Haberler

AB'ye genişleme sürecini siyasileştirmeden adil biçimde sürdürmesi çağrısı

Güncelleme:

Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) ve Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Avrupa Birliği'nin (AB), aday ülkelerle üyelik müzakerelerini adil ve kararlı bir şekilde sürdürmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Üyelik dayanışması ve veto hakkının kötüye kullanılması...

Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) ve Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Avrupa Birliği'nin (AB), aday ülkelerle üyelik müzakerelerini adil ve kararlı bir şekilde sürdürmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Üyelik dayanışması ve veto hakkının kötüye kullanılması genişleme konusunda somut ilerlemeyi hala engellemektedir." dedi.

Çok sayıda yerel yönetim birliğini bir araya getiren NALAS'ın dönem başkanı Turan, AB Bölgeler Komitesi tarafından Brüksel'de düzenlenen 8. Genişleme Günü Genel Kurulunun "genişleme politikası" konulu oturumunda konuştu.

"Genişleme politikası bütün AB politikaları arasında her zaman en değerli olanıdır." diyen Turan, genişleme politikasının AB'nin yumuşak gücünün ana kaynağı olduğunu belirtti.

Turan, genişlemenin AB'nin bölgesel ve küresel rolüne katkıda bulunduğuna işaret ederek, bunun aynı zamanda aday ülkelerde kapsamlı reformların gerçekleşmesi için bir itici güç olduğunu söyledi.

AB'nin entegrasyon ve genişleme sayesinde son dönemin en başarılı barış projelerinden biri olduğunu anlatan Turan, "Rusya-Ukrayna savaşının ardından Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın üyelik başvuruları ile birlikte genişleme yeniden AB'nin gündemine girmiştir." diye konuştu.

Turan, "Üyelik dayanışması ve veto hakkının kötüye kullanılması genişleme konusunda somut ilerlemeyi hala engellemektedir. AB, aday ülkelerle üyelik müzakerelerini adil ve kararlı bir şekilde sürdürmeli, genişleme sürecinin dar görüşlü ulusal saiklerle siyasileşmesine müsaade etmemelidir." ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşının AB'yi yalnızca savunma ve güvenlik alanında değil, aynı zamanda ekonomi, göç, enerji ve gıda güvenliği gibi alanlarda da yeni zorluklarla baş başa bıraktığını anımsatan Turan, ekonomik kriz, düzensiz göç, artan yabancı düşmanlığı, Brexit ve Kovid-19 salgını gibi sınamaların AB'yi mevcut ittifaklarını güçlendirmeye ve yeni ortaklıklar ile diyalog mekanizmaları oluşturmaya ittiğini aktardı.

Turan, güneydoğu Avrupa'nın çok büyük bir kalkınma potansiyelinin olduğunun altını çizerek, "AB'nin güneydoğu Avrupa'ya yönelik genişleme politikası hem siyasi gerçeklikleri hem de yeni jeopolitik bağlamı göz önünde bulundurarak daha esnek, daha dinamik ve ödüllendirici hale getirilmeli. AB genişleme politikası, yaşam koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulunacak gerekli reformları hızlandırmak için etkili bir dış politika aracı olarak kullanılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

AB projesinin hem barış hem de ekonomik büyüme çerçevesi ortaya koyduğuna değinen Turan, şöyle devam etti:

"Demokrasi, barış ve ekonomik büyüme birbirini karşılıklı besliyor. Bu tam da güneydoğu Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu şey. AB adayı olan 10 ülkenin 8 tanesinin güneydoğu Avrupa bölgesinden olduğu düşünüldüğünde, güneydoğu Avrupa ülkeleri AB'ye üye olmadan AB tamamlanmış olmaz. Bu süreç tamamlanmadan AB'nin güvenliğinden, istikrarından ve barışından bahsedemeyiz."

Turan, halihazırda Türk halkının önemli bir çoğunluğunun AB projesine ve Türkiye'nin AB üyeliğine inandığını belirterek, çifte standartlar ve Türkiye'ye yönelik ayrımcılık nedeniyle Türk halkında AB'ye karşı güven zedelenmesi olduğunu, halkın AB'nin üstenci yaklaşımlarını itici bulduğunu ifade etti.

NALAS hakkında

Merkezi Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bulunan NALAS, güneydoğu Avrupa'da 80 milyondan fazla kişi tarafından doğrudan seçilen, yaklaşık 9 bin yerel yönetimi temsil eden 13 yerel yönetim birliğini bir araya getiriyor.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Ergün Turan Avrupa Birliği Mehmet Ergün Fatih Güncel Haberler

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp 'tasarruf' vurgusu yaptı

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp "tasarruf" vurgusu yaptı

Gökçek laf attığına bin pişman oldu: Sen bir soytarısın, kes sesini

Gökçek laf attığına bin pişman oldu: Sen bir soytarısın, kes sesini

Bakmadan Geçme

İnci Taneleri final mi yapıyor, İnci Taneleri bitiyor mu? #128250 31 Mayıs Cuma Hutbesi yayınlandı! 31 Mayıs Cuma Hutbesi tam metni! #128220 Minnesota TW Dallas Mavericks NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 31 Mayıs Basketbol NBA CANLI İZLE! #127936 Sakaryaspor Bodrumspor maçı CANLI izle! (HD) 30 Mayıs Sakaryaspor Bodrumspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 30-31 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? 30-31 Mayıs Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 30 Mayıs Perşembe yarın okullar tatil mi, okul yok mu? İstanbul, İzmir, Ankara okullar tatil mi? Survivor bireysel dokunulmazlık oyununu kim kazandı 30 Mayıs Perşembe 2024? #128250 Survivor kim kazandı? 30 Mayıs Perşembe Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #129300 Survivor CANLI izle! 30 Mayıs Perşembe TV8 Survivor HD izleme linki var mı? #128250 Hudutsuz Sevda 35. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Hudutsuz Sevda yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 İnci Taneleri 18. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs İnci Taneleri yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Aldatmak 71. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Aldatmak yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi!
Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title