Haberler

"Doping İlaçları Kolay Ulaşılır Olmamalı"

TEİS Genel Başkanı Saydan: "Doping amaçlı kullanılan ilaçlar, her yerde bulunabilecek kadar kolay ulaşılabilir olmamalı" "Vatandaşlarımızın internetten elbise, ayakkabı, bilgisayar alır gibi...

YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ - Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, vücut geliştirme sporcusu Şahin İrencin'in doping ilaçları nedeniyle yaşamını yitirdiği iddialarıyla ilgili olarak, doping etkili gıda takviyesi adı altındaki ilaçların kolay ulaşılabilir olmaması gerektiğini bildirdi.

Saydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TEİS olarak, yurt dışından getirilip, gıda takviyesi adı altında piyasaya kontrolsüzce sürülen ilaçlardan şikayetçi olduklarını belirterek, "Vatandaşlarımızın internetten elbise, ayakkabı, bilgisayar alır gibi gıda takviyesi adı altında ilaç alıp kullanmasından son derece endişeliyiz. Özellikle gençlerimizin rağbet ettiği doping amaçlı kullanılan ilaçlar, her yerde bulunabilecek kadar kolay ulaşılabilir olmamalı. Bu tür ilaçlar sadece reçeteli olarak eczanelerimizde satılmalıdır" dedi.

Türkiye'nin tek sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı olduğunu anımsatan Saydan, bir ürüne ilaç şekli (kapsül, draje, ampul, şurup) verilmiş ise üretim ve satış izninin alınacağı yerin Sağlık Bakanlığı, vatandaşa satılacağı yerin de eczaneler olduğunu vurguladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yurtdışından gelen ilaç formu verilmiş ancak gıda takviyesi adı altında satılan ürünlerin satışına ve ürünleri satmak isteyenlere de ruhsat verdiğini savunan Saydan, şöyle konuştu:

"Böylece çoğu uzak doğu menşeli ve isimleri gıda takviyesi olan bu ürünler, internet ortamında kontrolsüz bir şekilde, 7'den 70'e herkesin ulaşabileceği sitelerde hatta sosyal paylaşım ağlarında satılarak, can kayıplarına veya zehirlenmelere neden olmaktadır. Bunun son örneğini geçtiğimiz günlerde genç bir sporcunun hayatını kaybetmesiyle üzülerek, yaşadık. Artık yeter, bu son olsun. Ülke olarak ders alalım ve daha fazla can ve sağlık kaybı yaşamayalım. Devlet yetkililerinden sigara, alkol ve uyuşturucuya gösterdikleri özeni, bu tür gıda takviyesi adı altındaki ilaçlarda da göstermesini istiyoruz. Artık doping, kas yapıcı, zayıflatıcı, saç çıkarıcı vaatleriyle içeriği belli olmayan bitkisel gıda takviyesi adı altındaki ürünlerle insanların zayıf noktalarından para kazanmak isteyenlere izin verilmesin."

Eczacılar uyarıyor

Yaşanan kayıpların ardından ilaçların toplatıldığını ancak kısa bir zaman sonra başka bir isimle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan ruhsat alınarak, yeniden internet yoluyla satıldığını öne süren Saydan, vatandaşları uyararak, şöyle devam etti:

"İnternette, 'bitkiseldir, zararsızdır' denilen ve zayıf olduğunuz konularda çok başarılı olduğu lanse edilerek, satılan hiçbir ürüne rağbet etmeyin. İnternetten veya eczanelerimiz dışında satılan bu ürünlerin yarısından fazlası merdiven altında, sağlıksız koşullarda üretilmiş ve içerikleri tam olarak bilinmeyip, Sağlık Bakanlığı tarafından kontrolü yapılmamış ürünlerdir. İsmi ne olursa olsun aslında ilaç olan her türlü ürünü, eczacınıza danışarak, eczanelerinizden almanız, sizin sağlığınız ve hayatınız için çok önemlidir. İnternette süslü reklamlarla yapılan vaatlere kanıp, sağlığınızı tehlikeye atmayın." - Eskişehir

Kaynak: AA / Sağlık

Sağlık Bakanlığı Nurten Saydan Sağlık Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title