Engelli Çocuğun İşkence Sonucu Ölmesi Davasında Karar Çıktı

Engelli Çocuğun İşkence Sonucu Ölmesi Davasında Karar Çıktı

Malatya'da 6 Yaşındaki Engelli Büşra'nın İşkence Sonucu Ölmesi Sebebiyle Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Açılan Davada Yargılanan Anne ve Babaya Toplam 33'er Yıl, Annenin Dostu Olduğu İddia Edilen Şahsa İse 8 Yıl Hapis Cezası Verildi.

Engelli Çocuğun İşkence Sonucu Ölmesi Davasında Karar Çıktı

Malatya'da 6 yaşındaki engelli Büşra'nın işkence sonucu ölmesi sebebiyle Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada yargılanan anne ve babaya toplam 33'er yıl, annenin dostu olduğu iddia edilen şahsa ise 8 yıl hapis cezası verildi.

Malatya il merkezi Gürsel Mahallesi 23. Sokak'ta 26 Kasım 2005 tarihinde meydana gelen olayda, baba Asım D., 6 yaşındaki kızı Büşra'yı yalnız ve baygın vaziyette bulmuştu. 6 yaşındaki bedensel engelli Büşra, kaldırıldığı Turgut Özal Tıp Merkezi'nde hayatını kaybetmişti. Yapılan otopside küçük kızın vücudunun muhtelif yerlerinde darp izi ve sigara yanığına rastlanması nedeniyle soruşturma başlatılmıştı. Alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında gözaltına alınan anne Rahime D. ile baba Asım D. ve annenin dost hayatı yaşadığı iddia edilen Ali T., sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde olayla ilgili "İhmal sonucu ölüme neden olmak, kendini savunamayacak çocuğa eziyet etmek ve kasten yaralamak" suçlamasıyla şahıslar hakkında açılan davada, anne ve baba için toplam 33 yıl, küçük çocuğun üzerinde sigara söndürmekle suçlanan mezunu Ali T. hakkında ise "Kendini savunamayacak çocuğa eziyet etmek" suçundan 8 yıl hapis cezası verildi.

Öte yandan mahkemede ifade veren küçük Büşra'nın ağabeyi 13 yaşındaki M.D., kardeşi Büşra'nın engelli olduğunu ve Ali T.'yi evlerine gelip gitmesinden dolayı tanıdığını, kardeşi Büşra'nın üzerinde sigara söndürdüğünü söyledi. Babasının da bir kez Büşra'yı döverek dişini kırdığını belirtti. Büşra'nın ablası 11 yaşındaki A.D. ise, kız kardeşinin hem annesi ve babası tarafından dövüldüğünü, hem de evlerine gelip giden Ali T.'nin kardeşinin üzerinde sigara üzerinde söndürdüğünü söyledi.

(BK-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA