Dha Yurt Bülteni - 24 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni - 24

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt Bülteni - 24

PKK'lı teröristlerden hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı (2)ŞEMDİNLİ ŞEHİTLERİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDIHakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Beldesi'inin karşısındaki Kuzey Irak topraklarında arazi arama-tarama faaliyetleri sırasında PKK'lıların düzenlediği roketatarlı saldırıda şehit...

PKK'lı teröristlerden hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı (2)

ŞEMDİNLİ ŞEHİTLERİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Beldesi'inin karşısındaki Kuzey Irak topraklarında arazi arama-tarama faaliyetleri sırasında PKK'lıların düzenlediği roketatarlı saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş 25 yaşındaki Sefa Kabakkaya ile Piyade Uzman Çavuş Bilal Türkmen'in cenazeleri akşam saatlerinde Van'a gönderildi. Şehit uzman çavuşlar için gece saat 23: 30'da Van Jandarma Filo Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Basına kapalı olarak yapılan törende, şehitlerin özgeçmişleri, ardından dualar okundu. Törenin ardından Şehit Jandarma Uzman Çavuş Sefa Kabakkaya memleketi Ordu'ya, Piyade Uzman Çavuş Bilal Türkmen'in cenazesi ise, toprağa verilmek üzere Hatay'a uğurlandı.

Haber : VAN,

===================

Maytap patlaması polisi alarma geçirdi

ANTALYA'nın Kepez İlçesi'nde devriye görevi yapan zırhlı polis aracının geçişi sırasında küçük çaplı bir patlama meydana geldi. Olay sonrası bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, patlamanın yola atılan maytaplardan kaynaklandığı belirlendi.

Varsak Mahallesi  Hamza Taş Bulvarı'ndaki olay, saat 23.00 sıralarında meydana geldi. Bölgede devriye görevi yapan polis ekibinin kullandığı hızlı aracın geçişi sırasında küçük çaplı bir patlama meydana geldi. Patlamayla polis ekipleri aracı terk ederek çevrede önlem aldı. Terör saldırısı şüphesi üzerine bölgeye Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda ekip sevk edildi. İncelemede patlamanın yola atılan maytaplardan kaynakladığını tespit edildi. Olay yeri inceleme görevlilerinin çalışmasının ardından ekipler normale döndü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------------

Polis aracından detay

Özel Harekat polislerinden detay

Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışması

Genel görüntü

Haber -Kamera: Alparslan ÇINAR/ANTALYA,

=======================================

Marmaris'te yat yangınında başçavuşun dikkati faciayı önledi

MĞLA'nın Marmaris İlçesi'ndeki yat limanında demirli lüks yatın makine dairesinde dumanların yükseldiğini gören sivil denizci başçavuşun dikkati ile yangın büyümeden önlendi. Başçavuşun haber vermesiyle yat yangın itfaiye ekipleri ve sahil güvenlik ekipleri tarafından söndürüldü.

Marmaris şehir merkezinde bulunan Yat Limanı'nda demirli yaklaşık 40 milyon lira değerindeki 35 metrelik Türk Bayraklı "Meya Meyaö adlı lüks yatın makine dairesinden dumanlar yükseldi. Yatın karşısında bulunan bir kafeteryada oturan Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı'nda görevli bir başçavuş dumanı görerek itfaiye ve kendi askeri birliğini aradı. Sahil Güvenlik yangın müdahale hücum botu ve itfaiye ekipleri olay yerine geldi. Sahil Güvenlik yangın müdahale gemisi olası bir müdahale isin hazır bekletildi. İtfaiye ve sahil güvenlik ekipleri yatın makine dairesine girerek içeride devam eden yangını söndürdü. Yapılan soğutma çalışması sonrası Sahil Güvenlik ekipleri yangın ile ilgili soruşturma başlattı. Can kaybının ve yaralının olmadığı yangında maddi hasar meydana geldi.

İstanbul Tuzla'da imal edilen ve tamamen Türk yapımı olan 40 milyon değerindeki yatın, ismi gizli tutulan Mısırlı bir işadamına ait olduğu öğrenildi. Yatın, yaz aylarında özel müşterilere kiralandığı bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Yangına müdahale eden ekipler

-Genel-detaylar

Haber -Kamera: Ali GÜNDOĞAN/MARMARİS(Muğla),

==============================================

Malatya Uluslararası Film Festivali'nde 'Kristal Kayısı' ödül töreni

YEDİNCİ Uluslararası Malatya Film Festivali ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 'Nar Bağı' uluslararası yarışmada, 'Daha' ise ulusal yarışmada 'En İyi Film' ödülünü aldı. 'İşe Yarar Bir Şey' filminde oynayan Başak Köklükaya ulusal yarışmada, 'En İyi Kadın Oyuncu' seçilirken, 'En İyi Erkek Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü'nün sahibi ise 'Daha' filmindeki performansıyla Ahmet Mümtaz Taylan oldu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Festival Direktörü Suat Köçer'in ev sahipliğinde gerçekleşen 7'nci Malatya Uluslararası Film Festivali, yedi günün ardından törenle sona erdi. Gecede 'Kristal Kayısı'lar sahiplerini bulurken, İran sinemasının kadın yönetmeni Rahkshan Bani Etemad'e Onur Ödülü verildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı'nda düzenlenen, Ceyda Düvenci ve Bülent Şakrak'ın sunduğu, 7'nci Malatya Uluslararası Film Festivali kapanış töreninde sahneye ilk olarak Festival Direktörü Suat Köçer geldi. Köçer, "Çok güzel bir tablo vardı 1 hafta boyunca. Festivalde yer alan herkese, Malatya Büyükşehir Belediyesi'ne, Malatya halkına çok teşekkür ederimö diyerek sahneyi Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'a bıraktı. Çakır, "Festivalin geçmiş yıllara göre daha kapsamlı olması ve salonların dolu olması beni çok mutlu etti. Festivalin amacına uygun şekilde yapılmış olması biz festivali düzenleyenler için gurur verici. Emek veren herkese teşekkür ederimö diye konuştu.

Maliye Bakanı Yardımcısı Dr. Cengiz Yaviloğlu da, filmlerde, dizilerde oynayan sanatçıların kattığı değerlere dikkat çekti.

Sinemaya olan yoğun ilgi ve alakanın temsilcilerinden Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov da, Türkiye ve Kırgızistan arasındaki kültürel ve sinemasal benzerlikten bahsetti.

Bu yıl 7'ncisi düzenlenen festivalin Onur Ödülü'nün sahibi İranlı kadın sinemacı Rahkshan Bani Etemad oldu. Etemad'a ödülünü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır verdi. Etemad de ödülü ile ilgili, "Buradan bulunmaktan çok gurur ve mutluluk duyuyorumö diye konuştu.

Onur Ödülünün ardından bu yıl ilk kez festival kapsamında gerçekleştirilen Malatya Film Platformu Yapım Destek Ödülleri de sahiplerini buldu.

Gecede TRT Ön Alım Yapım Destek Ödülü'nü TRT Genel Müdür Yardımcı Tuncay Yürekli, Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu ve Aslı Erdem'in 'Birlikte Öleceğiz' projesine verirken, Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü ve 100 bin lira para ödülünün sahibi Alp Kamber ve Kamil Koç'un 'Julia'ya Aşık Olmak' isimli projesi oldu. Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü'nü ise Ertem Eğilmez ailesi adına Arzu Film Genel Müdürü Kamil Çevikalp verdi.

Gecede daha sonra Ulusal ve Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması'nın kazananlarına geçildi. Uluslararası Kısa Metraj Yarışması'nın 'En İyi Filmi'ni Reşat Strick açıkladı. Ödül, yönetmenliğini Diana Lu'nun yaptığı 'Annemle Geçen Bir Yaz' (Summer Time with My Mother) filmine verildi.

ULUSLARARASI EN İYİ FİLM; 'NAR BAĞI'

Festivalde bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Film Ödülü anlatı yapısı, şiirsel dili, derin insancıllığından, özellikle yıllarca belleklerden silinmeyecek son sahnesi ve diğer unutulmaz imgelerinden dolayı Ilgar Najaf'nın yönettiği 'Nar Bağı' (Pomegranate Orchard) filmine verildi. Ödülü sahibine teslim eden Uluslararası Jüri Başkanı Nacer Khemir oldu. 'Nar Bağı' filmi Kristal Kayısı Ödülü'nün yanı sıra 15 bin Euro para ödünün de sahibi oldu.

Kristal Kayısı Jüri Özel Ödülü ise, festivalin uluslararası jüri üyesi Fatemeh Motamed Arya tarafından 'Daha' adlı filmdeki çarpıcı ve güçlü performansı için genç yetenek Hayat Van Eck'e verdi.

Ödül Gecesi'nde 'Siyad Ödülü' nün sahibi de, insanlığın güncel ve ertelenemez sorunlarına yaklaşımındaki tutarlı, dengeli ve sağaltıcı bakış açısı ve işlenmesi zor konuyu yalın bir dille sinemalaştırmasındaki başarısı nedeniyle Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği 'Buğday' filminin olurken, Kemal Sunal Halk Ödülü ise Ümit Ünal'ın yönettiği 'Sofra Sırları' filminin oldu.

Ulusal Yarışma En İyi Film Ödülü'nü açıklamak üzere sahneye Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır geldi. Sosyal bir meseleyi, yarattığı derinlikli karakterlerle, güçlü ve etkili bir biçimde aktardığı için, bir ilk film için beklentileri aşan olgunlukta, çağdaş bir sinema dili kullanarak, katmanlı okumalara açık bir hikaye kurduğu için,yarattığı gerilim ve merak duygusunu eksiltmeden sonuna taşıdığı ve bütünlüklü bir sinema cümlesi kurduğu için, yaratıcılarının görsel, sanatsal, dramatik hikaye anlatımındaki becerisini ve hevesini daha ileriye taşımaları için en iyi film ödülüne Onur Saylak'ın yönettiği 'Daha' filmi layık görüldü. Onur Saylak 'En İyi Film Kristal Kayısı Ödülü' ve 100 bin lira para ödülünü Çakır'dan aldı. Saylak, ödül ile ilgili, "Bu ödülü festivale katılan tüm filmler adına alıyorumö dedi ve Hakan Günday'a böyle güzel bir roman yazdığı ve kendisiyle paylaştığı için teşekkür etti.

'ÖDÜLÜMÜ TÜM KADINLAR İÇİN ALIYORUM'

'İşe Yarar Bir Şey' filmi ile Ulusal Yarışma'da 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü alan Başak Köklükaya da, "Her seferinde kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum. Çok heyecanlanıyorum. Bu heyecan bir taraftan da çok hoşuma gidiyor. Tüm oyuncu arkadaşlarımla bu heyecanımı paylaşıyorum. Bir kez daha çok gururlandım. Pelin Esmer ve Barış Bıçakçı'ya çok teşekkür ediyorum. Ben de bu ödülü ekibim adına alıyorum ve bir de tüm kadınlar için alıyorumö dedi.

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Jüri Özel Ödülü'nün sahibi ise, Yasemin Küçükçavdar'ın yönettiği 'Eksi Bir' filmi oldu. Küçükçavdar, ödülü ünlü oyuncu Oktay Kaynarca'dan aldı.

İlk filmini yapan bir yönetmenin parıldayan rejisi, iyi oyuncu yönetimi ve ustalıkla kurduğu akıcı atmosferi en iyi şekilde ve olgunlukla yansıtması sebebiyle En İyi Yönetmen Kristal Kayısı Ödülü ve 20 bin lira para ödülü almaya 'Sarı Sıcak' filmiyle Fikret Reyhan layık görüldü. Ödülü ünlü yönetmen Selim Evci tarafından verildi.

En İyi Senaryo Kristal Kayısı Ödülü ve 15 bin lira para ödülü ise, büyük bir hikayeyi küçük harflerle yazan 'Sarı Sıcak' filminin senaristi Fikret Reyhan'a verilirken,,Fahri Kayahan En İyi Müzik Kristal Kayısı Ödülü ve 10 bin lira para ödülü 'Kırık Kalpler Bankası' filmi ile Korhan Futacı'nın oldu. Ödülü, Festivalin İcra Kurulu Başkanı ve Belediye Genel Sekter Yardımcısı Ertan Mumcu verdi.En İyi Görüntü Yönetmeni Kristal Kayısı Ödülü 'Buğday' filmi ile Giles Nuttgens aldı. Ödülü efsane 'American History X' filminin yapımcısı John Morriessey yönetmen Semih Kaplanoğlu'na verdi.

Haber : Taha AYHAN/MALATYA,

==========================================

Çanakkale'de, FETÖ'den 3 astsubaya gözaltı (2)

1 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Çanakkale'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli 3 astsubaydan 1'i tutuklandı, 2'si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haber : Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE,

=====================================

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
title