Haberler

39 Yıllık Muhtar

Sivas'ta merkeze bağlı Mescitli Köyü muhtarı 66 yaşındaki İbrahim Arslan, babası Teyfik Arslan'dan 1973 yılında devraldığı muhtarlığı 39 yıldır aralıksız sürdürüyor.

Sivas'ta merkeze bağlı Mescitli Köyü muhtarı 66 yaşındaki İbrahim Arslan, babası Teyfik Arslan'dan 1973 yılında devraldığı muhtarlığı 39 yıldır aralıksız sürdürüyor.

İl merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunan 22 haneli ve 160 nüfuslu Mescitli köyünde muhtarlık makamı uzun yıllardır el değiştirmedi. 1953-1973 yılları arasında 20 yıl boyunca köyde muhtarlık yapan Teyfik Arslan, daha sonra bu görevi askerlik hizmetini yapan oğlu İbrahim Arslan'a devretti. 1973 yılında seçilen İbrahim Arslan, o tarihten bu yana yapılan seçimlerde köyün tek muhtar adayı oldu ve seçildi. Muhtarlık görevinde 39 yılı geride bırakan ve 40'ıncı yılına girmeye hazırlanan İbrahim Arslan, köylülerinden gelecek seçimde müsaade isteyeceğini ve yeniden aday olmayacağını söyledi.

Muhtarlık yaptığı dönemde köyün çözülmeyen sorununun kalmadığı anlatan İbrahim Arslan, "1953 yılında babam köye muhtar olmuş. Ben 1973 yılında askerden geldikten sonra muhtarlığı ben aldım. Babamın okur yazarlığı yoktu. Zaten askere gitmeden önce işlerini yine ben yapıyordum. Askerden geldikten sonra bana devretti. 1973 yılından bu yana bu görevi aralıksız olarak ben yapıyorum. Köylümüzün takdiri bu zamana kadar beni layık gördüler ki böyle devam etti. Yeni seçimlerde muhtarlığa tekrar aday değilim. Biraz kafamı dinlemek istiyorum. Yaşlandıkça insana zor geliyor. Benim de bir oğlum var. Ama muhtarlığı ona bırakmayı düşünmüyorum. Bu köy günahı ve sevabıyla bana yıllarca bana oy verdi. Onları hiç mahcup etmedim. Bu görev tek başına yapılacak bir görev değildir. Bu görev köylü ile birlikte yapılır." dedi. Muhtarlığın en önemli görevinin köydeki asayiş ile birlik ve beraberliği muhafaza etmek olduğunu söyledi.

KÖYLÜLER, 'BIRAKMAYIZ'

11 yıldır köy camisinde imamlık yapan Selahattin Kaya, "İbrahim Arslan benim gördüğüm muhtarlar içinde bu işi en iyi yapan insan. Ben 3-4 köyde görev yaptım ama böyle bir muhtar görmedim. Sivas'ta ve köylerinde bu kadar uzun süre aralıksız muhtarlık yapanına hiç rastlamadım. Muhtarımız bizi bıraksa da biz köylü olarak onu bırakmayız. Çünkü ondan başka bu işi yapacak kimse yok. Yani kısacası gelecek dönemde bizim muhtarımız olmasını isteyeceğiz." dedi. Köylüler de muhtarlarından çok memnun olduklarını dile getirdi.

İbrahim Arslan'ın köyü Mescitli, 2012 yılında Türkiye genelinde yapılan, 'Türkiye'nin en temiz köyü' yarışmasında da dereceye girerek ödül almıştı. Arslan'ın ödülünü Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar vermişti. - Sivas

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

İbrahim Arslan Türkiye Sivas Politika Güncel Haberler

İzmir'de alevler saatlerdir söndürülemiyor! 1 mahallenin tahliyesine başlandı

İzmir'de alevler saatlerdir söndürülemiyor! 1 mahallenin tahliyesine başlandı

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Bakmadan Geçme

19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe Hull City maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Fenerbahçe Hull City maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Trencin maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Trencin maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Fenerbahçe Hull City maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Hull City maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title