Haberler

CHP'li Gök'ten "Su" Sorusu

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na, "Piyasada içme ve kullanma suyu gibi ayrı bir değerlendirme yapılarak yaratılan yanlış bir algıyla damacana suyu kullanıldığında insan sağlığı korunuyormuş gibi bir olgu, musluklardan akan suyla insan sağlığının zarar görmeyeceğini düşündürmekte olup sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo yapılması, yüz yıkanması ve diş fırçalanması sırasında karşı karşıya bulunulan tehlikelerden sakınılması için ne tür önlemler alıyorsunuz?" diye sordu.

Gök, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

"Ankara'da damacana suyu satan kaç adet firma bulunmaktadır?

Firmaların iş hacmi ve semtlere göre dağılımı sayısal olarak nedir?

Bu firmaların damacanaları ve suları hangi aralıklarla ve hangi usullerle test edilmektedir?

Su kaynağı, isale hattı, dolum tesisleri hangi yöntemlerle izlenmektedir?

Damacanaların yıkanmasında hangi usuller uygulanmaktadır? Her firmanın kullanımdaki damacana sayısı bilinmekte midir?

Ankara'da son 5 yılda bugüne kadar yapılan denetim sonuçları açıklanmış mıdır? Faaliyetten men edilmiş, ya da başka cezalar uygulanmış firma sayısı nedir?

Piyasada içme ve kullanma suyu gibi ayrı bir değerlendirme yapılarak yaratılan yanlış bir algıyla damacana suyu kullanıldığında insan sağlığı korunuyormuş gibi bir olgu, musluklardan akan suyla insan sağlığının zarar görmeyeceğini düşündürmekte olup sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo yapılması, yüz yıkanması ve diş fırçalanması sırasında karşı karşıya bulunulan tehlikelerden sakınılması için ne tür önlemler alıyorsunuz? Bu önlemleri ve başkaca uyarıları yazılı ve görsel medya aracılığıyla periyodik programlarla duyurmayı düşünüyor musunuz?"

Kaynak: ANKA / Güncel

Mehmet Müezzinoğlu Levent Gök Politika Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title