83 Yaşındaki Emekli Öğretmenin Sınav Heyecanı - Haberler
Haberi Paylaş

83 Yaşındaki Emekli Öğretmenin Sınav Heyecanı

AA - Güncel
83 Yaşındaki Emekli Öğretmenin Sınav Heyecanı

Bingöl merkezde yaşayan 83 yaşındaki emekli öğretmen Abid Kanmaz, üniversite diplomasına sahip olma hayalini gerçekleştirmek için açık öğretim sınavında ter döktü.

Bingöl merkezde yaşayan 83 yaşındaki emekli öğretmen Abid Kanmaz, üniversite diplomasına sahip olma hayalini gerçekleştirmek için açık öğretim sınavında ter döktü.

İlk Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra öğretmen olarak atanan ve eğitimine ara veren Kanmaz, 22 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra erken emeklilik yasasından yararlanarak emekli oldu.

Emekli olduktan sonra eğitimini sürdürmek isteyen Kanmaz, öğretmenlere tanınan bir haktan yararlanarak 1989 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Ön Lisans Programına kayıt yaptırdı. Çeşitli nedenlerden dolayı kayıt yaptırdığı okula devam edemeyen Kanmaz, 2018 yılında çıkan öğrenci affından yararlanarak kayıt yeniledi.

Halen ikinci sınıf öğrencisi olan Abid Kanmaz, kendisiyle aynı statüde başka öğrenci olmayınca Açık Öğretim Fakültesi Bingöl İrtibat Bürosunda tek başına sınava girdi.

Evli, 6 çocuk ve biri öğretmen 13 torun sahibi Kanmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitimin yaşının olmadığını belirtti.

Eğitimini tamamlamamanın içinde bir ukde olarak kaldığını aktaran Kanmaz, "Emekli olduğum zaman yeni bir yasa ile bize de açık öğretime katılım hakkı sağlandı. Gittim, ancak tamamlayamadım. Fakat içimde bir ukde kaldı. Yani dedim eğitimin yaşı yok, neden girmedim. Girmediğim için bazı özlük haklarımda da çok zararım oldu. Eğitimin yaşı olmaz düşüncesiyle bu sınava müracaat ettim. Dördüncü kezdir sınava giriyorum." ifadelerini kullandı.

Kanmaz, her öğrenci gibi sınav heyecanı yaşadığını belirterek, yetiştirdiği öğrenciler arasından çok sayıda kaymakam, doktor, mühendis bulunduğunu söyledi.

Gençlere örnek olması için eğitime devam ettiğini dile getiren Kanmaz, "Gençler beni örnek alsınlar, okumanın yaşı yoktur. Demesinler ben yaşlandım, artık topluma yaramıyorum. Oysa canlı olan herkes okuyup faydalı olabilir, yeter ki istesin." dedi.

AA / Güncel

Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title