ve valilik tarafından yürütülen bir kamulaştırma süreci var. Bu süreçte belediyemizle işbirliği talebi oldu. Onu da biz canı gönülden kabul ettik ve şuanda bir yıkım gerçekleştirmeye başladık. Biz Ulubatlı Hasan Mahallesinde gençleri zehirleyen ev ve kişilerin mahallemizden uzaklaşması için çalışma başlattık" diye konuştu.

"Hedefimiz ilk etapta 46 evi yıkmak"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Ulubatlı Hasan Mahallesi'ne yapılması planlanan Millet Bahçesi için 5 milyon TL'lik hibe desteği aldıklarını aktaran Kocaispir, daha sonra şunları söyledi:

"Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca belediyemize 5 milyon liralık hibe desteği sağlandı. Kamulaştırmaya ilaveten yeni bir kamulaştırma süreci başlatıyoruz. İnşallah bu yılın sonunda Ulubatlı Hasan Mahallemizi bu sıkıntılardan temizleyip kamulaştırdığımız alanda Adana'nın en güzel millet bahçelerinden birini yapmayı ümit ediyoruz. Bu sıkıntıdan kurtulma noktasında katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Hedefimiz ilk etapta 46 evi yıkmak. İmar planlarımızda yıkılacak evleri yeşil alan olarak belirledik. 5 milyon TL'lik bir kaynağı kullanma noktasındayız. Buradaki insanları da mağdur etmemeye çalışacağız."

İhlas Haber Ajansı / Umutcan İşledici - Güncel

Fatih Mehmet Kocaispir geri dönüşüm Uyuşturucu Adana Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title