Erzurum'daki Deprem Korkuttu

Erzurum'daki Deprem Korkuttu

Erzurum'un Köprüköy İlçesine Bağlı Marifet Köyünde Bugün Meydana Gelen 4.1 Büyüklüğündeki Depremde Birçok Ev ve Ahırda Hasar Oluşurken, Büyük Panik Yaşayan ve Evlerine Giremeyen Köy Halkı Geceyi Dışarıda Geçiriyor.

Erzurum'daki Deprem Korkuttu

Erzurum'un Köprüköy ilçesine bağlı Marifet köyünde bugün meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremde birçok ev ve ahırda hasar oluşurken, büyük panik yaşayan ve evlerine giremeyen köy halkı geceyi dışarıda geçiriyor.

Erzurum merkeze 90 kilometre uzaklıkta bulunan Marifet köyünde bugün saat 13.50'de 4.1 büyüklüğünde hafif şiddette bir deprem meydana geldi. 50 hane ve 500'e yakın insanın yaşadığı köyde, deprem sarsıntısıyla birlikte kendilerini dışarı atan vatandaşlar, korkudan evlerine giremez oldu. Köydeki ikametlerin tamamının kerpiç ve toprak damlı evler olması nedeniyle hafif şiddetli deprem bile büyük etki meydana getirdi. Deprem sonrasında birçok ev ve ahırın duvarları çatlarken, deprem haberinin alınmasının ardından Erzurum'dan Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden 2 araç ve 7 personel, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nden hasar tespiti için bir ekip, Türk Kızılayı Kuzey Anadolu Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nden bölgeye 1 öncü haberleşme aracı ve 3 uzman afet personeli gönderildi.

Evlerine giremedikleri için geceyi kurdukları çadırlarda ve açık alanlarda geçireceklerini ifade eden Marifet köyü sakinleri, "Büyük bir sarsıntı oldu. Çoluk, çocuk herkes dışarı fırladı. Çok korktuk. Evlerin toprak olması dolayısıyla duvarlarda çatlamalar, yıkılmalar meydana geldi. Allah'tan daha şiddetli bir deprem olmadı. Yoksa halimiz perişan olurdu" diye konuştu.

Depremin hafif şiddette olmasına rağmen köydeki evlerin derme çatma olması nedeniyle büyük hasara yol açtığını belirten köylü sakinlerinden Abdullah Demirel ve Burhanettin Akbaba, "Deprem sonrası evlerimiz oturulmaz hale geldi. Korkudan zaten evlere giremiyoruz. Çok tehlikeli. Bu geceyi dışarıda geçireceğiz. Yetkililer bize yardım etsin" dedi.

(AA-NÇ-Y)