Haberler

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi'nde Hasat Bayramı Kutlandı

Abone Ol

Erzurum'da Valilik ve İl Tarım Müdürlüğü tarafından Atatürk Üniversitesine tahsis edilen tarım arazilerinde geleneksel 'Hasat Bayramı' düzenlendi. Etkinliğe çiftçilerin yanı sıra AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz ve diğer yetkililer de katıldı.

Erzurum'da Valilik ve İl Tarım Müdürlüğünce Atatürk Üniversitesine tahsis edilen tarım arazilerinde geleneksel "Hasat Bayramı" yapıldı.

AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, AK Parti İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral, Erzurum Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım ile muhtarların katıldığı etkinlikte, çiftçilerin alın teriyle ektiği ürünler hasat edildi.

Dualar ile başlayan programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesi mehteran takımı gösteri yaptı.

Akar, burada yaptığı konuşmada, bitkisel üretim hasadının yanı sıra Kurban Bayramı'nın kent ve bölge için "hasat bayramı" niteliğinde olduğunu söyledi.

Tüm çiftçilerin hasat bayramını kutlayan Akar, "Erzurum 800 binin üzerinde büyük baş, 1milyon 100 bin civarında küçükbaş hayvan varlığı, 480 bin hektar yaklaşık 4,5 milyon dekar tarım arazisiyle ve yine 1,5 milyon hektar mera alanıyla gerçekten çok önemli bir tarımsal üretim potansiyeline sahiptir. Yaklaş 1,5 milyon dekarda hububat üretimimiz var." diye konuştu.

Hububatta bu yıl beklenen rekoltenin 410 bin ton olduğunu belirten Akar, bunun 286 bin tonunun buğday, geri kalanının da arpa ve çavdar olduğunu söyledi.

Çalışma arkadaşlarıyla tüm çiftçileri destekleyerek sorunlarına çözüm bulmaya gayret gösterdiklerini vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

"Son 20 yılda 3,5 milyar lira çiftçilerimizin hesaplarına destek ödemesi aktarıldı. Bölge Kalkınma idarelerimizle sağlanan finansmanla çok önemli projeler yürüttük. Son 2 yılda 42 milyon bütçeli, 41 proje uygulamış ve yaklaşık 400-500 milyon lira katma değer sağlanmıştır. Bu projeler kapsamında şu ana kadar yaklaşık 1380 ton yem bitkisi tohumu, 2 bin 586 ton buğday, 75 ton bu yulaf, 46 ton nohut tohumu ve 166 bin adet ceviz, badem ve dut fidanı dağıttık. Kuzey ilçelerimize 1 milyondan fazla sebze fidesi alarak örtü altı tarım yapan çiftçilerimize katkıda bulunduk."

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Keskin, hasatta en yüksek verimin Horasan'dan alındığını söyledi.

Ortak çalışma kapsamında kara buğdayın da olduğunu ifade eden Keskin, "Bölgede 4 bin 100 dönümde ekim yapılıyor. Bunun 2 bin 500 yüz dönümü buğdayla ilişkili, dönümde 360 kilo verim alınıyor. Kara buğday çalışmamız var. Tarım il müdürlüğümüz ve belediyemizle birlikte hareket ediyoruz. 450 dönüm alanda kara buğday üretimimiz var." dedi.

Konuşmaların ardından, buğday tarlasında makineler eşliğinde hasat yapıldı.

AK Parti İl Başkanı Küçükoğlu da bir biçerdöverin direksiyonuna geçerek hasat yaptı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Milletvekili Erzurum Politika Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title