Haberler

Bakan Şimşek: Vergi kaçakçılarını ihbar edenlere ikramiye

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medyadan "vergi ihbarı" döneminin başladığını duyurdu. Bakan Şimşek, ihbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10'u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebileceğini açıkladı.

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşların daha kolay ve hızlı bir şekilde ihbarda bulunabilmeleri için Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yeni kanalları devreye aldığını belirterek, "İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10'u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecek." ifadesini kullandı.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabı X'ten, GİB'in yeni devreye aldığı kanallara ilişkin dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

"VERGİ KAYBI CEZASININ YÜZDE 10'U TUTARINDA İHBAR İKRAMİYESİ ÖDENECEK"

Vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadelelerinin devam ettiğini bildiren Şimşek, "Vatandaşlarımızın daha kolay ve hızlı bir şekilde ihbarda bulunabilmeleri için Gelir İdaresi Başkanlığımız yeni kanalları devreye aldı. İhbarlara yönelik yapılacak vergi incelemesi sonucu ihbarda verilen bilgiye istinaden tespit edilen vergi ve vergi kaybı cezasının yüzde 10'u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebilecek." ifadelerini kullandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi İhbarı Kanallarını Güncelledi

WHATSAPP, BİP, X VE INSTAGRAMDAN İHBAR EDİLEBİLECEK

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Bakanlıkça yürütülen kayıt dışı ekonomi ile mücadele çalışmaları kapsamında, vatandaşların ihbar ve şikayetlerini kolay, hızlı ve istedikleri her an (7/24) yapabilmelerine imkan sağlamak amacıyla GİB'in internet sayfası, Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil ve Vergi İletişim Merkezi (VİMER) (189) hizmetleri güncellendi. Başkanlık, "BİP Vergi İhbarı Servisi", X ve Instagram ihbar hesapları ("gibihbar" üzerinden "DM-Direkt Mesaj" yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (05521890189) yollarını da hizmete açtı.

Bu yolları kullanan vatandaşlar, düşük KDV oranı uygulaması, IBAN/PTT çeki yolu ile ödeme talep edilmesi, fiş/fatura verilmemesi, başka işletmenin POS cihazının kullanılması, mükellefiyet kaydının olmaması, sahte/yanıltıcı belge düzenlenmesi veya kullanılması, personel ücretinin elden ödenmesi, kira gelirinin beyan edilmemesi, tapu harcının eksik ödenmesi, kaçak ürün satışının yapılması gibi konu başlıklarında vergi ihbarında bulunabiliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi İhbarı Kanallarını Güncelledi

Öte yandan, denetim işlemleri hakkında bilgi talep etmek isteyen vatandaşların ihbar ve şikayetlerini, VİMER ihbar hattını (189) arayarak ya da gib.gov.tr veya Dijital Vergi Dairesinde yer alan Vergi İhbarı bölümünden kayıt numarası alarak yapmaları gerekiyor.

Kaynak: AA / Ekonomi

Gelir İdaresi Başkanlığı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Sosyal Medya Instagram Whatsapp Kamu Hukuk Ekonomi Güncel Haberler

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

İstanbul'a yağmur ve fırtına nedeniyle inemeyen uçakta pilot ecel terleri döktü: Çok fena sallanıyoruz

İstanbul'a yağmur ve fırtına nedeniyle inemeyen uçakta pilot ecel terleri döktü: Çok fena sallanıyoruz

Türkiye'nin dev lastik fabrikası üretimi durdurdu

Türkiye'nin dev lastik fabrikası üretimi durdurdu

Eski Survivor yarışmacılarını finale çakarlı araçla götürdü, cezadan kaçamadı

Eski Survivor yarışmacılarını finale çakarlı araçla götürdü, cezadan kaçamadı

500

Yorumlar (46)

Aytekin Çelik:

SAYIN BAKAN,SİZİ VE EKİBİMİZİ TEBRİK EDİYORUM.LAKİN ÇOK GEÇ KALINMIŞ BİR UYGULAMA.

262
48
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Milyarlarca lira vergi borcu affedilenleri de anaydınız

yanıt255
yanıt5
MÜCAHİD:

fahri trafik müfettişi gibi fahri vergi müfettişi olabilir, bir kısım insan aldığı ödüllerle geçimini bu şekilde sağlayabilir, vergi veritabanına sınırlı erişim verilebilir bunlara, tabii sabıkasız güvenilir olmaları lazım,

yanıt19
yanıt6
İbrahim KULOĞLU:

Gerçekten anlamıyorum müteahhitler üç dört milyona ev satıp 500 600 bin fatura kesiyorlar. Acaba maliye bakanlığı bir yerde konut fiyatları nedir bunu bilmekten mi aciz yoksa zengin kullanıyormu. Çalışandan asgari ücretliden alt gelir grubuna dahil olandan vergi alınıyor bu ülkede.

229
7
yanıtYanıtla
Abdulkadir Y:

Müteahhit 1 milyon vergi öderse o vergiyi de evin üstüne koyar sende nahsıl ev alırsın bilmem artık

yanıt31
yanıt73
Hakan Hakan:

Türkiyede tapu işlemlerinin hepsi düşük gösteriliyor Mehmet bey o kadar okumuşsun komedi gibi, çocuğun bildiğini Mehmet bey bilmiyormuş,

146
10
yanıtYanıtla
Salih Kandıralı:

La Memo burası Newyork Amerika.

yanıt39
yanıt3
MASUMANE3438:

ülke batana kadar aklınız neredeydi günaydın

125
9
yanıtYanıtla
Yusuf ODEMIS:

Ülke batana kadar değil oy kaybedene kadar

yanıt24
yanıt3
Saliha Ergin:

2016 da 30 yıl çalıştığım firmayı ihbar ettim elleriyle koymuş gibi buldu müfettişler 188 milyon ceza kesmişler nasıl olduysa kitabına uydurdular bir kuruş ikramiye vermediler. çünkü firmanın yeminli mali müşaviri eski maliye müfettişiydi firmanın patronları ile birlikte vergi kaçırıyolardı, hatta kanunsuz işlem yapıp birde yapılandırmaya sokmuşlar firmayı devletinde zarara uğrattılar

107
8
yanıtYanıtla
Tüm 46 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title