Haberler

ABD Yetkilileri Şaryat Hava Üssü Saldırısını Anlattı

WASHINGTON (AA) – ABD askeri istihbarat yetkilileri Suriye rejimine ait Humus kenti yakınlarındaki Şayrat hava üssüne yapılan füze saldırısında 59 ayrı noktayı vurduklarını ve 20 uçak ile bir karadan havaya füze (SAM) sistemi ve bir radar sistemini yok ettiklerini açıkladı.

WASHINGTON (AA) – ABD askeri istihbarat yetkilileri Suriye rejimine ait Humus kenti yakınlarındaki Şayrat hava üssüne yapılan füze saldırısında 59 ayrı noktayı vurduklarını ve 20 uçak ile bir karadan havaya füze (SAM) sistemi ve bir radar sistemini yok ettiklerini açıkladı.

ABD'nin üst düzey askeri istihbarat yetkilileri Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) gazetecilere, Suriye rejimine ait Şaryat hava üssüne 59 Tomahawk füzesi ile yapılan saldırıyı anlattı.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkililerden biri, ABD ordusunun çok seçenekli bir askeri planı 5 Nisan itibariyle hazırladığını ve ABD Başkanı Donald Trump'ın perşembe günü öğleden sonra askeri harekat talimatını verdiğini belirtti.

Yetkili, söz konusu seçeneklerin 4.30'da Ulusal Güvenlik Konseyine iletildiğini ve Trump'ın Şayrat Hava Üssü'ne saldırı seçeneğini tercih ettiğini kaydetti.

Trump'ın seçtiği planın 4 saat içerisinde uygulamaya konulduğunu ifade eden yetkili bu süre zarfında da Rusların bilgilendirildiğini kaydetti.

Yetkili, uçakların yanı sıra üste bulunan tek hava savunma sistemini ve radar sistemini vurduklarını açıkladı.

Rusya ile güvenli kanal üzerinden görüştüklerini ifade eden yetkili, Rusya'nın söz konusu kanalı kapattıkları yönündeki iddialara ilişkin, kanalın açık olduğunu ve saldırıdan sonra da kullanıldığını ifade etti.

"Füzelerin 23'ünün isabet ettiği iddiaları yanlış"

Rusya'nın üste sadece 23 hedefin vurulduğunu 36 füzenin ise isabet etmediğine yönelik iddialarına cevap veren yetkili "Planımızda 59 ayrı noktayı vurmak vardı, hepsini vurduk." dedi.

Yetkili toplamda 60 füze kullandıklarını, biri kısa bir süre sonra patlarken bir füzenin de arıza vermesi üzerine sistemden ayrılmadan çıkarıldığını, yerine başka bir füzenin konulduğunu ifade etti.

Rusya'nın hava savunma sistemlerinin füzeleri durdurabileceğini ifade eden yetkili Rusların neden söz konusu sistemleri devreye sokmadıkları yönündeki sorulara cevap vermedi.

Yetkililer açıklamalarında Esed rejimin gerçekleştirdiği kimyasal saldırı ile ilgili detaylara da yer verdi.

"Birden çok kimyasal saldırı gerçekleştirildi"

ABD istihbarat yetkilisi, rejimin Hama'da muhaliflerin yoğun baskısı altında olduğunu ve neredeyse Hama'daki hava üssünü kaybetmek üzere olduklarından dolayı kimyasal silah kullanmaya kalkıştığını söyledi.

Kimyasal saldırıyı "Savaş alanındaki umutsuzluktan dolayı verilmiş bir karar" olarak niteleyen yetkili Beşar Esed rejiminin çok üst düzey yetkililerinin kimyasal saldırı kararında rol oynadıklarını tespit ettiklerini söyledi.

25 Mart'tan 4 Nisan'a kadar Suriye rejiminin birden çok kimyasal saldırı gerçekleştirdiğini öne süren istihbarat yetkilisi, rejimin 25 Mart'ta Hama kentinde klor gazı kullandığını, 30 Mart'ta da tanımlanamayan bir kimyasal ile yine Hama'da saldırı düzenlendiğini ifade etti.

Yetkili "4 Nisan'da rejimin Han Şeyhun'da 2013 yılından beri en büyük kimyasal saldırısını gerçekleştirdiğini gördük." dedi.

Yetkili şöyle devam etti:

"Han Şeyhun'da sarin gibi sinir gazı olan bir kimyasal mühimmatın kullandığı konusunda kanaatimiz yüksek. Belirtiler sinir gazına maruz kalma belirtileri ile uyumlu görünüyor. Hastalar yerel doktorlar tarafından muayene edildi. Sivil toplum kuruluşları fiziki muayenelerde sinir gazı tespit ettiklerini bildirdi ve Dünya Sağlık Örgütü de bu bilgiyi doğruladı."

Kimyasal silah saldırısının yerel saatle 06.50 civarında meydana geldiğini ve bombanın bir caddeye bırakıldığına dair ellerinde görsel malzeme olduğunu ifade eden istihbarat yetkilisi saat 07.00 civarından ise aynı mahalleden ölü ve yaralıların hastanelere taşındığını ifade etti.

Esed rejimin kimyasal silah konusunda kabiliyetinin olduğunu ve bu konuda da destek de aldığını bildiklerini ifade eden yetkili Şayrat hava üssünün Han Şeyhun saldırısındaki rolü ile ilgili şunları ifade etti:

"Şayrat hava üssünün özellikle de 2013 öncesinde rejimin kimyasal faaliyetleri ile ilişkili olduğunu biliyoruz ve o üste rejimin kimyasal silah uzmanlarının olduğunu biliyoruz. Bahsettiğim her bir saldırıda Rus yapımı Suriye uçaklarının söz konusu bölgelerin üzerine olduğunu biliyoruz."

Gazetecilerle Suriye uçaklarının Han Şeyhun saldırısında tespit edilen radar izleriyle ilgili bir grafik paylaşan yetkili yüzlerce insanın yaralanmasına ve onlarcasının da ölümüne neden olan kimyasal saldırının Şaryat hava üssünden kalkan uçaklarla gerçekleştirildiğini ifade etti.

- Rusların iddiaları asılsız

Rus makamlarının muhaliflerin kimyasal silah ürettikleri bir tesisin vurulması iddialarına da değinen yetkili, gazetecilerle paylaştığı havadan çekilmiş bir fotoğrafta vurulan yerin bir bina olmadığını, bombanın bir caddenin ortasına bırakıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Yetkili, "Rusların kimyasal silah tesisi ile ilgili haberlerde saldırının saat 11.30 -12.30 arasında gerçekleştirildiğini belirtiyorlar. Ancak kimyasal gazdan etkilenen hastaların hastaneye 7.00'da geldiğini biliyoruz yani Rusların bahsettiği saldırıdan bir kaç saat önce." dedi.

Siviller hastaneye akın ettiği sırada bir insansız hava aracının (İHA) hastanenin üzerinde keşif yaptığını ve kısa bir süre sonra da Rus yapımı olduğunu tespit ettikleri ancak Rusya'nın mı veya rejimin mi olduğunu tespit edemedikleri bir hava saldırısının söz konusu olduğunu ifade eden yetkili, o uçağın kime ait olduğunu tespit etmeye çalıştıklarını belirtti.

Kaynak: AA / Güncel

Beşar Esed Suriye Rusya Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği'ni yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği"ni yayımladı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Anlaşma tamam gibi! 1. Lig takımı Adanaspor satılıyor

Anlaşma tamam gibi! 1. Lig takımı Adanaspor satılıyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title