Erken Dönemde Süne ile Kimyasal Mücadeleye Para Cezası
Haberler » Yerel » Erken Dönemde Süne ile Kimyasal Mücadeleye Para Cezası - Haberler

Erken Dönemde Süne ile Kimyasal Mücadeleye Para Cezası

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tekirdağ İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, süne ile mücadelede erken dönemde yapılan kimyasal müdahalenin yanlış olduğunu belirterek, "Erken dönemde yapılan ilaçlamalar, doğada süne ile biyolojik savaş halinde olan birçok faydalı böceğin ölmesine de yol açıp biyolojik dengeye zarar verecektir.

Erken Dönemde Süne ile Kimyasal Mücadeleye Para Cezası

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü , süne ile mücadelede erken dönemde yapılan kimyasal müdahalenin yanlış olduğunu belirterek, "Erken dönemde yapılan ilaçlamalar, doğada süne ile biyolojik savaş halinde olan birçok faydalı böceğin ölmesine de yol açıp biyolojik dengeye zarar verecektir. Erken dönemde süne erginine kimyasal mücadele yapanlara 5996 sayılı kanuna göre 3 bin TL para cezası verilecektir" dedi.

Süne arazi çalışmalarına yerinde inceleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tekirdağ İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, eş zamanlı olarak 104 teknik personel ile hububat arazilerinde çalışmalara başladıklarını ifade etti. Tekirdağ'daki tüm buğday ve arpa alanlarında süne miktarının tespiti, yumurtalarının parazitlenme oranları ve nimf döneminde arazide çalışmalar yapılacağını belirten Sarıkoca, "SMS sistemimizde kayıtlı tüm çiftçilerimize de bilgilendirme mesajı gönderilmiştir. Hububat üreticilerimizden erken dönemde ve gereksiz yere kimyasal mücadeleye başlamamalarını talep ediyoruz. Erken dönemde yapılan ilaçlamalar, doğada süne ile biyolojik savaş halinde olan birçok faydalı böceğin ölmesine de yol açıp biyolojik dengeye zarar verecektir. Erken dönemde süne erginine kimyasal mücadele yapanlara 5996 sayılı kanuna göre 3 bin TL para cezası verilecektir. Bu nedenle üreticilerimizin mağdur olmaması ve süne zararından etkilenmemesi için il ve ilçe müdürlüklerimizin duyurularını dikkate almaları gerekmektedir" ifadelerini kullandı. - TEKİRDAĞ

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler