Genç Türkiye Zirvesi - Vali Şahin

Genç Türkiye Zirvesi - Vali Şahin

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Türkiye artık teknoloji, inovasyon ve yenilikçiliği konuşuyor, bunu dert edinmiş durumda.

12.05.2017 18:37 | Son Güncelleme: 12.05.2017 18:37

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Türkiye artık teknoloji, inovasyon ve yenilikçiliği konuşuyor, bunu dert edinmiş durumda. Bu gelecek açısından, ülkemizin milletimizin geleceğe emin şekilde yürüyüşü açısından çok umut verici." dedi.

Şahin, "Dijital Dönüşüm Güçlü Türkiye" temasıyla bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen Genç Türkiye Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, içinde bulunulan dönemin "dijital çağ" olduğuna, dijital çağın barındırdığı teknolojik gelişmelerin önemine işaret ederek, bilgi çağının gençler için büyük bir şans olduğunu, bu şansın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin geçmişte sanayi devrimini yakalayamadığını belirten Şahin, şunları kaydetti:

"Öyle bir makas açılmıştı ki en az 100 yıllık bir makastı ve biz bu makası neredeyse kapatma imkanına sahip değildik. Şimdi bilgi çağında bu makasın çok rahat kapatılma imkanı var. Eğer iyi çalışırsanız, programlı, stratejik ve hedefleri belirleyerek çalışırsanız bu farkı kapatma imkanımız var. Türkiye artık teknoloji, inovasyon ve yenilikçiliği konuşuyor, bunu dert edinmiş durumda. Bu gelecek açısından, ülkemizin milletimizin geleceğe emin şekilde yürüyüşü açısından çok umut verici."

Dijital çağa ayak uydururken dikkat edilmesi gereken şeyler olduğunu ifade eden Şahin, yeni çağın ahlak, kültür, sosyal ergonomisinin de düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Şahin, söz konusu kavramların hayata geçirilmesinin önemine işaret ederek, "Aksi takdirde bilginin, bunun neticesinde üretilen birtakım ürünlerin daha fazla esiri olmak durumunda kalırız. Hayatımız daha zorlaşır, özgürlüklerimiz çok daha kısıtlanmış olur. Eğer biz bu çağın ahlak, kültür ve sosyal tarafını da beraberinde götürebilirsek, çok daha müreffeh, huzurlu bir döneme insanlık geçmiş olur." diye konuştu.

"Dijital dönüşüm zihinsel dönüşümü gerektirir"

Genç Türkiye Zirvesi Başkanı Muhammed Attila Sevim de Türkiye'nin değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini ifade ederek, dijital dönüşümün zihinsel dönüşümü gerektirdiğini söyledi.

Bu arada, zirvenin açılışı mehter takımı gösterisi ve tarihe imza atanların yer aldığı video gösterimiyle başladı. Video gösterimi sırasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın silüetlerinin ekrana yansıması, zirve katılımcılarından yoğun alkış aldı.

Zirve, çeşitli oturumlarla devam edecek.

Kaynak: AA

title